Cenu Dominika Tatarku získal Ľubomír Longauer

Ocenená kniha Vyzliekanie z kroja je druhým dielom projektu Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918.
Prestížnu literárnu Cenu Dominika Tatarku za rok 2014 si dnes podvečer prevzal Ľubomír Longauer za knihu Vyzliekanie z kroja, ktorá vyšla v spolupráci Slovartu a VŠVU. Výpravná publikácia je druhým dielom autorovho projektu Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918 (prvý diel Modernosť tradície vyšiel pred štyrmi rokmi).
,,Rozhodnutie poroty bolo jednoznačné,“ povedal jej predseda Peter Zajac na ceremoniáli, rámcovanom hudobnými vystúpeniami violončelistu Jozefa Luptáka a akordeonistu Borisa Lenka. Hold laureátovi v tradičnom laudatiu vzdala jedna z vlaňajších ocenených poetka Mila Haugová. ,,Chválim Ľubomíra Longauera za knihu európskeho formátu, chválim text rovnocenný obrazovej časti, chválim autora, že v službe dobrej veci chce zostať v úzadí, a necháva hovoriť to, o čom si myslí, že by malo zostať zachované a zapamätané.“
[info]Prečítajte si rozhovor s laureátom Ceny Dominika Tatarku – Ľubomírom Longauerom.[/info]
Profesor Ľubomír Longauer je významnou osobnosťou slovenského grafického dizajnu, jeho zásluhou bola na Vysokej škole výtvarných umení v roku 1999 vytvorená samostatná Katedra grafického dizajnu. V posledných rokoch venuje mimoriadne úsilie výskumu histórie grafického dizajnu. ktorý vyústil do cyklu výstav Slovenská typografia I. a II., a viacerých publikácií. Stál pri zrode Slovenského múzea dizajnu, ktorému venoval svoju rozsiahlu zbierku úžitkovej grafiky.

V dvadsaťjedenročnej histórii Ceny Dominika Tatarku je Longauer po Rudolfovi Filovi a Monogramistovi T. D alias Deziderovi Tóthovi tretím výtvarníkom, ktorý sa dokázal svojím narábaním so slovom a jazykom presadiť v konkurencii ,,klasických“ literátov. Samozrejme, výtvarné umenie ako téma triumfovalo aj vďaka Ive Mojžišovej a Jurajovi Mojžišovi, no títo kunsthistorici majú písanie takpovediac v náplni práce.
A výtvarné umenie je s Tatarkovou cenou späté aj inak – súčasťou ocenenia a slávnostného ceremoniálu je totiž aj odovzdávanie výtvarného diela slovenského autora. Garantom jeho výberu je člen poroty Daniel Fischer. ,,Vymyslieť vhodný výtvarný dar pre výtvarníka nie je jednoduché,“ povedal pre Denník N. ,,Rozhodol som sa osloviť jeho bývalých študentov z VŠVU, machríkov, ako im navonok ironicky, ale s láskou hovoril.“ Tí nezaváhali – ,,pre Ľuba všetko“, a tak vznikol album ich prác na tento okamih, pričom na ich návrh doň prispeli aj umelci laureátovej generácie Stanislav Stankóci, Pavol Choma a Daniel Fischer.
Laureáti Ceny Dominika Tatarku
1994 Milan Hamada (Sizyfovský údel)
1995 Ivan Kadlečík (Hlavolamy)
1996 Pavel Vilikovský (Krutý strojvodca)
1997 Ivan Štrpka (Medzihry. Bábky kratšie o hlavu)
1998 Pavel Hrúz (Hore pupkom, pupkom sveta)
1999 Ľubomír Lipták (Storočie dlhšie ako sto rokov)
2000 Dušan Dušek (Pešo do neba)
2001 František Mikloško, Gabriela Smolíková, Peter Smolík (Zločiny komunizmu na Slovensku 1948 – 1989)
2002 Katalin Vadkerty (Maďarská otázka v Československu 1945 –1948), Ján Johanides (Nepriestrelná žena)
2003 Rudolf Fila (Cestou)
2004 Stanislav Rakús (Nenapísaný román)
2005 Tomáš Janovic (Maj ma rád)
2006 Kornel Földvári (O karikatúre)
2007 Jozef Jablonický (Samizdat o disente), Milan Lasica (Bodka)
2008 Ján Buzássy (Bystruška), Mikuláš Huba (Ideál – skutočnosť – mýtus. Príbeh bratislavského ochranárstva)
2009 Juraj Mojžiš (Voľným okom II)
2010 Iva Mojžišová (Giacomettiho smiech?)
2011 Monogramista T. D (Nie som autor, som metafora)
2012 Oleg Pastier (Za ozvenou tichých hlasov II.)
2013 Mila Haugová (Cetonia aurata a Tvrdé drevo detstva), editorský tím publikácie Odkiaľ a Kam. 20 rokov samostatnosti – Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Zora Bútorová a Miroslav Kollár
2014 Ľubomír Longauer (Vyzliekanie z kroja)
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].