Psychologička po kontrole Čistého dňa tvrdí, že tam vládne strach

Opozícia na budúci týždeň podá návrh na odvolanie ministra práce Jána Richtera, pre jeho nečinnosť v kauze Čistý deň.

Riaditeľ resocializačného zariadenia Čistý deň Peter Tománek. Foto – TASR

V resocializačnom centre Čistý deň vládne strach, povedala v rozhovore pre Postoj.sk psychologička z ústredia práce Katarína Hatráková. Od konca roka 2015 až do prvých mesiacov roka 2016 robila v zariadení kontrolu podnietenú prípadom Natálie, ktorá vraj bola sexuálne zneužívaná.

Jej príbehom, ktorý opísala na blogu opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS), sa celá kauza Čistého dňa začala.

Hatráková už počas kontroly našla pochybenia, ale zarazil ju aj spôsob komunikácie. „Mohli sme komunikovať len s vedením Čistého dňa, pričom bol problém dostať sa k akýmkoľvek zamestnancom. Niekoľko týždňov trvalo, kým som si s vedením vykomunikovala, že by som ako psychologička potrebovala hovoriť s ich psychológom,“ povedala pre Postoj.

Naznačila, že zo strany jej vedenia šlo o snahu, aby sa urobila len formálna kontrola. Povedala, že cítila, že ju manželia Tománkovci, ktorí zariadenie vedú, chcú manipulovať.

Pýtali sme sa ministra práce Jána Richtera (Smer), čo hovorí na vyjadrenia psychologičky. Po hovorcovi odkázal, že platia jeho vyjadrenia zo stredy, keď povedal: „Moje rozhodnutie o ponechaní akreditácie vnímam ako podmienečné.“

Povedal, že ak sa vyskytnú „nové závažné veci, bude konať“. Na otázku, čo by boli dosť závažné okolnosti, aby konať začal, však neodpovedal.

Ústredie práce je prekvapené

„Spôsob komunikovania osobných postojov pri takej vážnej téme, aj keď už v súčasnosti nie je výnimočný, nás zo strany zamestnankyne ústredia prekvapil,“ napísalo ústredie práce, ktoré psychologičku zamestnáva.

Hatráková bola podľa nich súčasťou kontrolnej skupiny ústredia, podieľala sa na príprave protokolu, podpísala ho a ním disponovalo ministerstvo pri rozhodovaní o začatí správneho konania.

„Informácie, ktoré zamestnankyňa uvádza, nikdy neboli súčasťou žiadneho výstupu kontrolnej skupiny. Je zarážajúce, že s nimi prichádza až teraz, zhruba 8 mesiacov po skončení kontroly. Odporúčania zrušiť akreditáciu nie sú súčasťou spomínaného protokolu, ktorý bol výsledkom kontroly tímu ústredia,“ tvrdí ústredie.

Ústredie práce malo na starosti viaceré kontroly v Čistom dni – preverovalo, či majú v poriadku personál, ale aj financovanie. „Absolútne nerozumieme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kauza Čistý deň

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |