Denník N

Exposlanec Jánoš zostáva na slobode, súd zamietol sťažnosť prokurátorky

Foto - TASR
Foto – TASR

Podľa splnomocnenca manželky exposlanca Smeru je rozhodnutie súdu absolútnym výsmechom a aroganciou moci.

Bývalého poslanca Smeru Vladimíra Jánoša, ktorý čelí obvineniu zo zločinu týrania svojej ženy, budú stíhať na slobode.

Krajský súd v Trenčíne vo štvrtok nevyhovel protestu prokurátorky voči rozhodnutiu Okresného súdu v Prievidzi, ktorý prepustil obvineného 10. marca na slobodu.

Splnomocnenec: Je to výsmech

„Súd prijal písomný sľub obvineného, že povedie riadny život, prijal peňažnú záruku vo výške 20.000 eur, ktorú zložila na účet súdu sestra obvineného a prijal záruku ponúknutú sestrou obvineného za ďalšie jeho správanie a za to, že sa na vyzvanie dostaví k policajtovi, prokurátorovi alebo na súd a že vždy vopred oznámi policajtovi, prokurátorovi alebo súdu vzdialenie sa z miesta pobytu,“ zdôvodnil rozhodnutie Okresného súdu Prievidza hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Podľa prokuratúry existujú dôvody na väzobné stíhanie a obvinený podnikol kroky na zmarenie vypočúvania aj tým, že jeho obhajca zabezpečil od lekára vymyslenú lekársku správu. Poukázala tiež na „neštandardný postup polície, ktorá v prípade verejne známej osoby začala aktívne a v súlade so zákonom konať až na základe pokynov prokuratúry“.

Podľa Ivana Katrinca, splnomocnenca manželky exposlanca, rozhodnutie krajského súdu nemá nič spoločné s morálkou. „Je to absolútny výsmech a arogancia moci, čo dnes predviedli na krajskom súde,“ dodal Katrinec s tým, že predložia nové dôkazy o správaní obvineného a verí, že proces bude obnovený.

Jánoš: Maximálne spolupracujem

Exposlanec na štvrtkovom pojednávaní zdôraznil, že od začiatku vypuknutia kauzy maximálne spolupracoval so všetkými orgánmi.

„Po takmer šesťhodinovom výsluchu na polícii som pri domovej prehliadke sprístupnil všetky priestory, o ktoré polícia žiadala. Nemám kam ujsť, nemám sa kde skrývať a s plnou zodpovednosťou budem dodržiavať všetky nariadenia súdu, tak ako som ich dodržiaval doteraz,“ doplnil Jánoš s tým, že navrhuje zamietnuť sťažnosť prokuratúry ako nedôvodnú.

Vladimír Jánoš sa vzdal poslaneckého mandátu aj funkcie okresného šéfa Smeru v Prievidzi po medializácii jeho konfliktov s manželkou, s ktorou je v rozvodovom konaní.

Čižnár nie je spokojný s rozhodnutiami

S rozhodnutiami Okresného súdu v Prievidzi a Krajského súdu v Trenčíne nie je spokojný generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten podľa slov hovorkyne Generálnej prokuratúry Andrey Predajňovej „využije ďalšie prostriedky na revidovanie týchto rozhodnutí“.

Čižnár aj naďalej trvá na svojom vyjadrení z utorka. Vtedy uviedol, že „dôvody väzby sú reálne dané, tak ako boli uvedené v návrhu prokurátora Okresnej prokuratúry v Prievidzi na vzatie obvineného do väzby“.

„Prokuratúra sa absolútne nestotožňuje s tým, že obvinený bol prepustený na slobodu, pretože podľa nás sú evidentne dané dôvody väzby. Bolo preukázané, že obvinený robil úkony, ktorými sa vyhýbal účasti na vyšetrovaní. Keby išlo o bežného občana, taká osoba by už bola dávno vo väzbe,“ skonštatovala Dagmar Budinská z Krajskej prokuratúry Trenčín.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie