Kaliňák: Policajnú brutalitu nechceli utajiť, inšpekcia začala policajtov hneď vyšetrovať

Polícia tvrdí, že video, na ktorom policajti kopú ženu na zemi, nezverejnili, aby nezmarili ich vyšetrovanie. Minister vnútra Robert Kalilňák nesúhlasí, že by sa po brutálnom policajnom zásahu snažili niečo utajiť. Či sú policajti mimo služby, neodpovedá.

Policajná brutalita: policajti kopú bezvládnu ženu na zemi. foto – video Nového Času

Zatajovanie prípadu policajnej brutality odôvodňuje vedenie polície a ministerstva vnútra taktikou.

Keď vlani v lete polícia prenasledovala zrejme zdrogovanú vodičku neďaleko Trnavy a strieľala na jej auto, skončilo sa to brutálnou policajnou bitkou. Keď postrelená vodička zastala, vystúpila z auta a spadla na zem, skupina policajtov ju začala kopať do hlavy a tela. Jeden ju aj pristúpil. Keď skončili, je vidieť, ako sa jeden z policajtov smeje.

Vieme to iba vďaka záberom z policajnej kamery, ktoré tento týždeň zverejnil Nový čas.

Video zo zásahu zverejnila pôvodne už vlani v lete aj polícia, zábery sa však končili v momente, keď sa jeden z policajtov zahnal k prvému kopu.

Sú policajti mimo služby, alebo ďalej chodia do práce v polícii? To napriek prísľubu polícia ani ministerstvo vnútra vo štvrtok nepovedali.

Video: Policajnú brutalitu vyšetrujú, nie je jasné, či sú vinníci mimo služby
autorka: Martina Koník

Polícia: Nechceli sme zmariť vyšetrovanie

Teraz trnavská polícia vysvetľuje, že nechceli nič utajovať a policajtov chrániť nechceli.

To vedenie ministerstva dokazuje tým, že brutálne správanie sa policajtov začali vyšetrovať hneď po incidente. A toto vyšetrovanie vraj bolo dôvodom, prečo sa verejnosť ihneď nedozvedela pravdu o celom zásahu. Argumentuje tak minister vnútra Robert Kaliňák aj trnavský krajský riaditeľ Štefan Čechovič. Na jeho stanovisko sa odvolal aj policajný prezident Tibor Gašpar.

„Polícia zverejnila časť videa obhajujúcu použitie služobnej zbrane ako donucovacieho prostriedku,“ vysvetlila trnavská hovorkyňa Martina Kredatusová.

Celý videozáznam ako dôkazný materiál prevzala inšpekcia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |