Denník N

Psychologička po kontrole Čistého dňa tvrdí, že tam vládne strach

Riaditeľ resocializačného zariadenia Čistý deň Peter Tománek. Foto – TASR
Riaditeľ resocializačného zariadenia Čistý deň Peter Tománek. Foto – TASR

Opozícia na budúci týždeň podá návrh na odvolanie ministra práce Jána Richtera, pre jeho nečinnosť v kauze Čistý deň.

V resocializačnom centre Čistý deň vládne strach, povedala v rozhovore pre Postoj.sk psychologička z ústredia práce Katarína Hatráková. Od konca roka 2015 až do prvých mesiacov roka 2016 robila v zariadení kontrolu podnietenú prípadom Natálie, ktorá vraj bola sexuálne zneužívaná.

Jej príbehom, ktorý opísala na blogu opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS), sa celá kauza Čistého dňa začala.

Hatráková už počas kontroly našla pochybenia, ale zarazil ju aj spôsob komunikácie. „Mohli sme komunikovať len s vedením Čistého dňa, pričom bol problém dostať sa k akýmkoľvek zamestnancom. Niekoľko týždňov trvalo, kým som si s vedením vykomunikovala, že by som ako psychologička potrebovala hovoriť s ich psychológom,“ povedala pre Postoj.

Naznačila, že zo strany jej vedenia šlo o snahu, aby sa urobila len formálna kontrola. Povedala, že cítila, že ju manželia Tománkovci, ktorí zariadenie vedú, chcú manipulovať.

Pýtali sme sa ministra práce Jána Richtera (Smer), čo hovorí na vyjadrenia psychologičky. Po hovorcovi odkázal, že platia jeho vyjadrenia zo stredy, keď povedal: „Moje rozhodnutie o ponechaní akreditácie vnímam ako podmienečné.“

Povedal, že ak sa vyskytnú „nové závažné veci, bude konať“. Na otázku, čo by boli dosť závažné okolnosti, aby konať začal, však neodpovedal.

Ústredie práce je prekvapené

„Spôsob komunikovania osobných postojov pri takej vážnej téme, aj keď už v súčasnosti nie je výnimočný, nás zo strany zamestnankyne ústredia prekvapil,“ napísalo ústredie práce, ktoré psychologičku zamestnáva.

Hatráková bola podľa nich súčasťou kontrolnej skupiny ústredia, podieľala sa na príprave protokolu, podpísala ho a ním disponovalo ministerstvo pri rozhodovaní o začatí správneho konania.

„Informácie, ktoré zamestnankyňa uvádza, nikdy neboli súčasťou žiadneho výstupu kontrolnej skupiny. Je zarážajúce, že s nimi prichádza až teraz, zhruba 8 mesiacov po skončení kontroly. Odporúčania zrušiť akreditáciu nie sú súčasťou spomínaného protokolu, ktorý bol výsledkom kontroly tímu ústredia,“ tvrdí ústredie.

Ústredie práce malo na starosti viaceré kontroly v Čistom dni – preverovalo, či majú v poriadku personál, ale aj financovanie. „Absolútne nerozumieme vyjadreniam zamestnankyne a dešpektu, s ktorým sa zrazu vyjadruje o práci kolegov a o systéme, súčasťou ktorého je, a teda má možnosť aktívne ho meniť a svojimi názormi prispievať k jeho formovaniu,“ tvrdí ústredie práce.

Dodali, že „kvôli objektívnemu vyšetreniu ,dojmov‘ našej zamestnankyne okamžite postupujeme zverejnený rozhovor špeciálnemu vyšetrovaciemu tímu v Trnave“.

Rozhovor si prečítal aj premiérov poradca a poslanec Erik Tomáš (Smer). „Na zaujatie stanoviska potrebujem poznať stanovisko ústredia práce,“ povedal.

Tomáš v minulosti vedenie Čistého dňa prijal na úrade vlády. Tvrdil, že ho požiadali o pomoc, a tak im chcel poskytnúť pomoc. Neskôr matka Natálie na neho podala trestné oznámenie.

Minister práce pred pár týždňami rozhodol, že aj napriek niekoľkým trestným oznámeniam na zariadenie Čistý deň mu nechá akreditáciu. Znamená to, že súd môže aj naďalej posielať deti, ktoré majú problémy s drogami, do tohto zariadenia a štát za ne bude platiť.

Richter tak urobil napriek tomu, že mu jeho akreditačná komisia odporučila, aby akreditáciu centru odobral.

Video: Richter tlačovky Čistého dňa s deťmi akceptuje 
autorka: Martina Koník

Pokúsia sa ho odvolať

„Toto je kľúčový dôkaz, že Richter nemá čo robiť na pozícii ministra,“ reaguje na rozhovor opozičná poslankyňa Erika Jurinová (OĽaNO).

Spolu s ďalšími opozičnými poslancami ide podať návrh na Richterovo odvolanie, pripravujú ho a na budúci týždeň by ho mali predložiť. Návrh by mala podporiť celá opozícia okrem kotlebovcov.

Podľa Jurinovej by mal Čistý deň o akreditáciu prísť okamžite. „Vieme o mnohých veciach, ktoré sa dejú na ústredí práce, na úradoch práce, a je nám veľmi ľúto, že minister sa stále tvári, že systém funguje v poriadku. Som čím ďalej tým viac presvedčená, a ten rozhovor je toho ďalším dôkazom, že sa tu zakrýva všetko tak, aby sa tu chránili inštitúcie a nie ľudia, ktorým majú tieto inštitúcie pomáhať. V tomto prípade deti,“ hovorí Jurinová.

Priznala, že od začiatku považovala za zvláštne, že sa ministerstvo k tomu stavalo ako „mŕtvy chrobák“, podľa nej viac kryli, ako vyšetrovali. „Pre mňa to znamená, že za tým musí byť niečo, čo zatiaľ neviem ani obsiahnuť. Čviriká sa o všeličom, ale keďže nemáme žiadne dôkazy, tak vypovedať nemôžeme,“ hovorí Jurinová.

Poslankyňa Blahová podľa Jurinovej podala podnet na generálnu prokuratúru pre rozhodnutie ministra. „Ozvali sa nám aj z Výboru pre deti OSN, a myslím, že to budú prešetrovať,“ priblížila Jurinová kroky, ktoré podnikli.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Slovensko

Teraz najčítanejšie