Denník N

O zrušení amnestií podľa návrhu Fica môže rozhodnúť Kotleba

Protest parlamentnej opozície proti Ivanovi Lexovi v roku 1996. „Stop politickému banditizmu, Odstúp, Choď preč z parlamentu, SIS – ŠtB, Hanba Lexovi, Stop politike zločincov“. Foto – TASR
Protest parlamentnej opozície proti Ivanovi Lexovi v roku 1996. „Stop politickému banditizmu, Odstúp, Choď preč z parlamentu, SIS – ŠtB, Hanba Lexovi, Stop politike zločincov“. Foto – TASR

V OĽaNO aj SaS sú skôr naklonení návrh nepodporiť a Boris Kollár už podporu vylúčil úplne. Zrušenie amnestií by tak mohlo prejsť v zložení Fico – Danko – Bugár – Kotleba.

Koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií a milostí prezidenta Michala Kováča spojený s ich automatickým posudzovaním Ústavným súdom skôr prejde ako nie. Vyzerá to tak deň po tom, ako ho predstavila trojica Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár.

Stranou, ktorá by sa k tejto trojici mohla pridať s najväčšou pravdepodobnosťou, sú však podľa informácií Denníka N Kotlebovi extrémisti.

Kollár takmer súhlasil, teraz hovorí jasné nie

Vo štvrtok jednoznačne odmietla podporu vládnemu návrhu prvá strana – Sme rodina.

„My máme zastupovať ľudí a my sme na to dostali mandát. Keď 90 ľudí utvorí ústavný zákon, nikto o tom nemá diskutovať,“ vysvetľoval svoj postoj Kollár, ktorému prekáža, že o amnestiách v konečnom dôsledku nerozhodne parlament, ale ústavní sudcovia, medzi ktorými sú aj nominanti HZDS. „Som proti tomu, aby títo ľudia rozhodovali o zrušení amnestií,“ vyhlásil.

Video: Záznam vystúpenia Fico, Danko, Bugár, kde predstavili rušenie amnestií

SaS aj OĽaNO majú vážny problém

Hoci SaS a OĽaNO na otázku, či návrh podporia, zatiaľ oficiálne neodpovedajú, o návrhu už formálne i neformálne diskutovali. V oboch stranách to vyzerá rovnako: rušenie amnestií cez Ústavný súd skôr nepodporia, než podporia.

Oficiálne sa obe strany rozhodnú do pondelňajšieho obeda, keď by mali svoje rozhodnutie oznámiť na poslaneckom grémiu.

Váha aj sedem nezávislých poslancov okolo Miroslava Beblavého a aj oni sa vyjadria v pondelok.

Jediná opozičná strana, ktorá podporu vládneho návrhu zatiaľ pripúšťa, sú kotlebovci. „Nevylučujem, že keď nám z právnej analýzy vyjde, že je to prospešné a že to smeruje k cieľu zrušiť Mečiarove amnestie aj pochybné Kováčove milosti ku kauze Technopol, tak zahlasujeme za,“ hovorí podpredseda strany Milan Uhrík. Definitívne rozhodnutí vraj stále nie sú, keďže majú pocit, že sa vláda snaží problém hodiť na Ústavný súd, ktorý amnestie zamietne.

Zásah do právomocí prezidenta a parlamentu

Dôvodom, prečo majú v SaS a v OĽaNO s rušením amnestií pod dohľadom Ústavného súdu problém, je to, že koaličná trojka chce dlhodobo zasiahnuť do právomocí parlamentu a prezidenta.

„Mečiarove amnestie sú amnestovaním osôb, ktoré konali v rámci orgánov štátu, čo je špeciálna kategória aj podľa medzinárodných zmlúv, ktorých je Slovensko signatárom,“ hovorí Alojz Baránik zo SaS, ktorý je členom ústavoprávneho výboru. Pripomína, že parlament ako ústavodarný orgán stojí nad Ústavným súdom, a prekáža mu aj to, že sa takýto krok robí v čase, keď Ústavný súd ovládajú nedemokraticky zmýšľajúci ľudia. „Ja za to hlasovať nebudem,“ hovorí za seba Baránik.

„Ústavný súd je len orgánom voleným zákonodarcami, teda parlamentom. Vnímam to ako nedemokratický postup, ktorý narúša rovnováhu zákonodarnej, súdnej a výkonnej moci. Dáva to príliš veľké kompetencie Ústavnému súdu,“ myslí si ďalší člen ústavoprávneho výboru Ján Marosz (OĽaNO). Aj jemu prekáža, že o amnestiách majú rozhodovať ľudia ako súčasný sudca Ústavného súdu Peter Brňák, ktorý je bývalým poslancom HZDS. Bojí sa teda, že ide o úskok, ktorý má len upokojiť verejnosť, Ústavný súd však amnestie zrušiť nedovolí a toto rozhodnutie bude naveky.

Takto koaličný návrh komentoval poradca prezidenta Rado Baťo

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie