Denník N

Šimko: Ústavný súd nesmieme zaťahovať do politických tém krajiny

Foto – Facebook Ivana Šimka
Foto – Facebook Ivana Šimka

Bol ministrom vnútra aj obrany. Bol v KDH, SDK, SDKÚ a zakladal aj Slobodné fórum, či Misiu 21. Ivan Šimko je opäť v KDH. Verí, že Mečiarove amnestie sa raz podarí zrušiť, no vládnemu návrhu neverí. Je proti tomu, aby mal konečné slovo Ústavný súd.

Na Facebooku ste napísali, že koalíciou navrhnuté riešenie rušenia Mečiarových amnestií obsahuje nebezpečenstvo. V čom spočíva? 

Súdy by sme mali chrániť pred politikou. Nenesú štandardnú politickú zodpovednosť. Sudcovia nie sú volení občanmi a nepredstupujú so svojimi rozhodnutiami pred občanov. Ich úlohou je predovšetkým chrániť zákon. Preto by o veciach, ktoré majú politický význam, nemali rozhodovať. Na to sú politické orgány. Ak parlament, vláda, prezident rozhodnú v rozpore s vôľou voličov, tak ich ľudia potom nebudú voliť. Sudca má rozhodnúť podľa zákona a svedomia bez ohľadu na to, čo si o tom myslia voliči.

Poslanci by mali získať právomoc rušiť rozhodnutia prezidenta, ak sa domnievajú, že sú v rozpore s princípmi právneho štátu. Nie je teda správne, aby to v konečnom dôsledku ešte posúdil Ústavný súd?

Nie. Nejde tu o odporovanie princípom právneho štátu, ale o odporovanie chápaniu spravodlivosti, čo je mravný princíp, nie právny. Jednoducho uplatnenie Mečiarových amnestií zabránilo možnosti posúdiť vec a prípadne potrestať vinníkov.

Na tom sa zhodne väčšina ľudí.

Je to politické posúdenie. Keby sme mali hovoriť o tom, že Mečiarovo rozhodnutie bolo v rozpore s ústavou, tak by sme museli spochybňovať to, že nemal právomoc ako zastupujúci prezident takéto amnestie vydať. No to spochybniť nemôžeme.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie