Denník N

Kiska: Sme terčom propagandy a naše bezpečnostné zložky proti tomu nerobia takmer nič

Andrej Kiska vystúpil na hodnotiacej konferencii na ministerstve zahraničia s nečakane ostrým prejavom. Foto – prezident.sk
Andrej Kiska vystúpil na hodnotiacej konferencii na ministerstve zahraničia s nečakane ostrým prejavom. Foto – prezident.sk

Pre kremeľskú propagandu sme terčom, ktorý sa nebráni, hovorí slovenský prezident. Ministerstvo vnútra chystá proti dezinformačnej kampani nasadiť 12 ľudí. SIS nedáva najavo žiadne aktivity.

Napriek tomu, že informačná vojna je jedným z vážnych ohrození Slovenska, slovenské oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande robia podľa slovenského prezidenta Andreja Kiska „veľmi málo“.

Správame sa nezodpovedne

„Nerobia skoro nič. Platí, čo som povedal pred rokom – sme terčom, ktorý sa nebráni. Nebránime to, na čom je založená naša bezpečnosť, prosperita a stabilita. Nerád, ale musím to povedať: správame sa absolútne nezodpovedne. A toto naše správanie nemá žiadnu analógiu u našich susedov, dotknutých štátov, krajín nášho regiónu,“ povedal Kiska vo štvrtok v príhovore na Hodnotiacej konferencii na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorú tradične organizuje SFPA.

Podľa Kisku nesmieme zabúdať, že mnohé problémy, ktorým čelíme, sú dôsledkom premyslenej hybridnej vojny.

„Stratégia šírenia dezinformácií a poloprávd s masívnym využitím sociálnych médií je zameraná na našu hlavnú slabinu – neschopnosť otvorene a účinne brániť naše hodnoty. Obsah tejto stratégie sa nebezpečne udomácňuje v komunikácii extrémistických strán, ale, žiaľ, aj v populizme veľkej časti slovenskej politickej scény,“ dodal Kiska.

Ciele kremeľskej propagandy podľa neho jasne pomenoval v nedávnej rezolúcii Európsky parlament – „deformovanie pravdy, podnecovanie neistoty, spochybňovanie liberálnej demokracie, snaha rozdeliť nás a spojencov v Severnej Amerike, paralyzovanie rozhodovacieho procesu, diskreditácia európskych inštitúcií, vytváranie dojmu, že projekt EÚ zlyhal, vnášanie strachu a neistoty medzi občanov“.

Oddelenie počítačovej kriminality

O stanovisko k obrane proti hybridnej vojne zo strany Kremľa a iných aktérov sme požiadali  Slovenskú informačnú službu aj ministerstvo vnútra. Kým tajná služba zatiaľ nereagovala, vnútro avizovalo prvé aktivity v boji proti hybridnej vojne.

„Tejto téme sa bude venovať odbor počítačovej kriminality, ktorý momentálne prechádza organizačnou zmenou. Aktuálne počty policajtov budú navýšené o 12 tabuľkových miest,“ napísala Denníku N Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Proti dezinformačným kampaniam chce vnútro od prvého mája nasadiť 12 ľudí. To, že aj Slovensko je terčom ruskej propagandy, pripustilo slovenské ministerstvo len minulý rok a jeho avizované kroky sú vôbec prvým viditeľným krokom, že si to uvedomilo ako problém.

Jednou z nových činností odboru počítačovej kriminality podľa Paulenovej bude aj preverovanie digitálnych informácií. K detailom sa zatiaľ ministerstvo vnútra vyjadrovať nechce.

Propagande a extrémizmu na internete sa ministerstvo venuje v rámci projektu „Efektívne monitorovanie, odhaľovanie, objasňovanie prejavov násilného extrémizmu v kyberpriestore“ (EMICVEC).

Jeho súčasťou je napríklad mobilná aplikácia, ktorá poskytuje polícii súbor nástrojov umožňujúcich monitoring, odhaľovanie, zaznamenávanie a spracovávanie prípadov extrémizmu v prostredí internetu s využitím skúseností partnerov zo zahraničia.

Ministerstvo pripúšťa, že „primárnym spôsobom šírenia propagandy sú jednoznačne rôzne konšpiračné médiá a webové stránky. Svojím obsahom sa snažia aj v slovenskom prostredí vytvárať v spoločnosti nálady spochybňujúce členstvo v Európskej únii a zahraničnopolitickú orientáciu. Často publikujú vymyslené alebo na dezinformáciách založené články, ktoré boli opakovane vyvrátené ako účelové manipulácie“.

Ministerstvo: Snahy o zmenu orientácie sú nebezpečné

Podľa Paulenovej je možné za hlavné riziko považovať „postupné šírenie nálad odmietajúcich základy demokratického právneho štátu, rozdúchavanie nenávisti voči najvyšším ústavným činiteľom (prezident, premiér) a podporu subjektov, ktoré sú viac naklonené ruskému geopolitickému pohľadu na svet“.

„Propaganda ako cieľavedomé informačné pôsobenie na protivníka je jednou z hybridných hrozieb. Ako taká je spôsobilá v prípade dlhodobého pôsobenia privodiť zmeny nálad a názorov v cieľovej populácii, ktoré sa môžu prejaviť napríklad aj zmenou na politickej úrovni,“ dodáva v stanovisku ministerstvo vnútra.

Denník N nedávno opísal aktivity ruských nacionalistov, ktorí v krajinách V4 podporujú akcie proti ich členstvu v NATO. Alexandr Usovskij, ktorý pracoval pre ruského oligarchu Konstanina Malofejeva, podieľajúceho sa na anexii Krymu a vojne na Donbase, si dokonca v Bratislave založil občianske združenie, ktoré mu slúžilo ako krytie.

Snahy o zmenu geopolitickej orientácie Slovenska vnímajú na ministerstve „ako veľmi nebezpečné“. Odporučili nám tiež, aby sme sa v tejto veci obrátili na Bezpečnostnú radu SR.

„Ministerstvo vnútra sa ako hlavný gestor ochrany ústavného zriadenia riadi platnou Bezpečnostnou stratégiou SR, ktorá jasne zakotvuje postavenie SR ako člena NATO a EÚ. Preto snahy vonkajších aktérov o zmenu geopolitickej orientácie SR a podkopávanie dôvery občanov v ústavné orgány a princípy demokratického ústavného zriadenia sú veľmi nebezpečné a bude im venovaná náležitá pozornosť všetkými zložkami bezpečnostného systému SR,“ píše sa v stanovisku ministerstva vnútra.

Určitými prvkami pôsobenia cielenej ruskej propagandy a odporu voči EÚ a NATO na Slovensku sa zaoberá podľa Paulenovej tiež Národné bezpečnostné analytické centrum (NBAC), ktoré funguje ako analytické pracovisko slovenských bezpečnostných štruktúr ako SIS, Vojenské spravodajstvo, Policajný zbor, Kriminálny úrad finančnej správy, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Národný bezpečnostný úrad.

Na stanovisko Slovenskej informačnej služby čakáme. V minulosti sa hrozbe ruskej hybridnej vojny venovala vo výročnej správe SIS len veľmi stručne, na rozdiel od svojich európskych partnerov.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie