Viedeň má hotel, kde hostí vítajú utečenci. Majú ho radi aj jeho susedia v nóbl štvrti

Rakúska katolícka charita sa rozhodla, že postaví moderný dizajnový hotel a zamestnancov si nájde medzi utečencami. Zafungovalo a hotel má po dvoch rokoch na Bookingu hodnotenie 8,4, teda veľmi dobré.

Sarah pred kreslenou mapou Viedne v hoteli Magdas. Jej starí rodičia sa usadili vo Viedni ako maďarskí utečenci. Foto N – Vladimír Šimíček

Nie je problém v ňom začuť v jeden deň viacero afrických dialektov, paštúnsky jazyk s perzštinou, ruštinu či arabčinu. V centre Viedne neďaleko zábavného parku už dva roky funguje hotel, kde pracujú utečenci zo 14 krajín. Na začiatku bol nápad, že by im mohli dať šancu. „Pracovať síce môžu, ale nikto ich nechcel zamestnať. Tak sme prišli s tým, že postavíme hotel, kde budú pracovať utečenci a hostia aj susedia budú spokojní,“ hovorí zakladateľka projektu Gabriela Sonnleitner. Podarilo sa.

Prvé chvíle Šer Ahmed Raziho vo Viedni sa nezačali práve tak, ako si predstavoval. Uprostred noci, keď sa konečne povystieral z dlhej cesty, ktorú absolvoval ukrytý v kamióne, zrazu nevedel, kam ísť. Prvý, koho stretol, ho poslal na policajnú stanicu. Tam mu vynadali a vyhodili ho von. Na ulici sa znovu obrátil na policajta, ktorý hliadkoval. Napísal mu na papierik adresu.

Razi tam vyrazil. Otvorili sa prvé dvere, potom druhé a tretie a za nimi sa objavili ďalší policajti. Razi vtedy ešte nevedel po nemecky. A tak policajti chytili do ruky policajné putá a rôznymi gestami mu vysvetlili, že tu je nesprávne. Bolo to väzenie. Všetci sa začali smiať a nakoniec mu poradili, že bude musieť ísť do Traiskirchenu, kde sa nachádza utečenecký tábor. Miesto, kde sa zhromažďujú utečenci, ktorí v Rakúsku požiadali o azyl.

Šer Ahmed Razi prišiel do Rakúska pred siedmimi rokmi, ešte keď utečenecké vlny neboli také masové ako tie za posledné dva roky. A jeho začiatky neboli veľmi slávne.

Po niekoľkých mesiacoch v Traiskirchene a tábore v Korutánsku sa nakoniec vrátil znovu do Viedne. Prešiel si mnohými povolaniami od opravy okien cez pizzeriu, a keď sa naučil plynulo rozprávať po nemecky, dokonca si zohnal prácu na marketingu v Austria Telekome.

Dali utečencom šancu

Prácu, ktorá ho naozaj baví, však má až teraz. Je „mužom pre všetko“ v hoteli Magdas vedľa zábavného parku v Prátri. Z ulice spred hotela dovidieť na jednu z jeho novších atrakcií, Práterskú vežu, ktorá je so svojimi 117 metrami najvyšším reťazovým kolotočom na svete.

Šer Ahmed Razi však na zábavky nemá čas. Pracuje na tom, aby po rokoch dostal do Rakúska aj svoju manželku z Afganistanu. Tentoraz už decentne, pomocou papierovačiek a bez potupnej cesty v kamióne cez polovicu Ázie a Európy, ako šiel on sám.

Šer Ahmed Razi v hotelovom bare. FOTO N - Vladimír Šimíček
Šer Ahmed Razi v hotelovom bare. FOTO N – Vladimír Šimíček
Taite utiekla do Rakúska z Čečenska. FOTO N - Vladimír Šimíček
Taite utiekla do Rakúska z Čečenska. FOTO N – Vladimír Šimíček

Z Afganistanu odišiel kvôli vojne. „Moje mesto Fárah pri hraniciach s Iránom síce kontroluje vláda, ale okolie je pod kontrolou Talibanu. Posledný rok je to tam veľmi zlé,“ hovorí.

Sedíme s ním v hotelovom bare spolu s jeho kolegyňou Sárou,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |