Denník N

Odborníčka na pašovanie zveri: cena rohov je taká vysoká, že pytliaci urobia čokoľvek

Pavla Říhová absolvovala mnoho ciest do Indie i Afriky. Foto – archív P. Říhovej
Pavla Říhová absolvovala mnoho ciest do Indie i Afriky. Foto – archív P. Říhovej

V niektorých národných parkoch v Indii či Južnej Afrike majú ochrancovia parku povolenie strieľať pytliakov. „Ak pytliaci chodia na správcov vybavení samopalmi a dochádza k prestrelkám, správcovia sa musia brániť. Sú to ozajstné ozbrojené konflikty, je to vojna,“ vraví česká odborníčka.

Pavla Říhová varuje pred fámou, že nosorožia rohovina je vhodná na prevenciu a liečbu rakoviny. „Pri vysokej cene si to bohatí kupujú ako investíciu. Tínedžeri prášok zasa používajú ako liek proti opici. Teraz sa s rohom nosorožca spája status, ktorý nikdy nemal,“ povedala pre Denník N.

Pracujete aj na letisku v pražskej Ruzyni, kde kontrolujete zásielky. S akými kuriozitami ste sa stretli?

Napríklad s jedovatými hadmi v príručnej batožine. Keby do toho siahol niekto z iných cestujúcich, je vymaľované. Mali sme tu rôzne veci čiernej mágie ako sekané opičie hlavy, no aj údené hady na jedenie či kožušiny snežných leopardov v zásielke vodky.

Vynachádzavosť ľudí je veľmi veľká. Slávne nosorožie rohy, naše dva veľké prípady, boli zaliate v živici a schované vo vnútri veľkej cievky. Taká skrýša sa len tak nenájde.

Média nedávno písali o udalostiach z francúzskej zoo, kde pytliaci kvôli rohu zabili nosorožca. Došlo k niečomu podobnému už v minulosti?

Je to vôbec prvý takýto prípad. Už niekedy v roku 2013 sme tušili, že by sa niečo podobné mohlo stať. Varovali sme všetky zoo v Českej republike, ktoré majú nosorožce, aby sa postarali o zabezpečenie zvierat. Faktom je, že nikto neveril, že sa to naozaj stane. Človek má stále pocit, že je to šialenosť, ale cena rohov je taká vysoká, že pytliaci urobia čokoľvek.

V흻azná fotografia celosvetovej súťažže o najlepššie novinárske fotografie World Press Photo 2012 v kategórii Nature Stories (Príroda). Foto - TASR
Víťazná fotografia celosvetovej súťaže o najlepšie novinárske fotografie World Press Photo 2012 v kategórii Nature Stories (Príroda). Foto – TASR/AP

Vyhrocuje sa podľa vás situácia?

Dá sa očakávať, že to bude pokračovať, pretože cena zostáva vysoká a dopyt po rohoch nosorožcov neklesá. Hovorí sa, že v Južnej Afrike trošku pokleslo pytliactvo, ale už sa nehovorí o tom, že pytliactvo vzrástlo v Namíbii a Zimbabwe. V skutočnosti sa iba presunulo inam a nezdá sa, že by sa niečo radikálne zlepšilo.

Kam všetky tie rohy idú?

Hlavným konzumentom je Vietnam, dopyt sa zvyšuje aj v Číne.

Prečo ľudia túžia po rohu nosorožca?

Ide o umelý marketingový ťah. Rozšírila sa fáma, že nosorožia rohovina je vhodná na prevenciu a liečbu rakoviny. Pri tej (vysokej) cene si to bohatí kupujú ako investíciu. Tínedžeri prášok zasa používajú ako liek proti opici. Teraz sa s rohom nosorožca spája status, ktorý nikdy nemal.

Pavla ŘíhováPAVLA ŘÍHOVÁ (46), vedúca Oddelenia medzinárodnej ochrany biodiverzity a CITES na Českej inšpekcii životného prostredia. Venuje sa kontrole obchodu s ohrozenými druhmi. V posledných rokoch pracovala na rozložení pašeráckej siete, ktorou cez Česko prúdil ilegálny obchod s nosorožími rohmi.

Odkiaľ sa fáma o zázračných účinkoch prášku z rohu nosorožca vzala?

Správa o účinkoch pri liečbe rakoviny je umelo vyvolaná povera, ktorá sa objavila niekedy v rokoch 2007 až 2008 a pričinením ľudského strachu z rakoviny sa neuveriteľne rýchlo rozšírila. Až musím obdivovať, ako niekto taký marketingový ťah vymyslel a čo to vyvolalo. Napriek tomu, že to nemá žiadne korene v náuke tradičnej čínskej medicíny a ani historicky sa roh nosorožca nikdy nepoužíval na liečbu rakoviny.

Rohy zabavené colníkmi pri kontrole kontajnerovej lode, smerujúcej z Kapského Mesta. Foto - TASR
Rohy zabavené colníkmi pri kontrole kontajnerovej lode. Smerovala z Kapského Mesta. Foto – TASR/AP

Dá sa taká povera nejako zvrátiť? Vieme zbytočné prenasledovanie nosorožcov zastaviť?

Treba znížiť dopyt a presvedčiť ľudí v Ázii, že to nemajú kupovať a konzumovať. Veľmi dôležité sú osvetové kampane, ale v takej forme, aby tomu rozumeli Aziati, nie v európskom štýle. Musia do toho byť zapojení ľudia, ktorým miestni veria – ich speváci a známe osobnosti. Ak im bude kázať niekto z Európy, nebude to fungovať.

To je však dlhodobá stratégia. Okrem toho musí fungovať prísna kontrola a mali by byť vyššie tresty za nelegálny obchod. V tomto biznise je zapojených strašne veľa skorumpovaných ľudí, politikov a policajtov na vysokých miestach.

Niekedy zaznievajú názory, že by sa mal obchod s rohom nosorožca legalizovať. Najlepšie by vraj bolo, keby sa mohli rohy predávať bez zákazov a voľne, a tým by sa všetko vyriešilo. Je to naivná predstava, ktorú poháňa to, že v Afrike sú obrovské zásoby rohov v skladoch, na ktorých chce niekto zbohatnúť.

Pavla Říhová na návšteve nosorožcov v Južnej Afrike. Zdroj: Archív P. Říhovej
Pavla Říhová na návšteve nosorožcov v Južnej Afrike. Zdroj – archív P. Říhovej

V ilegálnom obchode sú zapojení aj ľudia z tých najvyšších sfér?

Určite áno, platí to pre Vietnam i Južnú Afriku.

Ako často sa podarí niekoho dolapiť?

To je veľmi ťažké, lebo tovar nechytíte náhodne. Kým sa podarí zacieliť na nejakú zásielku a zachytiť ju, znamená to dlhodobé vyšetrovanie. Akciám, ktoré sme spravili my v Prahe, predchádzali mesiace – ak nie roky – zberu informácií a odhaľovania siete. Je to o to horšie, ak ide o vietnamskú komunitu. Všetka komunikácia je vo vietnamčine, všetko treba prekladať a musíte mať dôveryhodných tlmočníkov.

Podarilo sa nám rozložiť dve väčšie skupiny, ale súdy ešte nie sú ukončené, pretože justícia, bohužiaľ, nepracuje tak rýchlo. Pašerákov sme vytlačili z Česka do susedných krajín alebo sme ich prinútili zmeniť metódy. To je klasika pri každom nelegálnom obchode. Ak sa vám podarí veľký záťah, pašeráci reagujú veľmi flexibilne. Buď zmenia trasu, alebo zmenia spôsoby.

Ako ilegálny trh s rohovinou v Česku vznikol?

Prvotným impulzom bola vietnamská komunita, ktorá je v Česku jedna z najsilnejších v Európe. Medzi Čechmi nie je odbyt, aj keď oni sa neskôr tiež zapojili (či už ako biele kone, alebo spolupáchatelia), pretože na tom dobre zarobia.

Odkiaľ sa nosorožie rohy v Česku berú?

Jedna časť pochádza z krádeží. V Česku bolo niekoľko krádeží vrátane najväčšej krádeže v Európe. Zo zámku v Úsove ukradli sedem nosorožích rohov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie