Holandské voľby majú aj prekvapivého víťaza – stranu Zelenej ľavice

Za víťaza tohtoročných parlamentných volieb v Holandsku možno považovať aj vzostup zelených strán.
Holanďania a Holanďanky svojou rekordne vysokou účasťou v tohtoročných parlamentných voľbách nevyjadrili podporu antiimigrantskej Strane za slobodu Geerta Wildersa, ktorý bol dlho favoritom v predvolebných prieskumoch.
Voliči a voličky si vyberali až z 28 politických strán, z ktorých šesť, podľa doposiaľ sčítaných hlasov, bude mať v parlamente aspoň desať poslancov. Premiérovu liberálnu Ľudovú stranu za slobodu a demokraciu bude v parlamente zastupovať 33 poslancov a bude vytvárať už tretiu koalíciu za sebou.
Výrazné oslabenie doterajších vládnucich strán je viditeľné. Naopak, za víťazov holandských volieb tak možno považovať menšie strany, ktoré si posilnili postavenie v parlamente. Kresťanskodemokratická výzva (CDA) získala celkovo 19 poslaneckých mandátov a rovnaký počet kresiel získala liberálne progresívna strana Demokrati 66.
Biggest wins in #DutchElection for smaller parties (GL, D66, CDA) at Labour's expense. Wilders not the story here. https://t.co/DOBylch8Ul pic.twitter.com/GkiNcFkG6b
— Billy Ehrenberg (@BillyEhrenberg) March 16, 2017
Zelená je nová oranžová
Strany, ktoré považujú vo svojej politickej agende klimatickú zmenu a jej riešenie za kľúčové, tak výrazne navýšili zastúpenie poslaneckých mandátov v parlamente. Z doterajších pätnástich kresiel ich majú až tridsaťjeden.
Najväčším prekvapením volieb je strana Zelenej ľavice (GL) na čele s mladým Jessem Klaverom, ktorá získala až o desať kresiel viac než minule.
„Je to pre nás fantastický výsledok, historické víťazstvo,“ vyjadrila sa k voľbám predsedníčka strany Marjolein Meijer, podľa ktorej je toto len ich začiatkom. Výsledok volieb považuje za znak, že v Holandsku vzniká úrodná pôda na pozitívnu a nádejnú zmenu.

Podľa holandskej televízie NOS boli pre voličov Zelenej ľavice rozhodujúcimi témami životné prostredie, sociálne zabezpečenie, vzdelanie a holandské hodnoty. Naopak, voliči Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD) považovali za dôležitú ekonomiku, holandské hodnoty, dane a otázku terorizmu.
Kampaň Zelenej ľavice viedol v obamovskom duchu charizmatický 30-ročný Jesse Klaver, ktorý dokázal navýšiť zastúpenie strany v parlamente takmer štvornásobne, a zelení sa tak môžu stať jednou z koaličných strán. Klaver sa vyznačuje proeurópskou a proimigrantskou politikou založenou na tolerancii, ktorá je v dnešnom politickom prostredí nevídanou zmenou.
Poslanci Zelenej ľavice tak kombinujú ekologické a sociálne problémy, na ktoré kladú najväčší dôraz. V ich programe možno nájsť investície do obnoviteľných zdrojov energie a odklon od fosílnych palív, ale tiež poukazovanie na sociálne problémy, kde sa zameriavajú na inklúziu v spoločnosti.
Klaver ukazuje, že Zelená ľavica je alternatívou k extrémne pravicovému populizmu. Podľa neho takáto politika ničí slobodu, toleranciu a empatiu – hodnoty, na ktorých Holandsko stojí už desaťročia.
🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.