Denník N

Kotlebova poslankyňa pri Tisovom hrobe ľutovala, že dnes nie je taký prezident

Poslanci ĽSNS pri symbolickom hrobe Jozefa Tisa, v popredí poslankyňa Natália Grausová. Foto N - Vladimír Šnídl
Poslanci ĽSNS pri symbolickom hrobe Jozefa Tisa, v popredí poslankyňa Natália Grausová. Foto N – Vladimír Šnídl

Poslankyňa Natália Grausová v príhovore hovorila o tom, že 14. marec by mal byť vyhlásený za štátny sviatok. Pri hrobe Tisa sa stretli štyria poslanci Národnej rady z ĽSNS.

V posledných mesiacoch sa mohlo zdať, že politici Kotlebovej strany začali z pragmatických dôvodov sympatie ku klerofašistickému Slovenskému štátu na verejnosti potláčať. V utorok sa znovu a naplno prihlásili.

Štyria poslanci Kotlebovej strany prišli položiť kyticu k symbolickému hrobu Jozefa Tisa na Martinskom cintoríne v Bratislave. Poslankyňa Natália Grausová predniesla príhovor, v ktorom hovorila, že Slováci by sa nemali hanbiť za Slovenský štát ani za jeho prezidenta.

„Bol to náš prvý prezident po Svätoplukovi. Ďakujeme pánu Bohu, že nám ho dal. Bez tohto štátu by sme tu dávno neboli,“ povedala.

Poslankyňa si myslí, že 14. marec, ktorý je výročím vzniku Slovenského štátu, má byť vyhlásený za jeden zo štátnych sviatkov. Pred zhruba sedemdesiatimi, prevažne staršími ľuďmi ľutovala, že Tiso nemôže byť prezidentom aj dnes.

„Som hrdá, že sme mali takéhoto prezidenta. V tom čase bol možno jediný štátnik, ktorý bol hodný úcty a mal rozum. Dal by Pánboh, aby sme aj dnes mali takého prezidenta. Určite by sme neboli v takomto marazme a žilo by sa nám lepšie.“

V príhovore nespomenula, že Slovenský štát bol vyhlásený na popud Adolfa Hitlera alebo že sa Jozef Tiso postavil na stranu okupačných nemeckých jednotiek proti povstaleckej armáde. Nespomenula ani arizáciu a transporty desiatok tisícov občanov Slovenského štátu do vyhladzovacích táborov.

Video: Poslankyňa miesto holokaustu spomína Izrael a Palestínu
Autor: Martina Koník

Tento rok odvážnejší

Kotlebovci Natália Grausová, Martin Beluský a Peter Krupa sa zúčastnili akcie pri hrobe Tisa aj vlani. Vtedy ešte nechceli verejne hovoriť. Niektorí sa iba v tichosti pozdravili s členmi organizácie Slovenská pospolitosť v tmavých uniformách a po pár minútach odišli.

Tento rok prišli v početnejšej skupinke spolu s vlajkami ĽSNS. K pôvodnej trojici sa pridal poslanec Stanislav Drobný.

Namiesto seleziánskeho kňaza Vojtecha Zemana, ktorý Kotlebovcov vlani chválil za odvahu, tentokrát ceremóniu viedol Stanislav Pánis, bývalý poslanec SNS zo začiatku 90. rokov, ktorý sa usiloval o zachovanie Tisovho symbolického hrobu v Bratislave (jeho pozostatky sú na Nitrianskom hrade).

Pánis rozprával o tom, že Slovákov sa celú históriu snažili iné národy zotročiť, čo stále trvá. Ako varovný signál spomenul, že vo vozidlách MHD možno počuť angličtinu. „Čoskoro možno vo vlakoch bude počuť maďarčina.“

Po ňom prebrala slovo poslankyňa Grausová. Jej príhovor bol ukážkou toho, ako Kotlebovci interpretujú históriu Slovenského štátu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie