Denník N

Najznámejšie albumy Mariána Vargu a Deža Ursinyho opäť vychádzajú na LP platniach

LP reedícia dvojalbumu Konvergencie. Foto N – Tomáš Benedikovič
LP reedícia dvojalbumu Konvergencie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Konvergencie skupiny Collegium musicum a Provisorium už sú na ceste z lisovní na Slovensko, chystajú sa aj vinyly Zelená pošta a Modrý vrch.

V apríli sa po celom svete koná Records Store Day, sviatok fanúšikov vinylových platní, keď vychádzajú rôzne rarity a špeciality. Na Slovensku je posunutý už na marec. Na LP totiž znovu vychádza kultová nahrávka kultovej slovenskej skupiny. Dvojalbum Konvergencie už je na ceste z lisovne v Nemecku, v najbližších dňoch by sa mali objaviť v obchodoch prvé kusy. Náklad je 500 kusov, cena 30 eur.

To sú základné informácie a tu by sa celá správa mohla končiť. Lenže nekončí, pretože to najdôležitejšie je v detailoch reedície, v pôvodnom príbehu zo začiatku 70. rokov minulého storočia a v tom, že legendárnych slovenských albumov znovu na LP platniach vyjde viac.

Čistý analóg

Prvé albumy Mariána Vargu so skupinou Collegium musicum vyšli v Čechách, vydali ich Panton a Supraphon, pretože Opus ešte vtedy neexistoval. Keď vznikol, rozhodol sa ako jeden z prvých titulov urobiť nový projekt mladého klávesistu a skladateľa. Je logické, že v roku 2017 otvára novú edíciu práve ním.

„Rozhodli sme sa znovu vydávať LP platne. Začíname Konvergenciami, budeme pokračovať Zelenou poštou, chceme ísť aj do ďalších reedícií progresívneho rocku a popu,“ vysvetľuje Slavomír Kopec z Opusu.

Firma si dala špeciálne záležať na tom, aby zvukovo čo najvernejšie vystihla pôvodnú hudbu, matrica sa robila z originálneho master pásu na zrepasovaných magnetofónoch značky Studer. Do pôvodnej nahrávky sa robili iba minimálne, výlučne technické zásahy.

„Je to technológia priameho analógového metalického masteringu. Všetko je v prísne analógovej forme, mastering aj lisovanie. Bez akéhokoľvek zásahu do zvuku, so snahou čo najvernejšie reprodukovať originál. Jediné úpravy sa týkali potlačenia pôvodného šumu a jemného dynamického nastavenia podľa súčasných štandardov.“

Od originálu sa trochu viac odlišuje obal. Portrét Mariána Vargu je rovnaký ako na pôvodnom vydaní, čo však znamená

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marián Varga

Teraz najčítanejšie