Denník N

Navrhla dotykové pexeso: Nevidiace deti majú málo hier, hrávajú sa so šošovicou

Spoločenská hra Memonik. Foto N – Tomáš Benedikovič
Spoločenská hra Memonik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dizajnérka Nikoleta Györe Čeligová vyrobila pre nevidiace ženy tehotenský a ovulačný test, zatiaľ čaká, či bude pre nejakú firmu komerčne zaujímavý.

Získali ste viacero cien za produkty pre nevidiacich. Je niekto z vašich blízkych nevidiaci?

Nie. Odkedy som začala riešiť dizajn, snažím sa zistiť, čo na trhu chýba. Ťahá ma to k sociálnemu dizajnu. Vždy si vyberiem nejakú tému, do ktorej sa ponorím. Rovnako to bolo aj s nevidiacimi.

S nevidiacimi ste nejaký čas strávili aj na internátnej škole v Bratislave, kde sú deti so zrakovým hendikepom. Ako ste sa tam ocitli?

Na vysokej škole sme dostali semestrálne zadanie navrhnúť hračku, ktorý sme mohli poňať, ako sme chceli. Urobila som si rešerš, šla som do hračkárstiev, pozrela som si katalógy a videla som, že trh je presýtený hračkami a deti si ich už ani veľmi nevážia. Povedala som si, že nájdem skupinu detí, ktoré by si ich vážili, napríklad hendikepované deti. Pre ne je na trhu veľmi málo hier.

S čím sa hrali nevidiace deti, keď ste ich prišli navštíviť?

Učiteľky im kupovali bežné hračky, ktoré boli na trhu s tým, že sa s nimi nevidiace deti budú vedieť hrať. Žiadne z hier neboli špeciálne pre ne, pretože sú drahé a treba do nich investovať. Pri viacerých hrách museli veľmi improvizovať. Pani učiteľky pre ne samy vlastnoručne vyrábali dotykové hry. Napríklad do plastelíny natlačili šošovicu alebo cestoviny.

Dizajnérka hry Memonik Nikoleta Čeligová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dizajnérka hry Memonik Nikoleta Čeligová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nikoleta Györe Čeligová (1989) je absolventkou priemyselného dizajnu na VŠVU v Bratislave. V roku 2015 získala za produkty pre nevidiacich tri Národné ceny za dizajn. Dve za pexeso pre nevidiacich Memonik, ktoré sa začína predávať v bežných obchodoch, jednu za tehotenský a ovulačný test pre nevidiace ženy SHE. V Česku získala spoločenská hra Memonik cenu Talent dizajnu a SHE Národnu cenu za dizajn. Žije v Prahe.

Ako vám napadlo urobiť pexeso?

Keď som sa detí pýtala, akú hru by chceli, jedno dievča vykríklo „pexeso!“. Bolo pre mňa výzvou urobiť grafickú hru trocha inak. A ja som mala pexeso veľmi rada, keď som bola malá.

Ako vyzeral prvý návrh tejto hry?

Bol väčší, ako je dnešná verzia, pretože sme to neskôr museli prispôsobiť priemyselnej výrobe. Hracia plocha sa dnes skladá zo štyroch menších kusov. Zo začiatku som si v tých materiáloch mohla uletieť. Bolo tam napríklad strúhadlo na mrkvu, to deti milovali.

Neublížili si?

Nie. Dbali sme na to, aby bolo tupé. Mali sme tam napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie