Denník N

Premiéru Vivaldiho v SND naživo vysiela televízia, dielo uvedú aj vo Versailles (foto)

Z predstavenia Arsilda v SND. Foto N – Vladimír Šimíček
Z predstavenia Arsilda v SND. Foto N – Vladimír Šimíček

Novinka Opery Slovenského národného divadla vznikla v koprodukcii niekoľkých krajín.

Všetko je tu inak ako obvykle. Z orchestra sa ozýva nezvyčajný zvuk, pódium je vytiahnuté úplne dopredu, sólisti sú z niekoľkých krajín, scéna vznikala na Slovensku, kostýmy v Česku, premiéru vo štvrtok 9. marca vysiela naživo televízia, predstavenie bude cestovať po Európe a má vyjsť aj DVD.

Je jasné, že Arsilda, novinka Opery Slovenského národného divadla, nie je len ďalším prírastkom v repertoári. Za všetkým, čo bude nasledovať po premiére, aj za všetkým, čo jej predchádzalo, sú takmer tri roky práce veľkého medzinárodného tímu.

dirigent

Na prvých javiskových skúškach v kostýmoch sa obvykle ešte dotvára celková podoba diela. Keď sme sa prišli pozrieť na toto predstavenie, ladilo sa už len pár posledných detailov. Sme v Bratislave, ale komunikuje sa najmä v angličtine alebo po česky, sem-tam aj vo francúzštine.

radok

„Môžete, prosím, ten obraz trochu zdvihnúť a pridať päť percent farebnosti?“ vraví režisér David Radok a zadný vizuál na javisku sa jemne zmení. Známy český režisér pôsobiaci najmä v Škandinávii do skúšky zasahoval minimálne. Nebolo treba. So spevákmi aj s tanečníkmi strávil totiž niekoľko týždňov prípravou v Prahe, kde si prenajali priestor na skúšanie, v ktorom si dokonca dali pripraviť aj repliku scény.

zrkadlo

„Bolo to nezvyčajné, ale veľmi to pomohlo. Pre túto operu som sa rozhodla dať úplne bokom iné ponuky,“ hovorí nám v maskérni sopranistka Lenka Máčiková, jediná Slovenka medzi speváckymi sólistami.

Arsilda je Vivaldiho opera z roku 1716. Jej inscenácia sa začala rodiť pred tromi rokmi, vznikla v koprodukcii Slovenského národného divadla, Opéra de Lille, Les Théâtres de la Ville de Luxembourg, Théâtre de Caen a Château de Versailles Spectacles. Tam všade bude uvedená tiež a potom sa vráti do SND.

javisko

Vivaldiho melódie znejú na dobových nástrojoch ako psaltérium, theorba a invenčný roh. Hrajú českí muzikanti Collegium 1704 a Collegium vocale 1704. Je ich menej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo a tanec

Kultúra

Teraz najčítanejšie