Denník N

Newsfilter: A čo ak to ten Fico myslí vážne a na Lexu a spol. sa vykašle?

Čo má Fico za lubom? Čo chce Drucker postaviť? Aké výročie dnes slávime + 7 ďalších správ jednou vetou, FB status, citát dňa, zaujímavé texty a nový Shooty.

Tri texty vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Fico rozohral veľkú hru a my si nie sme istí ani jeho cieľom

Najprv to málo, čo je isté a jasné: Koalícia Fico/Bugár/Danko pýta opozíciu o podporu pre ich verziu pokusu o zrušenie Mečiarových amnestií. Má to prebehnúť takto: 1. Parlament schváli špeciálny ústavný zákon o tom, ako to robiť. 2. Parlament viac ako 90 hlasmi zruší Mečiarove amnestie aj jednu milosť, ktorú udelil Michal Kováč starší. 3. Na základe čerstvo schváleného zákona sa potom automaticky začne konanie, v ktorom Ústavný súd povie, či je to zrušenie amnestie v poriadku alebo nie. Zvyšok je komplikovanejší.

Koľko kto potrebuje hlasov ústavných sudcov: Zo zverejneného návrhu ústavného zákona sa zdá, že Ústavný súd bude môcť stopnúť rozhodnutie poslancov o amnestiách len v prípade, ak na to nájde 7 hlasov (sudcov je 10, traja chýbajú, preto sa za väčšinu považuje, ak hlasujú siedmi).

Ak teda po hlasovaní parlamentu sedem sudcov povie, že poslanci konali protiústavne, amnestie nebudú zrušené.

Ak sedem sudcov povie, že poslanci zrušili amnestie v súlade s ústavou, bude zrušenie amnestií potvrdené.

Ak sa hlasovanie skončí pomerom 6:4 alebo 5:5, podľa najpravdepodobnejšej interpretácie potom platí, čo schválili poslanci – a amnestie teda budú zrušené.

Myslí to Fico úprimne? Keďže predseda Smeru v politike nespočetnekrát podvádzal a doteraz sa ukazoval ako veľký odporca zrušenia amnestií parlamentom, mnoho ľudí vidí za celou akciou veľký Ficov plán, ako amnestie nezrušiť, ale vyzerať pritom nevinne. Ak by našiel 7 ústavných sudcov, ktorí by zrušenie amnestií stopli, mohol by sa tváriť, že veľmi, veľmi chcel, ale nevyšlo to.

No môže to byť aj oveľa banálnejšie. Raz ráno sa Robert Fico zobudil, na mobile si prečítal najnovšie prieskumy verejnej mienky, do toho mu pípla notifikácia z Denníka N o tom, že Únos sa stal divácky najúspešnejším slovenským filmom, a povedal si dosť: „Prečo vlastne tak nechcem zrušiť tie amnestie? Však ja tým házedesákom nič nedlžím a aj tak je už všetko asi premlčané! Načo mi je dobré počúvať, že som ako Mečiar, keď z toho nič nemám? Nejako sa s tým Bugárom dohodnem, nemôžem však pristúpiť na návrh nejakého vépéenkára Budaja, ale urobím to po svojom!“

A teraz možno Fico v skutočnosti tak ako my dúfa, že sa to už celé skončí a sedem sudcov na zabránenie zrušenia amnestií sa nenájde.

Ako bude hlasovať opozícia? Opozícia ešte nevie, či Ficov zákon podporí, ale ak to neurobí, Fico ich tak efektívne zosmiešni, že to budú ľutovať do konca kariéry.

Čo s tým má prezident? Ak prezident v najbližších týždňoch vymenuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Newsfilter

Teraz najčítanejšie