Denník N

Po stretnutí s Kočnerom upozornil Čistý deň na lascívneho poslanca, prihlásil sa Boris Kollár

Marian Kočner a Peter Tóth v Crowne Plaza s manželkou šéfa Čistého dňa. Foto - Vladimír Pčolinský
Marian Kočner a Peter Tóth v Crowne Plaza s manželkou šéfa Čistého dňa. Foto – Vladimír Pčolinský

Tománková z Čistého dňa obvinila poslanca Kollára z oplzlosti voči 15-ročnej zverenkyni zariadenia. Tesne predtým sa stretla s Kočnerom a bývalým príslušníkom SIS Tóthom. Predseda Sme rodina za obvinením vidí Smer. Tvrdí, že mu dievča začalo písať a koketovať s ním, tak koketoval tiež.

Spoluzakladateľka centra Čistý deň Zuzana Tománková Miková sa dnes stretla s podnikateľom Marianom Kočnerom, známym aj z mafiánskych zoznamov, a s bývalým príslušníkom SIS Petrom Tóthom. Niekoľko minút sa ráno rozprávali v hoteli Crowne Plaza.

Už o desiatej Tománková na tlačovke bez menovania obvinila jedného z poslancov z chlípnych a lascívnych rečí s 15-ročnou zverenkyňou centra, ktoré sa mali odohrať pred niekoľkými rokmi. „Je to opozičný politik, chodiaci morálny imperatív,“ povedala s tým, že jej poslanec nepomohol, ani keď bola na úteku zo zariadenia.

Kollár: Koketoval som s ňou

K obvineniu sa prihlásil predseda hnutia Sme rodina. Poslanec Boris Kollár povedal, že sa s dievčaťom nikdy nestretol a kontaktovala ona jeho. Tománková tvrdila, že dievča oslovil Kollár.

„Táto slečna so mnou koketovala, tak som koketoval s ňou,“ opisoval Kollár komunikáciu s maloletou zverenkyňou Čistého dňa cez Facebook. Nevidí na tom nič zlé. Tvrdí, že jej vek nepoznal a nepreveroval si ho. „Vyzerala na 19 rokov.“

Kollár zverejnil prepis komunikácie s dievčaťom od mája 2014. Riešili napríklad to, že sa chcú stretnúť. „Vyš.kaaaaame saaaaa. Pomilujem si ťa,“ napísal napríklad Kollár dievčaťu. Tvrdí, že ju nepozná a nikdy sa s ňou nestretol.

Keď zistil, že utiekla z resocializačného zariadenia, vraj sa jej cez Facebook spýtal, či je v poriadku, čo dievča potvrdilo.

Zuzana Miková Tománková v stredu rozprávala o oplzlých rečiach poslanca s klientkou resocializačného zariadenia. Foto - TASR
Zuzana Tománková Miková v stredu rozprávala o oplzlých rečiach poslanca s klientkou resocializačného zariadenia. Foto – TASR

Poslanec tvrdí, že dievča sa mu ozvalo, keď prepukla kauza Čistý deň, aby vystúpil v prospech zariadenia. Tesne predtým sa mu priznala, že bola a stále je klientkou centra.

„Odmietol som to, rozzúrilo ju to. Bol na mňa z jej strany vyvíjaný nátlak.“ Kollár za obvinením z oplzlej komunikácie s maloletou vidí premiéra Roberta Fica a jeho mediálneho poradcu a poslanca Erika Tomáša zo Smeru.

Správy Kollára má preveriť polícia

Spoluzakladateľka Čistého dňa na tlačovke povedala, že polícia začala prípad komunikácie politika a zverenkyne vyšetrovať pred štyrmi mesiacmi, no ona o tom vedela o niečo dlhšie priamo od dievčaťa. Zverejnila ho až teraz, lebo je podľa nej Čistý deň neustále pod politicky motivovanými obvineniami z amorálnosti aj zo strany tých, ktorí sa morálne nesprávajú.

Polícia odkázala, že policajný prezident Tibor Gašpar si k prípadu vyžiadal informácie, aby sa k nemu čo najskôr mohol vyjadriť.

Generálna prokuratúra o informáciách z dnešnej tlačovky nevedela, no bude na prípad dohliadať. V kauze Čistého dňa, kde malo prísť k zneužitiu viacerých dievčat, je stále platné trestné stíhanie.

Stretnutie nechcela potvrdiť

Tománková v roku 2009 za vlády Smeru, SNS a HZDS pracovala na úrade vlády. Stretnutie v hoteli Crowne Plaza nechcela potvrdiť. „Vyprosím si, aby ste monitorovali môj pohyb, som súkromná osoba, nie som politicky činná, a vy budete vynášať na svetlo sveta všetkých ľudí, ktorí nám podajú ruku, to je nehorázne.“

Fotografiu Tománkovej s Kočnerom a Tóthom urobil Vladimír Pčolinský. Je to brat poslanca Sme rodina Petra Pčolinského, ktorý zároveň robí hospodára poslaneckého klubu. „Rád si fotím známe osobnosti, a keď som videl známeho slovenského spisovateľa populárnej špionážnej literatúry Petra Tótha, tak som si povedal, že nesmiem zaváhať.“

„Možno im nestačili mediálne služby Erika Tomáša, tak si povedali, že to skúsia s inou ligou,“ povedal Pčolinský na to, prečo sa podľa neho Tománkovci stretli s Kočnerom a Tóthom.

Šéf centra Čistý deň Peter Tománek sa ešte vlani v septembri pred tlačovou konferenciou o kauze zneužívania maloletých radil aj s Erikom Tomášom. Čistý deň sa minulý týždeň definitívne dozvedel, že vďaka rozhodnutiu ministra práce Jána Richtera môže pokračovať v činnosti. Minister tak nevypočul odporúčanie akreditačnej komisie, ktorá našla vo fungovaní zariadenia vážne nedostatky.

„Potrebovali dohodnúť posledné veci, aby ma mohli obliať kýbľom špiny,“ povedal Boris Kollár na tlačovke o stretnutí Tománkovej s Kočnerom a Tóthom. Vraví, že na náhody neverí. „Miesto toho, aby odobrali zariadeniu Čistý deň licenciu, nastupuje Erik Tomáš a Marian Kočner.“ S tým má Kollár veľmi zlé vzťahy.

Kollár povedal, že stretnutie Tománkovej, Kočnera a Tótha je rukopis strany Smer. „Sú to konšpirácie a zneužívanie policajného zboru miesto riešenia sexuálneho násilia v resocializačnom zariadení.“

Úrad vlády sa proti týmto tvrdeniam ohradil. „Vnímame to ako zúfalú snahu o odpútanie pozornosti od podstaty problému, ktorou je podozrenie z nemorálneho konania voči mladistvej. Boris Kollár by sa mal viac sústrediť na vysvetlenie nevhodnej komunikácie s dievčaťom, ktoré sa liečilo z drogovej závislosti,“ napísala Beatrice Szabóová.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Marian Kočner

Slovensko

Teraz najčítanejšie