Denník N

Minister obrany Gajdoš potvrdil, že Glváč predstieral povyšovanie, dokumenty nevedia nájsť

Martin Glváč. Foto – TASR
Martin Glváč. Foto – TASR

Ministerstvo obrany potvrdilo existenciu Glváčových návrhov na vlaňajšie masové povýšenie ministrov zo Smeru. Niektoré dokumenty však chýbajú, na ministerstve stále prebieha kontrola.

Exminister spravodlivosti Tomáš Borec je jediný člen bývalej vlády Roberta Fica, ktorého na základe rozkazu Martina Glváča povýšili do vyššej vojenskej hodnosti v súlade so zákonom. Vyplýva to z oficiálnej odpovede ministra obrany Petra Gajdoša, ktorý reagoval na interpeláciu poslancov Miroslava Beblavého (nezaradený) a Ľubomíra Galka (SaS).

Poslanci sa obrátili na ministra 20. januára potom, čo Denník N informoval o masovom povyšovaní ministrov Ficovej vlády na sklonku jej fungovania, a po článkoch o predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktorý za Gajdoša poskočil z desiatnika na kapitána v zálohe.

„Podľa medializovaných informácií bol bývalý minister Ľubomír Jahnátek v roku 2016 povýšený z hodnosti kapitán na hodnosť plukovník, aj keď mal v čase povýšenia viac ako 55 rokov, čo znamená, že jeho branná povinnosť bola už v tom čase zaniknutá,“ napísal Beblavý. Zaujímal sa, na základe čoho Jahnátka povýšili a či to bolo v súlade so zákonom. Galko žiadal menný zoznam všetkých mimoriadne povýšených vojakov v zálohe od roku 2012.

Gajdoš robí kontrolu

Martin Glváč (Smer) ako minister obrany rozdal ministrom Ficovej vlády, ktorí absolvovali vojenskú službu, rozkazy o povýšení v marci 2016 na jednom z posledných rokovaní jednofarebnej vlády Smeru. Potvrdili to viacerí ministri vrátane Jahnátka aj Glváča, ktorý je dnes podpredsedom Národnej rady. Až po tom, čo Beblavý upozornil na to, že povýšenie Jahnátka môže byť pre jeho vyšší vek v rozpore so zákonom, Glváč aj Jahnátek začali tvrdiť, že žiadne povyšovanie sa neudialo. Jahnátek vyhlásil, že ho v prvej reakcii novinárom potvrdil len z recesie.

Gajdoš teraz Beblavému aj Galkovi napísal, že práve prebieha kontrola tejto záležitosti. Minister však potvrdil, že návrhy jeho predchodcu Glváča na povýšenie ministrov, vrátane Jahnátka, existujú, no nikdy neboli riadne zaevidované. Ich povýšenie tak pravdepodobne nemá formálnu platnosť. Zo strany vtedajšieho ministra mohlo ísť o žart na rozlúčku.

„Na základe čiastkových výsledkov nebolo zatiaľ zistené, že by návrh rozkazu na povýšenie pána Jahnátka bol zrealizovaný a riadne zaregistrovaný. Zatiaľ bolo zistené, že bolo spracovaných celkovo 12 návrhov verejných listín – rozkazov ministra obrany,“ píše Gajdoš.

Odpoveď ministra obrany Gajdoša
Odpoveď ministra obrany Gajdoša

Z toho bol podľa Gajdoša iba jeden „zrealizovaný v zmysle zákona a platného interného predpisu“. Tým je povýšenie Andreja Danka do hodnosti kapitán, ktoré sa udialo v septembri 2016 z iniciatívy Gajdoša. Ďalších 11 návrhov na povýšenie spracovali vo februári a marci 2016, teda za vlády Smeru. „Pri práci s týmito návrhmi bola porušená smernica o registratúrnom poriadku jednotlivými organizačnými zložkami ministerstva obrany. Kontrolou bolo zistené, že sa evidencia a rozkazy, teda verejné listiny, na organizačnej zložke, ktorá za to zodpovedá, nenachádzajú.“

Borec to zobral vážne

Kontrola ukázala, že jediný, kto sa ku Glváčovmu rozkazu postavil z ministrov seriózne, bol vtedajší minister spravodlivosti. Tomáš Borec si svoj originál o povýšení z hodnosti nadporučík do hodnosti plukovník nechal zaevidovať formou kópie originálu na okresnom úrade a tam mu do osobnej karty zapísali záznam na základe rozkazu o jeho povýšení. Toto podľa Gajdoša „nasvedčuje, že je pravdepodobne pravdou aj to, čo vyhlásili a medializovali ostatné dotknuté osoby, čiže exministri, že originály rozkazov dostali“.

„Toto je moja osobná záležitosť, nevidím dôvod, aby som to akokoľvek komentoval,“ reagoval Borec na otázku, čo ho viedlo k tomu, že si nechal rozkaz riadne zaevidovať, a ako hodnotí, že jeho bývalí kolegovia to neurobili. „Samotná téma je úplne niekde inde, z tohto dôvodu nie je nič, čo by sa objektívne komunikovalo – nevidím dôvod, aby som sám sebe robil zle,“ tvrdí Borec.

Na Jahnátkovo povýšenie sa vraj nepamätá. „Ja si tieto podrobnosti nepamätám, vzhľadom na to, že to bolo pomerne dávno. Ak máte záujem o akékoľvek informácie tohto druhu, prosím, obráťte sa na ministerstvo obrany.“ 

Kontrola na ministerstve obrany ešte pokračuje. „Zisťuje sa, kde sa nachádzajú ďalšie výtlačky, ktoré mali byť zaslané na príslušné okresné úrady a do Vojenského archívu – centrálnej registratúry Trnava.“

Denník N zverejnil 9. februára Glváčov rozkaz o Jahnátkovom povýšení. Glváč vtedy reagoval, že k povýšeniu nikdy nedošlo. Nevysvetlil však, prečo rozkaz ako minister vystavil, ale nezaevidoval.

Rozkaz Martina Glváča o povýšení Ľubomíra Jahnátka.
Rozkaz Martina Glváča o povýšení Ľubomíra Jahnátka.

Novinám zároveň pohrozil žalobou. Zatiaľ poslal len žiadosť o opravu, v ktorej napísal, že dokument je „falzifikát, falšovaný dokument“. Redakcia jeho opravu odmietla uverejniť.

Glváč nevysvetlil ani to, prečo najprv povýšenie Jahnátka potvrdil on, aj samotný exminister. „Áno, už to viete? Plukovníka. Zákon to umožňuje, môže minister povýšiť,“ tvrdil Jahnátek.

Audio: Jahnátek o svojom povýšení

Pochybnosti o priebehu

Opozičný poslanec Beblavý odpoveď ministra obrany vníma tak, že Gajdoš naznačuje, že Glváč povýšil svojich vládnych kolegov v rozpore s predpismi tak, že im odovzdal dekréty, ale tie nikdy neboli riadne zaregistrované. „Ak je to pravda, svedčí to o hlbokom pohŕdaní zákonmi zo strany Martina Glváča, ale aj o tom, že vedel, že pri povyšovaní postupuje nemorálne a nesprávne, inak by ich nemal prečo utajovať.“

Glváča kritizuje aj Galko, tiež v rokoch 2010-2012 exminister obrany. „Gajdošova odpoveď ukazuje, že Glváč je podvodník. Myslím, že svojich kolegov podviedol – všetkých ich povýšil a následne nevykonal ďalšie kroky, aby to prebehlo v súlade so zákonom,“ hovorí poslanec.

Druhá možnosť podľa neho je, že na ministerstve boli „príčetní úradníci“, ktorí Glváčove rozkazy nezrealizovali tak, ako vyžaduje zákon. „Minister Gajdoš aspoň povýšil Andreja Danka tak, ako sa to má robiť, ale Glváč si urobil srandu zo všetkých,“ povedal Galko. Gajdošova odpoveď tiež podľa neho ukazuje, že od roku 2012 nebol takto mimoriadne povýšený nikto okrem politikov.

Glváčova iniciatíva sa nepáčila ani všetkým jeho straníckym kolegom. „Bol som z toho rovnako prekvapený ako vy teraz. Nikoho som ja – a myslím, že ani moji kolegovia – o nič také nežiadal. Dokonca sme ani vopred nevedeli, že sa to udeje, čo si myslím, že sme mohli vedieť. Jednoducho nám vtedajší minister obrany na zasadaní vlády rozdal rozkazy. Z takejto hodnosti nič nevyplýva, doma som ten papier strčil do šuplíka a tým sa to pre mňa skončilo,“ povedal  v rozhovore pre Denník N minister kultúry Marek Maďarič. Aj jemu Glváč dal papier o povýšení do hodnosti plukovníka.

Beblavý sa pre povýšenia obrátil aj na generálnu prokuratúru, ktorá prípad preveruje.

Denník N oslovil so žiadosťou o stanovisko ku Gajdošovej odpovedi aj Glváča, ten zatiaľ neodpovedal.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Rozdávanie hodností politikom

Slovensko

Teraz najčítanejšie