Denník N

Ako poľská vláda ničila slovenské špionážne centrum NATO i životy jeho ľudí

Toto je príbeh o troch statočných ľuďoch a o politike, ktorá zničila nielen ich profesionálne životy, ale najmä jeden výnimočný projekt, na ktorý mohlo byť Slovensko hrdé. Plukovník aj majorka sa ocitli na dlažbe, Waldemar sa obesil. A celá vina padá na hlavu poľskej vlády.

Keď v roku 2014 Rusko anektovalo Krym a na východe Ukrajiny vypukla hybridná vojna, slovenské a poľské ministerstvo obrany reagovali prekvapivo rýchlo a potichu rozvíjali centrum, ktoré malo vychovávať špecialistov na boj s novým typom hrozieb z východu. Počítalo sa s tým, že centrum bude pracovať pre celú Alianciu a do projektu sa rýchlo zapojilo osem krajín vrátane Česka, Nemecka či Francúzska.

Slováci sa dohodli s Poliakmi, že sídlo Expertného centra kontrašpionáže bude vo Varšave a neskôr v Krakove, územie pre výcvik v teréne poskytnú Slováci vo vojenských lesoch Lešť. Vyzeralo to dobre, ministri obrany Tomáš Siemoniak a Martin Glváč si výborne rozumeli, rovnako ako poľskí a slovenskí dôstojníci. Lenže na jeseň 2015 boli v Poľsku voľby, k moci sa dostala nová vláda, ktorá vzala Centrum útokom a v očiach spojencov v Aliancii ho úplne zdiskreditovala.

Ako hovorí britský bezpečnostný expert Mark Galeotti, velenie NATO už s Centrom prestalo počítať, lebo neverí poľskej vláde, a jeho slová potvrdzuje aj slovenský armádny diplomat, ktorý nechce byť menovaný. Slovenská investícia, keď sme do centra investovali relatívne veľa peňazí, úsilia a našich najlepších špecialistov, môže vyjsť nazmar.

Celá aféra je spletitá a plná intríg ako zo špionážneho románu, než sa k nej však dostaneme, našu pozornosť si zaslúžia traja profesionáli, ktorí za svoju statočnosť zaplatili vysokú cenu.

Plukovník

Krzysztof Dusza, vysoký dôstojník poľskej kontrašpionáže, je v očiach novej moci najväčším hriešnikom – bránil totiž centrum pred čistkami a vysielal varovné signály do Bratislavy aj spojencom.

Bolo len otázkou času, kedy príde k zrážke s ministerstvom obrany, ktoré sa ho pokúsilo odvolať. Úradníci to však urobili bez náležitých formalít, napríklad bez povinného súhlasu Slovákov, tak­že Dusza ďalej chodil do práce akoby nič. Ministerstvo mu aspoň posielalo výhražné listy, vždy v poľštine, na ktoré on odpovedal zásadne v angličtine (bola oficiálnym jazykom centra).

Táto prekáračka trvala niekoľko týždňov, ale potom už išlo do tuhého. Plukovníkovi najprv odobrali bezpečnostné certifikáty. Znamená to stratu prístupu k tajným dokumentom, čo je pri type jeho práce v podstate každý papier: inými slovami, bol odsúdený na profesionálnu smrť. Potom do centra koncom roku 2015 vtrhla vojenská polícia so samopalmi a jeho, ktorý túto inštitúciu stvoril a riadil, zastavil pred bránou ozbrojený vojak. Už nikdy ho nepustili ďalej. Plukovníkovi sa takmer zrútil svet.

Táto akcia Slovákov vydesila, lebo mali v centre svoje priestory, sejfy a spravodajskú techniku a nikto nevedel, čo všetko si Poliaci trúfli otvoriť. Naši špecialisti si preto potichu prišli čo najrýchlejšie po veci a na dlhé týždne sa do centra nevracali.

Na našom stretnutí sa plukovník Dusza snaží svoju situáciu zľahčovať, ale veľmi mu to nejde.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kaczyńského Poľsko

Teraz najčítanejšie