Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: A čo ak to ten Fico myslí vážne a na Lexu a spol. sa vykašle?

Čo má Fico za lubom? Čo chce Drucker postaviť? Aké výročie dnes slávime + 7 ďalších správ jednou vetou, FB status, citát dňa, zaujímavé texty a nový Shooty.

Tri texty vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Fico rozohral veľkú hru a my si nie sme istí ani jeho cieľom

Najprv to málo, čo je isté a jasné: Koalícia Fico/Bugár/Danko pýta opozíciu o podporu pre ich verziu pokusu o zrušenie Mečiarových amnestií. Má to prebehnúť takto: 1. Parlament schváli špeciálny ústavný zákon o tom, ako to robiť. 2. Parlament viac ako 90 hlasmi zruší Mečiarove amnestie aj jednu milosť, ktorú udelil Michal Kováč starší. 3. Na základe čerstvo schváleného zákona sa potom automaticky začne konanie, v ktorom Ústavný súd povie, či je to zrušenie amnestie v poriadku alebo nie. Zvyšok je komplikovanejší.

Koľko kto potrebuje hlasov ústavných sudcov: Zo zverejneného návrhu ústavného zákona sa zdá, že Ústavný súd bude môcť stopnúť rozhodnutie poslancov o amnestiách len v prípade, ak na to nájde 7 hlasov (sudcov je 10, traja chýbajú, preto sa za väčšinu považuje, ak hlasujú siedmi).

Ak teda po hlasovaní parlamentu sedem sudcov povie, že poslanci konali protiústavne, amnestie nebudú zrušené.

Ak sedem sudcov povie, že poslanci zrušili amnestie v súlade s ústavou, bude zrušenie amnestií potvrdené.

Ak sa hlasovanie skončí pomerom 6:4 alebo 5:5, podľa najpravdepodobnejšej interpretácie potom platí, čo schválili poslanci – a amnestie teda budú zrušené.

Myslí to Fico úprimne? Keďže predseda Smeru v politike nespočetnekrát podvádzal a doteraz sa ukazoval ako veľký odporca zrušenia amnestií parlamentom, mnoho ľudí vidí za celou akciou veľký Ficov plán, ako amnestie nezrušiť, ale vyzerať pritom nevinne. Ak by našiel 7 ústavných sudcov, ktorí by zrušenie amnestií stopli, mohol by sa tváriť, že veľmi, veľmi chcel, ale nevyšlo to.

No môže to byť aj oveľa banálnejšie. Raz ráno sa Robert Fico zobudil, na mobile si prečítal najnovšie prieskumy verejnej mienky, do toho mu pípla notifikácia z Denníka N o tom, že Únos sa stal divácky najúspešnejším slovenským filmom, a povedal si dosť: „Prečo vlastne tak nechcem zrušiť tie amnestie? Však ja tým házedesákom nič nedlžím a aj tak je už všetko asi premlčané! Načo mi je dobré počúvať, že som ako Mečiar, keď z toho nič nemám? Nejako sa s tým Bugárom dohodnem, nemôžem však pristúpiť na návrh nejakého vépéenkára Budaja, ale urobím to po svojom!“

A teraz možno Fico v skutočnosti tak ako my dúfa, že sa to už celé skončí a sedem sudcov na zabránenie zrušenia amnestií sa nenájde.

Ako bude hlasovať opozícia? Opozícia ešte nevie, či Ficov zákon podporí, ale ak to neurobí, Fico ich tak efektívne zosmiešni, že to budú ľutovať do konca kariéry.

Čo s tým má prezident? Ak prezident v najbližších týždňoch vymenuje za ústavných sudcov niekoho z tých, ktorých už odmietol, Smer a kol. budú mať na ústavnom súde silnejšiu pozíciu. Keďže prezident nevie, ako presne sú karty rozdané, neurobí nič. Iba že by Ústavný súd medzitým rozhodol o sťažnostiach niektorých nevymenovaných a Kisku k tomu fakticky donútil.

2. Drucker navrhuje pre Rázsochy hybrid medzi štátnym vlastníctvom a PPP

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker naznačil, ako by chcel postaviť novú bratislavskú nemocnicu. Do pripomienkového konania vložil materiál, v ktorom píše, aké riešenie presadzuje.

Nová nemocnica by mala stáť na Rázsochách. Blízko je diaľnica, železnica a les. Okolo je obrovská spádová oblasť, ktorú obslúži nemocnica v Ružinove a Antolská z Petržalky oveľa ťažšie. Problémy s pozemkami sú podľa autorov štúdie zanedbateľné, doteraz sa preháňali. (Za minulej vlády si všetci mysleli, že Kaliňák chce nemocnicu na Patrónke, tak robili všetko, aby tá lokalita vyzerala v analýzach najlepšie).

Kramáre zavrú a Ružinov sa obnoví za cca 80 miliónov eur.

Riziká spojené s tým, že novú nemocnicu stavia v neďalekých Boroch aj Penta, vládny materiál priznáva. Aj tak verí, že získa aj dosť lekárov, sestier, aj pacientov.

Vlastníkom štát alebo spravíme PPP? Ani jedno, ani druhé. Drucker navrhuje skombinovať výhody oboch riešení. Štát si vie lacno požičať a zároveň chce mať nad najdôležitejšou nemocnicou dostatočnú kontrolu. Štát však zároveň nevie veľké projekty dobre riadiť, preto by sa mu rady motivovaného súkromníka hodili.

Zjednodušene: štát si objedná firmu, s ktorou dohodne, ako by mala nemocnica vyzerať, potom vyberie osobitne projektanta a generálneho dodávateľa. Bystrí borci, súkromní špecialisti, potom budú ešte 5 rokov trénovať štátny manažment, aby štátu nechali funkčnú nemocnicu. Odmenu majú dostať podľa toho, ako splnia dohodnuté podmienky.

Kedy to celé bude? Ak by aj minister Drucker dožil vo funkcii koniec volebného obdobia (2020), v najlepšom prípade stihne v Rázsochách úvodné poklopkávanie, strihanie pások ani náhodou.

Koľko to bude stáť? Ak budú Rázsochy postavené za menej ako pol miliardy eur, mala by to byť podľa vládnej analýzy viac úspešná ako neúspešná investícia.

 

3. Dnes si pripomíname:

V stredu 15. marca uplynul rok odvtedy, čo sa textami Denníka N a týždenníka Trend začala kauza Bašternák. Po roku je minister vnútra Robert Kaliňák vo funkcii a naďalej môže odvolávať policajného riaditeľa. Ladislav Bašternák má pokazenú povesť, no teší sa slobode a zatiaľ ani nie je oficiálne z ničoho obvinený. Robert Fico býva naďalej v rezidencii Bonaparte, ktorá sa medzitým stala najznámejším symbolom prepojenia bielych golierov a politiky. Aj všetko ostatné vlastne dobre viete.

Krásne výročie dnes mohli oslavovať aj na ministerstve školstva. Je to presne rok, čo otvárali obálky v tendri na internet pre školy za 81 miliónov eur. Odchádzajúci minister školstva Juraj Draxler vtedy posunul termíny predkladania ponúk až do marca, čo zrejme pomohlo tomu, že sa objavilo viac uchádzačov. Pre Plavčanom vedených odborníkov na ministerstve školstva to však bol zrejme taký veľký šok, že odvtedy to vyhodnocujú a vyhodnocujú a vyhodnocujú. Slovak Telekomu preto medzitým museli predĺžiť starú zmluvu.

Rekord je to pekný, ani pri diaľničných tendroch niečo podobné nepamätajú. My ostatní sme veselí menej, pamätať si to budeme ako ďalší príklad, že niekedy stačí byť teflónový a prežijete všetko. Ako Kaliňák.

a jednou vetou:

4. Poslanec Kotlebovej ĽSNS Martin Beluský je štatutárom aj inej politickej strany s podobným názvom – Ľudovej strany, Kotlebovci ju zrejme držia pre prípad, že by ĽSNS zakázal súd.

5. Podnikateľ Ladislav Bašternák povedal, že Národná kriminálna agentúra uňho nenašla žiadne relevantné dôkazy, v jeho bydlisku a firmách urobila viacero razií.

6. Slovensko by malo rezignovať na kandidatúru Radoslava Procházku za sudcu Všeobecného súdu a hľadať nového kandidáta, nepriamo povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

7. Holjenčíkovho nástupcu nemá menovať prezident, ale vláda, jeho meno koalícia tají, Kiska má však, naopak, získať právomoc menovať predsedu regulačnej rady.

8. Ministerstvo školstva ukázalo, ako má vyzerať reforma školstva, koľko by mala stáť, zatiaľ nehovorí, prvé zmeny v zákonoch by mali prísť od septembra 2018.

9. Obchody na Slovensku by mali byť zatvorené počas všetkých sviatkov, súhlasila s tým vláda, poslanci doriešia, či budú na Veľkonočný pondelok zatvorené úplne alebo len pol dňa.

10. Zdravotné poisťovne vrátia poistencom v rámci ochranného limitu na doplatky za lieky, vyše 115-tisíc ľuďom pošlú za štvrtý kvartál minulého roku spolu viac ako 2,5 milióna eur.

Zaujímavé články:

• Eugen Korda o Ústavnom súde a jeho novej sile. (tyzden.sk)

• Martin Hanus a Jozef Majchrák o rušení amnestií. (postoj.sk)

• Roman Pataj o nádeji pri amnestiách. (dennikn.sk)

• Peter Schutz o roku vlády. (sme.sk)

• Dag Daniš o Ficovom vtipnom boji s korupciou. (aktuality.sk)

• Michal Havran o Tisovi. (sme.sk)

• Martin M. Šimečka o Čarnogurskom. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Som znechutený a znepokojený z toho, čo sa okolo Čistého dňa momentálne deje. Ak sa všetci vyjadrujú, že im ide v prvom rade o záujem detí, všetci robia absolútne niečo úplne iné.

Ján Richter, minister práce 

Nový Shooty:

2017-03-15-zrusenieamnestii

Mečiarove amnestie

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie