Denník N

Kaliňák nasadí na hoaxy 12 policajtov, Česi majú náskok, už lovia dezinformácie

Robert Kaliňák a Tibor Gašpar. Foto - TASR
Robert Kaliňák a Tibor Gašpar. Foto – TASR

Štát prvýkrát oznámil nejaké konkrétne opatrenie, pomocou ktorého chce riešiť nepriateľskú propagandu na internete.

Deväť mesiacov po tom, ako ministerstvo vnútra prvýkrát priznalo, že Slovensko sa stalo terčom nepriateľskej propagandy, sľubuje minister Robert Kaliňák prvé konkrétne kroky. Plánuje posilniť tím policajtov, ktorí riešia počítačovú kriminalitu.

„Dezinformácie síce nepovažujeme za hrozbu číslo jeden, chceme sa jej však venovať. Pre túto oblasť už máme vyčlenené nové tabuľkové miesta,“ povedal nedávno Kaliňák.

Na odbore počítačovej kriminality pracuje doteraz trinásť expertov. Zameriavajú sa na rôzne typy trestných činov na internete – od šírenia detskej pornografie po posielanie podvodných e-mailov, ktoré majú od ľudí vylákať heslá pre internetové bankovníctvo.

Od prvého mája sa má tento odbor posilniť o ďalších dvanásť policajtov. Ministerstvo to prezentuje ako odpoveď na fenomén poplašných správ, klamstiev a propagandy, ktoré podkopávajú dôveru ľudí v prozápadné smerovanie Slovenska.

„Jednou z nových činností tohto odboru bude aj preverovanie digitálnych informácií. K detailom sa zatiaľ vyjadrovať nebudeme,“ dodal hovorca ministerstva Ivan Netík.

Kiska: Sme bezbranný terč

Na nepripravenosť štátu na šírenie dezinformácií už dlhý čas upozorňujú novinári a viacerí aktivisti. Naposledy sa pridal aj prezident Andrej Kiska. Vo štvrtok na konferencii Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku hovoril o tom, že Slovensko, na rozdiel od okolitých krajín, je „terčom, ktorý sa nebráni“.

„Nebránime to, na čom je založená naša bezpečnosť, prosperita a stabilita. Správame sa absolútne nezodpovedne,“ povedal Kiska.

Kaliňák o posilnení tímu policajných expertov prvýkrát pred novinármi prehovoril začiatkom marca, nejde teda o priamu odpoveď na Kiskovu kritiku.

„V každom prípade je dobrá správa, že štát uvažuje o budovaní aspoň nejakých kapacít voči tejto novej hrozbe,“ hovorí analytik inštitútu Globsec a bývalý úradník ministerstva vnútra Daniel Milo.

Vhodnejší policajt alebo civil?

Kaliňák zvolil výrazne odlišnú cestu, než akou sa vydalo susedné Česko. Tamojšie ministerstvo vnútra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie