Denník N

Malta prišla o svetoznámu atrakciu, Azúrové okno sa po búrke zrútilo do mora

Skalný oblúk, známy ako Azúrové okno, na snímke z roku 2014. Foto - ap
Skalný oblúk, známy ako Azúrové okno, na snímke z roku 2014. Foto – ap

Azúrové okno, turistický symbol Malty, skolabovalo do vody. Nikto sa nezranil.

Prírodný oblúk na maltskom ostrove Gozo, známy ako Azúrové okno, sa v stredu zrútil do mora po tom, čo oblasť zasiahla silná búrka.

Maltský premiér Joseph Muscat na sociálnej sieti napísal, že správa „trhá srdce“.

Aj líder opozície Simon Busuttil zareagoval a na Twitteri napísal: „Toto je smutný deň pre Maltu. Práve sme stratili symbol prírodnej krásy našej krajiny.“

Maltský minister životného prostredia Jose Herrera povedal, že niekoľko štúdií v minulosti ukázalo, že žiadne zásahy nezabránia tomu, aby sa útvar zrútil.

Bol aj v Hre o tróny

Minister ostrova Gozo Anton Refalo prirovnal udalosť k „strate časti seba samého“. Zdôraznil však, že na ostrove je množstvo ďalších prírodných krás.

Vápencový útvar bol jedným z turistických symbolov krajiny. Vystupoval aj v prvej sérii seriálu Hra o tróny a vo viacerých filmoch, napríklad Súboj titanov z roku 1981.

Ku čiastočným kolapsom oblúka došlo viackrát v minulosti. Oblúk bol vysoký 28 metrov a rozpätie mal 25 metrov.

Nerešpektovali zákaz

Podľa geologickej štúdie z roku 2013, na ktorú sa odvolávajú noviny Times of Malta, bola erózia oblúka nevyhnutná, no neočakávalo sa, že k zrúteniu príde tak skoro.

Podľa BBC úrady prednedávnom rozmiestnili okolo oblúka tabule, aby sa ľudia po Azúrovom okne neprechádzali, no zákaz sa nedodržiaval.

Roger Chessell z obce Xaghra na ostrove Gozo bol na mieste, keď v stredu tesne pred desiatou ráno miestneho času oblúk skolaboval. Pre Times of Malta povedal, že „pod oknom zúrilo more. Naraz doň oblúk spadol, urobilo to veľký hluk a špliechala voda. Keď voda opadla, halda kameňov bola preč“.

Pri udalosti sa nikto nezranil.

Na Azúrovom okne sa často fotili a točili turisti, ako skáču do vody. Neďaleko lokality sa nachádza iný, hoci menej známy oblúk, Wied il-Mielah.

Sociálne siete zaplavili fotky turistov, ktorí spomínajú na krásny prírodný útvar.

 

 

https://twitter.com/Jonathan_Atha/status/839484400706457604

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Príroda

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie