Nezdravé potraviny nepredávajte vo farebných lákavých obaloch, radí ocenený neurovedec

Lundbeckova nadácia udelila najvýznamnejšie ocenenie v neurovede trojici vedcov za porozumenie systému odmien v mozgu.

Ilustračné foto – TASR/AP

Predaj nezdravých potravín v jednoduchom jednofarebnom obale by mohol pomôcť v boji s nadváhou, myslí si Wolfram Schultz, neurovedec z Cambridgskej univerzity.

V pondelok mu spolu s ďalšími dvomi kolegami udelila dánska Lundbeckova nadácia cenu Brain Prize, ide o najvýznamnejšie ocenenie v neurovede.

Trojica vedcov sa zaslúžila o porozumenie toho, ako mozog používa odmeny, aby ovplyvňoval naše správanie.

Bez farebných obalov

„Nemali by sme robiť reklamu nadbytočnému príjmu kalórií,“ povedal Schultz na pondelkovej tlačovej konferencii, na ktorej oznámili víťazov ceny. „Mal by existovať spôsob, ako regulovať túžbu po kalóriách,“ dodal.

„Farebné obaly nezdravých potravín s vysokým obsahom kalórií vedú k tomu, že si ich kupujeme viac. Keď ich máme v chladničke a máme ich pred očami vždy, keď ju otvoríme, tak ich zjeme a zjeme ich priveľa,“ vraví Schultz.

Jeho návrh regulácie pripomína takzvaný nudge, postrčenie. Ide o opatrenie, ktoré nám nechce vziať možnosť výberu – jedlo s vysokým obsahom kalórií by tu stále bolo –, ale zároveň nás postrkuje smerom k správaniu, ktoré je žiaduce. Lebo zdravý život bez nadváhy je to, čo si máme priať.

Malí diablici v mozgu

Schultz skúma látku zvanú dopamín. Zodpovedná je za prenos vzruchov medzi bunkami v mozgu (neuróny). Vedec zistil, že neuróny v mozgu zvierat sa aktivovali, ak im ukázal nejakú lákavú odmenu, napríklad sladkú šťavu.

Potom prišiel na to, že keď sa zvieratá naučili spájať určité obrázky so skutočnou odmenou, aktivovali sa dopamínové neuróny aj v prípadoch, keď videli len samotný obrázok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |