štvrtok

Uhlie na Hornej Nitre ničí zdravie a je drahé – vzdať sa ho nechcú miestni ani Fico

Baník, ktorý v dvadsiatich rokoch prvý raz sfára, žije v hornonitrianskej priemyselnej oblasti a fajčí, sa bude v štyridsiatke na 70 percent liečiť na niektoré z respiračných ochorení.

Predseda vlády v Hornonitrianskych baniach Prievidza. Foto – TASR

Sociálna fikcia premiéra Róberta Fica o ľuďoch v chudobných baníckych regiónoch, ktorí drú pod zemou, zatiaľ čo Bratislava sa zabáva a znudená rozmýšľa nad tým, ako zavrieť bane a pripraviť ich o prácu, by mala znepokojovať viac, ako sa zdá na prvý pohľad. Nie je v nej ani zmienka o zdraví ľudí, ktorí v baniach robia, a rovnako aj tých, čo na Hornej Nitre žijú a dýchajú nekvalitný vzduch.

Približne štyridsaťroční baníci, ktorí stretli premiéra počas jeho častých návštev Hornonitrianskych baní, patria do skupiny, ktorá má asi sedemdesiatpercentnú šancu na niektoré z respiračných ochorení, vrátane vážnych.

Ešte znepokojujúcejšie je, že posledná komplexná štúdia o vplyve znečisteného prostredia v oblasti Novák na zdravie má takmer štvrťstoročie.

Veľká šanca na zadúšavý kašeľ

Elektrárne v Novákoch budú spaľovať vyťažené uhlie z hornonitrianskych baní na základe rozhodnutia Smeru ešte minimálne do roku 2030. Ďalších trinásť rokov v oblasti sa ešte podpíše na zdraví ľudí na Hornej Nitre.

Baník, ktorý v dvadsiatich rokoch prvý raz sfára, žije v hornonitrianskej priemyselnej oblasti a navyše fajčí, má približne 70 - percentnú pravdepodobnosť, že sa to po štyridsiatke prejaví niektorým z respiračných ochorení.

Elektráreň Nováky v Zemianskych Kostoľanoch. foto - TASR
Elektráreň Nováky v Zemianskych Kostoľanoch. Foto – TASR

Vo svojej ordinácii tento modelový príklad hovorí primár pľúcneho oddelenia v nemocnici v Bojniciach Jozef Kubík.

„Žiar nad Hronom je za kopcom, elektrárne, bane, chemička... Všade kde je priemysel, je chorobnosť vyššia, aj tu v okrese,“ hovorí primár. Existuje ešte veľa ďalších vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré sa podpíšu na zdraví a ovplyvnia, či navštívite lekára skôr, alebo neskôr, s vážnym, alebo menej vážnym ochorením. Niektoré z faktorov sa však, zdá sa, priťahujú.

Aj Bratislava je priemyselná oblasť, aj napriek tomu je v hlavnom meste a v okolí situácia lepšia. Primár Kubík si to vysvetľuje aj vyššími príjmami, iným sociálnym statusom, lepším prístupom k zdravotníctvu, väčším záujmom o vlastné zdravie.

„Vždy to závisí aj od celkového nastavenia ľudí, ich prístupu k zdraviu, od spoločenskej situácie. Tu boli odjakživa bane, a nie len, chorobnosť na respiračné a nádorové ochorenia je vyššia. Ale povedzme si to na rovinu, nižšie vzdelanie je často spojené aj s fajčením, prevencia sa presadzuje ťažšie, je toho viac. Bane, fajčenie, k tomu životné prostredie a problémy sa v organizme nesčítajú, ale násobia.“

Ktovie, ako by to vyzeralo v baníckom regióne, keby komunistickí plánovači nepostavili v Novákoch tristometrový komín, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 103230 z vás dostáva správy e-mailom