V Trenčíne ho nechceli ani v juniorke, ovláda sedem jazykov – Zdeno Chára má 40

Kapitán Bostonu hrá v NHL už dvadsať rokov – za ten čas sa z najhoršieho obrancu New Yorku Islanders vypracoval na víťaza Norris Trophy pre najlepšieho obrancu NHL.

Zdeno Chára sa narodil 18. marca 1977. Foto – AP

Zdeno Chára sa do zámoria dostal ešte predtým, než bolo podpisovanie vysokých a silných obrancov v NHL moderné. V roku 1996 ho draftoval New York Islanders a prvé štarty v profilige si pripísal už o rok neskôr.

Ak by v tom čase niekto povedal, že ten korčuliarsky neohrabaný bitkár sa raz stane najlepším obrancom na svete, zrejme by ho označili za blázna.

Chára sa naplno usadil v zostave Ostrovanov až v sezónach 1999/2000 a 2000/2001, no v oboch si pripísal zhodne 27 mínusových bodov, najviac v klube.

Obrat v kariére prišiel v momente, keď ho generálny manažér Mike Milbury, známy svojimi neúspešnými výmenami, poslal do Ottawy.

V drese Senátorov sa začal Chára pravidelne ukazovať v presilovkách, jeho rola v tíme sa postupne stávala nenahraditeľnou a po prvý raz ho nominovali na Norris Trophy.

Na absolútny vrchol sa však dostal až po výmene do Bostonu.

Na prvý gól v NHL mu prihral Pálffy.

Bokroš ho v juniorke preradil do béčka

Ideálnou príležitosťou, ako sa ukázať pred skautmi zámorských tímov, sú majstrovstvá sveta do 20 rokov. Chára si však na juniorskom šampionáte nikdy nezahral – v mladosti ho tréneri posielali na volejbal či basketbal.

Chára mal 17, keď ho vtedajší tréner juniorov Trenčína Ernest Bokroš preradil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |