Denník N

Nezdravé potraviny nepredávajte vo farebných lákavých obaloch, radí ocenený neurovedec

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Lundbeckova nadácia udelila najvýznamnejšie ocenenie v neurovede trojici vedcov za porozumenie systému odmien v mozgu.

Predaj nezdravých potravín v jednoduchom jednofarebnom obale by mohol pomôcť v boji s nadváhou, myslí si Wolfram Schultz, neurovedec z Cambridgskej univerzity.

V pondelok mu spolu s ďalšími dvomi kolegami udelila dánska Lundbeckova nadácia cenu Brain Prize, ide o najvýznamnejšie ocenenie v neurovede.

Trojica vedcov sa zaslúžila o porozumenie toho, ako mozog používa odmeny, aby ovplyvňoval naše správanie.

Bez farebných obalov

„Nemali by sme robiť reklamu nadbytočnému príjmu kalórií,“ povedal Schultz na pondelkovej tlačovej konferencii, na ktorej oznámili víťazov ceny. „Mal by existovať spôsob, ako regulovať túžbu po kalóriách,“ dodal.

„Farebné obaly nezdravých potravín s vysokým obsahom kalórií vedú k tomu, že si ich kupujeme viac. Keď ich máme v chladničke a máme ich pred očami vždy, keď ju otvoríme, tak ich zjeme a zjeme ich priveľa,“ vraví Schultz.

Jeho návrh regulácie pripomína takzvaný nudge, postrčenie. Ide o opatrenie, ktoré nám nechce vziať možnosť výberu – jedlo s vysokým obsahom kalórií by tu stále bolo –, ale zároveň nás postrkuje smerom k správaniu, ktoré je žiaduce. Lebo zdravý život bez nadváhy je to, čo si máme priať.

Malí diablici v mozgu

Schultz skúma látku zvanú dopamín. Zodpovedná je za prenos vzruchov medzi bunkami v mozgu (neuróny). Vedec zistil, že neuróny v mozgu zvierat sa aktivovali, ak im ukázal nejakú lákavú odmenu, napríklad sladkú šťavu.

Potom prišiel na to, že keď sa zvieratá naučili spájať určité obrázky so skutočnou odmenou, aktivovali sa dopamínové neuróny aj v prípadoch, keď videli len samotný obrázok.

Pre ľudský mozog je to nevýhoda. Ak sme neustále vystavení všadeprítomnej reklame, hrozí, že náš mozog bude nadmerne stimulovaný dopamínom. „Ak je systém zaplavený dopamínom, hrozí, že u niektorých ľudí sa rozvinie závislosť,“ informuje Lundbeckova nadácia o výskume oceneného vedca.

Podľa Schultza sú dopamínové neuróny ako „malí diablici v mozgu“, lebo nás motivujú vyhľadávať čoraz väčšiu odmenu. Tieto bunky sú „pod obzvlášť veľkým tlakom“, ak konzumujeme látky, ako sú nikotín, kokaín alebo alkohol.

Klaviristka Sofia

Schultz s ďalšími ocenenými kolegami zistil, že uvoľňovanie dopamínu nie je spojené s odpoveďou na aktuálnu odmenu, ale s rozdielom medzi odmenou, ktorú očakávame, a odmenou, ktorú skutočne dostaneme. „Čím väčšie je prekvapenie, tým viac dopamínu sa uvoľní,“ píše Lundbeckova nadácia.

Jav vysvetľuje na príklade malej klaviristky Sofie. „Sofiu prekvapil a potešil veľký potlesk, ktorý dostala, keď zahrala na klavíri. Aplauz ju bude motivovať, aby pokračovala v učení a zlepšovala sa, a raz sa možno stala profesionálnou klaviristkou.“

Záznam z vyhlásenia Brain Prize 2017. Zdroj – YouTube

„Aplauz bol neočakávaná odmena. Je spojená so zvýšeným uvoľnením dopamínu v špecifickým mozgových bunkách, ktoré stimulujú učenie a motiváciu.“

Parkinsonova choroba

Schultz skúma aj Parkinsonovu chorobu. Ide o ochorenie dopamínového systému, keď pacientom odumierajú dopamínové neuróny v tej časti mozgu, ktorá súvisí s ovládaním pohybov tela.

Parkinsonova choroba sa prejavuje typickým trasom končatín či svalovou stuhnutosťou pacientov.

Peter Valkovič, ktorý je prednostom II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, pre Denník N povedal, že Parkinsonova choroba nezačína v bunkách, ktoré produkujú dopamín.

Prvé príznaky sa začínajú o päť až 15 rokov skôr a súvisia s úbytkom špecifických buniek v mozgovom kmeni a so zmenami v nervovej sústave, ktoré sa prejavujú poruchou identifikácie vôní, depresívnou náladou či inak, vysvetlil Valkovič.

Závislosť

Lieky, ktoré sa na chorobu používajú, majú spoločné to, že zvyšujú množstvo dopamínu v mozgu. Lenže viaceré štúdie ukázali, že viac ako desať percent ľudí, ktorí berú lieky na posilnenie dopamínovej produkcie, prepadne gamblerstvu.

Valkovič nás upozornil, že čísla v jednotlivých krajinách kolíšu, napríklad podľa prístupu ľudí k hracím automatom. Dodal, že závislosť – v prípade, že prepukne –, môže mať aj neškodný charakter, ak sa prejaví vo forme stavania či zbierania predmetov.

K prípadnej závislosti dochádza preto, lebo mozog je zaplavený látkou, ktorá v ňom vyvoláva slasť, takže sa závislosť môže stať neodolateľnou.

Ocenení vedci – Peter Dayan, Ray Dolan a Wolfram Schultz – si cenu prevezmú 4. mája v Kodani. Cena je spojená s odmenou vo výške 1 milión eur. Schultz sa už vyjadril, že peniaze využije na to, aby si vzal voľno a oddýchol si od náročnej vedeckej práce.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Behaviorálna ekonómia

Zdravie

Teraz najčítanejšie