Denník N

Fíni, ktorí testujú základný príjem: Mali sme to vyskúšať už pred rokmi

Mari Saarenpää (30) žije s partnerom a 10-ročným synom v meste Paltamona v strednom Fínsku. Foto – archív M. S.
Mari Saarenpää (30) žije s partnerom a 10-ročným synom v meste Paltamona v strednom Fínsku. Foto – archív M. S.

Denník N oslovil dvoch Fínov, ktorí budú dva roky dostávať od štátu 560 eur. Uľahčuje nám to prácu na čiastočný úväzok, hovoria.

Mari Saarenpää dostala vlani neskorý vianočný darček. Od fínskej sociálnej poisťovne jej prišiel list. Oznámili jej, že ju vybrali do skupiny, ktorá bude najbližšie dva roky testovať univerzálny základný príjem.

„Bola som prekvapená, aj keď tajne som dúfala, že by ma mohli vybrať,“ hovorí pre Denník N 30-ročná Fínka. Šanca bola jedna ku sto.

Mari od januára dostáva mesačne 560 eur bez ohľadu na to, či má prácu. Matka desaťročného syna z mesta Paltamo bola nezamestnaná niekoľko mesiacov. Dostávala podporu, no o tú by prišla, ak by si pomimo zarobila za mesiac viac ako 300 eur.

„Dúfala som, že budem súčasťou projektu, pretože by som si ľahšie dokázala nájsť prácu na čiastočný úväzok,“ hovorí.

Od februára sa to Mari skutočne podarilo, pracuje dva, tri dni v týždni pre miestne vydavateľstvo. Základný príjem 560 eur jej chodí aj naďalej.

Sleduje to celý svet

Vo Fínsku od januára do konca roku 2018 prebieha sociálny experiment, ktorý s napätím sleduje celý svet. Univerzálny základný príjem, teda dávanie peňazí ľuďom bez ohľadu na to, či sú nezamestnaní, alebo nie, je podľa niektorých riešením nedostatku pracovných miest, ktoré v mnohých profesiách nahradia roboty.

Podporujú ho napríklad Elon Musk či Bill Gates, hoci ten tvrdí, že svet naň ešte nie je pripravený. Fínsko sa na tento experiment odhodlalo ako prvá krajina na svete, podobný test už dávnejšie prebehol v jednom kanadskom meste.

„Keď som dostal list od poisťovne, bol som super šťastný,“ hovorí aj 38-ročný otec piatich detí Juha Järvinen. Je jedným z dvoch Fínov zapojených do experimentu, ktorých Denník N oslovil.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie