Denník N

Český vedec: Nežijeme vo svete sebcov, ktorí druhým pomáhajú iba vtedy, keď sa im to vyplatí

Ilustrácia - Fotolia
Ilustrácia – Fotolia

Českí vedci sa podieľali na výskume, ktorý skúmal, či u ľudí prevažujú skôr sebecké záujmy, alebo spolupráca na spoločnom diele. „Mladá generácia nie je taká skazená, ako si mnohí myslia,“ povedal spoluautor štúdie.

Každodenne riešime situácie, keď sa záujmy celku stretávajú so záujmami jednotlivca.

Odborníci napríklad upozorňujú, že ak zaočkovanosť klesne pod určitú kritickú hranicu, kolektívna imunita sa stratí, čo ohrozí celú populáciu.

Ak je zaočkovanosť vysoká, človek môže zvažovať, že sa zachová ako svojho druhu čierny pasažier: nezaočkuje sa, aby vyvrátil prípadné negatívne účinky očkovacej látky, ale zároveň bude profitovať z toho, že iní na seba také riziko vzali a prijali zodpovednosť.

Zopakovali pôvodný výskum

Podobných príkladov je viac, napríklad vo verejnej doprave. Čierny pasažier zneužíva systém, lebo sa vozí vďaka tomu, že iní platia, hoci on do spoločného mlyna nijako neprispieva.

V psychológii existujú viaceré hry, ktoré testujú našu ochotu podeliť sa s ostatnými o naše obmedzené zdroje. Vedci tak skúmajú, či prevažujú naše sebecké záujmy, alebo skôr tendencia k spolupráci na spoločnom diele.

Veľkého experimentu, na ktorom pracovalo 21 laboratórií z celého sveta, sa zúčastnili aj českí vedci. Štúdia vyšla nedávno v časopise Perspectives on Psychological Science, išlo o replikáciu (zopakovanie) staršej štúdie z roku 2012.

Hrali sa hru „verejné blaho“

Ako experiment prebiehal? Účastníkov pozvali do počítačového laboratória, kde sa na softvérovom rozhraní hrali ekonomickú hru s názvom Verejné blaho. Ľudia pracovali v skupinách po štyroch (hráči boli anonymní), každý z nich dostal 65 českých korún.

„Hra spočívala v tom, že ľubovoľnú časť z peňazí mohli poslať do spoločného fondu a zvyšok si nechať. Peniaze, ktoré sa vo fonde nazbierali, sa zdvojnásobili a potom sa rovnomerne rozdelili medzi všetkých štyroch hráčov bez ohľadu na výšku ich príspevku,“ povedal pre Denník N behaviorálny ekonóm Petr Houdek z Univerzity Karlovej a Centra behaviorálnych experimentov (CEBEX), ktorý sa na štúdii podieľal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie