Denník N

Zápas o pravdivý výklad minulosti, alebo poďme trocha

Máločo dokáže poškodiť spoločnosť tak veľmi ako historické klamstvo.

Nesmieme podľahnúť pocitom, že naša história bola iná, ako ju dnes nevyhnutne potrebujeme – hovorí satirická výzva. Keď sa zamyslíme, zistíme, že nie je len satirická, nadnesená, ale že občas prerastie do reálnych prúdov myslenia celých skupín. Čokoľvek z minulosti možno v duchu citátu očistiť od nepotrebných faktov a vyhlásiť za sväté.

Akú históriu potrebujeme na to, aby sme jej boli vďační za to, že sa máme o čo oprieť? Hrdinskú, statočnú, mravnú, slúžiacu všetkým občanom dobrej vôle? Takú, kde sa zabudne na krivdy, zločiny? Kde sa vníma už len Veľké víťazstvo, prepotrebné na dnešnú sebaprezentáciu, nie na zachovanie historickej pravdy?

To je aj prípad osláv víťazstva nad fašizmom. Koho dnes zaujíma, že Stalin plánoval obsadiť európske krajiny ešte pred Hitlerom? Sú tu aj ďalšie fakty, ktoré pri oslavách Veľkého víťazstva miznú v jeho tieni: pakt medzi ZSSR a Nemeckom, anexia časti Fínska, prepadnutie Poľska, lágre pre jeho občanov a masové vraždy v Katynskom lese, zavlečení občania z obsadených krajín do táborov Gulag. Všetci spoznali zničujúcu rozpínavosť komunizmu.

Druhá svetová vojna bola zápasom troch strán, nie dvoch, ako nám roky vtĺkali do hlavy. Stáli v nej proti sebe dve totality a jedna demokracia, ktorá bola nútená pridať sa na stranu napadnutého ZSSR. Výsledkom bolo nielen oslobodenie od fašizmu, ale aj zdevastovanie krajín strednej Európy importovaným komunizmom.

Obyčajní sovietski vojaci, ktorí zomierali po státisícoch, si zaslúžia hlbokú úctu. Im patria pamätníky a pripomienka, aby sa nikdy nezabudlo. Pretože vidíme, ako rýchlo sa zabúda, a to rovno v krajine, ktorá si vytrpela najviac, v Rusku. Rusko často trpelo vinou cudzích, no častejšie vinou svojich. Napriek tomu v ňom vidíme snahy velebiť Stalina. Jeho učiteľ a majster krvavých represálií Lenin stále spočíva na čestnom mieste v Moskve a tisíce jeho sôch pripomínajú násilie a božskú moc sovietov.

Putinove výpady do okolitých krajín boli roky prechádzané nespokojným európskym mrmlaním. Táto tolerancia malých vojen živí satirickú poznámku o prispôsobovaní dejín aktuálnej potrebe. Pritom máločo dokáže poškodiť spoločnosť s takou silou, ako je historické klamstvo.

Oslavovať dnes víťazstvo nad fašizmom spolu s Putinom znamená legitimizovať všetky jeho doterajšie výboje. Znamená to stať sa súčasťou jeho lží o nezasahovaní na Kryme a na Ukrajine. A dať mu najavo, že ak sa so svojimi neoznačenými strelcami náhodou priblíži aj k našim domovom, sme pripravení pridať sa k nemu.

Demokrat nemôže sláviť víťazstvo nad fašizmom spoločne s Putinom. Duch niekdajšieho víťazstva a duch oslavujúcich sú predsa ako spojité nádoby. Ak sa oslavujúci spreneverili zápasu o pravdu, potom je prítomnosť na takej oslave pochybná. Pretože nestoja na strane historickej pravdy, ale na strane jej aktuálnej potreby. Historická pravda je však inde ako tá, ktorú potrebuje prezident Putin legitimizovať, preto mu pritom slušní demokrati nemôžu asistovať.

Komentáre

Teraz najčítanejšie