Môj rok s Kotlebom. Ani s tebou, ani bez teba

Vzťah môže ostať neopätovaný z rôznych príčin. Jednou je aj čosi ako platonická neznášanlivosť. Hlboká, vzájomná, trvalá, no napriek tomu niečím fascinujúca. Čím?

Autor je reportérom časopisu .týždeň

Budem osobný. Na tohtoročný trinásty marec nezabudnem. Podobne ako nezabudnem na vlaňajší piaty marec.

Plnič plynu

Dopoludnia sme s filmovým režisérom Jarom Vojtekom stáli v areáli prevádzky na okraji nemenovaného stredoslovenského mestečka. Bol tam iba jeden človek, nazvime ho plnič plynu, podľa toho, čo robil. Plnil plyn. Naozaj, nefabulujem. Ten (nemenovaný) okresný šéf strany Kotleba ĽSNS menil plynové bomby. Prázdne za plné. „Na stráž!“ povedal každému vodičovi nákladiaka. Pozrel som im do tváre, neboli ani zamak prekvapení; plnič plynu ani vodiči.

„Veď čo? Nie je to trestné,“ mykol ramenom, keď sme prejavili údiv nad pozdravom slovenských fašistov.

Ten chlap tam stál osamelý. A dokonalo súzvučiaci s prostredím. Asi ako Rudolf Hrušinský s krematóriom v skvelom filme Juraja Herza Spaľovač mŕtvol (to som mu však nepovedal, asi ten film nepozná). Natáčať ho do nášho pripravovaného filmu nám nedovolil, rozprávať na nádvorí prevádzky s plynom sme sa však mohli o čomkoľvek: aj o Tisovi, koncentrákoch, Kotlebovi.

„Viete, mnohí moji príbuzní zahynuli v koncentrákoch,“ vravím mu.

„Ako to viete?“

„No, nevrátili sa po tom, čo ich tam odvliekli.“

„A čo ak odtiaľ odišli a iba vám nepovedali, kde žijú?“

Vypleštil som oči.

Sú chvíle, keď vám je zrejmé, že diskusia, akokoľvek dobre mienená a neagresívna, sa končí. Argumenty sa prosto minuli. Asi ako banány za socializmu. Otvoríte v úžase ústa, chcete si zapáliť, no neurobíte to (lebo plyn). Opýtal som sa ešte okresného šéfa strany Kotleba ĽSNS, či by bol taký láskavý a ozrejmil mi, ako by tu on a jeho kumpáni vládli, keby náhodou vyhrali voľby a zostavovali vládu. Nezaváhal. Vraj by sa nič nestalo. Nikomu by vlas

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Nová kniha Andreja Bána Slon na Zemplíneobchod.dennikn.sk

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |