Slovenskí kamionisti vraj budú s diétami a rakúskou minimálnou mzdou brať viac ako domáci

Po vstupe slovenského nákladiaka do Rakúska rastie jeho šoférovi plat z mesačných 1600 aj na takmer 3-tisíc eur. Rakúšania tvrdia, že sa nič zásadné nedeje, no čerstvú zmenu v zákone o mzdách práve idú meniť.

Foto – TASR

Keď firma zo Slovenska pošle kamionistu s tovarom do Rakúska, musí mu do kabíny nabaliť množstvo dokumentov. Rakúske úrady žiadajú od šoférov 5-stranový dokument pre každé jedno miesto na území Rakúska, kde bude nákladné vozidlo nakladať alebo z neho vykladať tovar. Za prácu musí taký vodič po novom dostať aj rakúsku minimálnu mzdu.

„Bežne sa mzdy pohybujú od 1300 do 1700 eur mesačne. Keby šofér jazdil celý mesiac iba v Rakúsku, išlo by o 2 300 až 3 000 eur,“ vysvetľuje šéf dopravy v prepravnej firme Marshall Dušan Svetlík.

Ochranárske opatrenia z Rakúska nemusia v konečnom dôsledku slovenským šoférom pomôcť. Reálne majú po novom slovenskí šoféri v Rakúsku zarábať viac než domáci – jednoducho preto, že na rozdiel od nich dostávajú k minimálnej mzde aj diéty.

„Pre nich to vôbec nie je dobrá správa. Znamená to, že dopravné firmy hľadajú iné trhy, kam voziť tovar, a môže sa stať, že dopravné spoločnosti budú zanikať,“ vysvetľuje Svetlík.

Takto čítajú rakúsku legislatívu dopravcovia zo združenia Česmad. Na rakúske pomery, ktoré čítajú ako platné od januára tohto roka, sa už sťažovali na ministerstve dopravy. Jeho šéf Árpád Érsek za nich zaloboval u rakúskeho ministra dopravy Jörga Leichtfrieda. A tak sa naše ministerstvo dopravy dozvedelo, že Rakúšania už začali pracovať na zmenách v čerstvej legislatíve.

Odpadne byrokracia?

„Navrhuje sa, aby zmenený zákon nadobudol účinnosť 1. júna 2017,“ informoval o rakúskej iniciatíve na rokovaní hospodárskeho výboru Národnej rady štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček. O detailoch z návrhu nehovoril, celý ho zatiaľ iba študujú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |