Fico pri ústave hovorí o úcte, no má ju ako nástroj na kampaň

Najnovší návrh na novelizáciu ústavy sa javí ako prejav Ficovej snahy o odpútanie pozornosti od seba ako od hlavnej bariéry pri zrušení amnestií.

Foto N

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

„Civilná biblia“. Takto niekedy predseda vlády nazýva slovenskú ústavu. Na rozdiel od tej kresťanskej však v nej pripúšťa časté zmeny. Od vyhlásenia samostatnosti bola ústava novelizovaná už šestnásťkrát, najnovšia novela je účinná iba od konca februára.

Premiér tvrdí, že novelizovať opäť raz treba, aby mohol Ústavný súd preskúmať legálnosť amnestií vydaných Vladimírom Mečiarom, a (ak súd legálnosť potvrdí) parlament mohol konečne schváliť mnohokrát navrhovaný ústavný zákon. Novelizácie, na ktorých sa premiér v podstatnej miere podieľal v posledných desiatich rokoch, však naznačujú, že ich využíva účelovo na vlastné politické ciele alebo na zametenie existujúcich problémov „pod koberec“.

Snaha o odpútanie pozornosti

Robert Fico sa pri veľkej miere verejnej pozornosti voči kauze amnestií ocitá v neľahkej situácii. Trvanie na ich nezrušiteľnosti v tejto atmosfére hrozí úpadkom preferencií. Ak sa však nechce ocitnúť v priamom rozpore s predchádzajúcimi tvrdeniami, musí obhajovať zmenu ústavy, pretože iba tak môže tvrdiť, že je o nezrušiteľnosti stále presvedčený pri jej súčasnom znení.

Akurát vo svojich stanoviskách (zatiaľ) nevysvetlil, prečo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Mečiarove amnestie

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |