Denník N

Tajomné protimigrantské stránky ľahko preniknú medzi desiatky tisíc ľudí

Dôležitým hráčom v informačnej vojne nie sú iba konšpiračné weby, ale aj facebookové stránky, ktoré v ľuďoch udržiavajú pocit, že migranti sú problém číslo jeden.

Česká facebooková stránka Bubáci v Evropě ponúka všetko, čo radikálny odporca migrantov môže potrebovať. Niekoľkokrát denne zdieľa články o tom, ako migranti, prípadne Rómovia, robia výtržnosti alebo sa proti nim búria miestni obyvatelia.

V komentároch je prvoplánová irónia a vulgarizmy. Výraz nemeckej kancelárky Merkelovej na fotke prirovná k „pytlu pořádně přezrálych sr*ček“, utečencov označí za„uprchlívaky“, účastníkov víkendového protifašistického pochodu v Bratislave za „vyfetované hlavy“. Vysmeje sa aj z hladujúcich detí v Afrike.

„Černouškům v Africe se prý zase začali z hladu nafukovat bříška, a tak všechny naše televize opětovně vytáhly z archívů toto video a začali nás mocně mediálně masírovat,“ napíše k článku o tom, že v Afrike hrozí smrť 1,4 milióna deťom hladom.

bubaci-rasisticki
Bez politickej korektnosti: Bubáci v Evropě so skrytými administrátormi šíria humor pre najnižšie pudy.

Keď oslovím administrátora (alebo administrátorku) stránky, či by prezradil svoje meno, príde vyhýbavá odpoveď, že by to bolo riskantné. „Situácia je doslova každý deň horšia, takže vám musí stačiť informácia, že sme niekoľkí jedinci, ktorí sú hrdí na Európu a na všetko, čo dokázala,“ napíše administrátor.

Chcem sa ešte spýtať, či sa za túto činnosť hanbí, keď zostáva v anonymite. Už to nestihneme. Administrátor nás nazve „slniečkarmi“ a „pomätencami“ a dá nás zablokovať.

Populárna stránka

O stránke Bubáci v Evropě ste možno nepočuli, je však aj tak možné, že k vám takéto príspevky prenikli. Stránka má viac než 33-tisíc fanúšikov z Česka i Slovenska, tým sa to však nekončí. Za jeden týždeň jej príspevky komentovalo, zdieľalo alebo „lajkovalo“ až 40-tisíc unikátnych užívateľov. Vďaka tomu sa mohli zobraziť mnohým ďalším, ktorí ju ani nemusia aktívne sledovať – stačí, že medzi priateľmi majú človeka, ktorý na jej príspevky reaguje.

Bubáci v Evropě sú len jednou zo stránok, ktoré pomáhajú vytvárať predstavu, že migranti sú pre Čechov a Slovákov hrozbou číslo jedna, hoci ich sem prišlo iba minimum. Do rovnakej kategórie patria aj Hlasuji pro czexit, Evropa Evropanům, We are here at home, či Welcome to reality.

Neexistujú dôkazy, že by boli prepojené, štýl ich práce je však podobný. Zdieľajú články, obrázky alebo videá s vopred jasným vyznením: migranti a Európska únia v nich vystupujú ako škodcovia, politici, ktorí proti tomu bojujú, ako posledná nádej.

Ich administrátori komunikujú jazykom ulice, voľne šíria aj príspevky, ktoré by bežné médiá pre agresivitu, vulgárnosť a neznášanlivosť nezverejnili. Niektoré stránky dávajú dokonca najavo, že riešením by bolo migrantov rovno strieľať.

Foto: Najmenej rok starý obrázok neznámeho pôvodu zdieľaný antiimigrantskou stránkou We are here at home:

i-we-are-here-bulhari

K príspevkom často pridajú svoj vlastný komentár a vyzvú fanúšikov, aby ich šírili ďalej. „Sú to stále rovnaké frázy: buď je im povedané, že sa to musí dostať medzi čo najviac ľudí, alebo im napíšu, že mediálny mainstream o tom akože mlčí,“ hovorí analytik Robert Roman Máca z českého think tanku Evropské hodnoty, ktorý sa týmto stránkam venuje.

Silnejšie než médiá

Denník N sledoval a monitoroval aktivity protimigrantských stránok počas februára, keď boli ich témou nepokoje na parížskych predmestiach, výtržnosti vo Švédsku či podpora Slovenky Sheily Szmerekovej, ktorú zatkla polícia pre video s močením na Korán a opakované vyhrážky moslimom.

Výsledok? Napríklad na stránku Hlasuji pro czexit posledný februárový týždeň zareagovalo až 50-tisíc ľudí, na stránku Evropa Evropanům 15-tisíc ľudí a na stránku Welcome to reality 12 500 ľudí. Títo ľudia ich príspevky buď aktívne komentovali, „lajkovali“, alebo ďalej zdieľali.

Pre ilustráciu, aký je výkon slovenských médií na Facebooku: na príspevky stránok Sme.sk, Noviny.sk alebo Televízia TA3 za rovnaké obdobie reagovalo do 20-tisíc užívateľov.

welcome-hori-svedsko

Tieto čísla môžu kolísať, trend je však jasný: desiatky tisíc Čechov a Slovákov sú naučené príspevky protimigrantských stránok šíriť medzi svojich známych. To je dobrý predpoklad, aby mohli naberať stále nových fanúšikov.

Na prevádzku týchto stránok stačí pár skúsenejších administrátorov, ktorí sa im môžu venovať aj vo voľnom čase. Sami žiadny obsah

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie