Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Grošaft z Gorily o účte vo Švajčiarsku: Je to môj občiansky, na zoznam nepatrím

Protesty Gorila na začiatku roka 2012 dostali do ulíc tisíce ľudí. Foto - TASR
Protesty Gorila na začiatku roka 2012 dostali do ulíc tisíce ľudí. Foto – TASR

Služby švajčiarskej pobočky britskej banky HSBC využívali v rokoch 2005 – 2007 viacerí známi ľudia zo Slovenska. Napríklad tenistka Daniela Hantuchová a dvaja členovia jej rodiny. Zo všetkých slovenských vlastníkov mala tenistka podľa zoznamu na účte najvyššiu sumu – cez tri milióny eur, čo sú štandardné príjmy športovcov na jej úrovni.

Na zozname je aj meno Igor Grošaft. Tak sa volá spolumajiteľ tlačovej agentúry Sita, ktorý bol v rokoch 2005 – 2006 nominantom SDKÚ v prezídiu Fondu národného majetku. Teraz pre spoločnosť Penta kúpil podiel vo vydavateľstve Petit Press, ktoré vydáva denník SME.

Grošaft Denníku N povedal: „Nemám žiadny účet v HSBC vo Švajčiarsku ani ako osoba, ani ako firma, ani ako splnomocnená osoba, ani podpisové vzory. Ani som nikdy nemal.“ Svoje meno na zozname si nevie vysvetliť.

Vedľa jeho mena je uvedené číslo, ktoré vyzerá ako číslo občianskeho preukazu. „Mám odvtedy už niekoľký pas, aj občiansky preukaz, ale takéto zapamätateľné číslo som nemal,“ povedal najprv Grošaft. Približne o hodinu sa ozval: „Písal mi práve môj právnik, tak vraj je to moje číslo občianskeho preukazu z toho obdobia.“ Grošaft hovorí, že z vyšetrovania nemá mať prečo obavy, „keďže som nikdy žiadny prístup k akémukoľvek účtu v HSBC nemal.“

Video: Prečo sú na zozname práve športovci, modelky a podnikatelia (Autor: Martina Pažitková)

 

Majiteľmi účtu sú aj advokáti

Ďalšími majiteľmi účtu sú štyria spoločníci veľkej advokátskej kancelárie. Jeden z nich, Ján Sabol, je bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva za SOP v 1. vláde Mikuláša Dzurindu, dnes podnikateľ v liehovarníctve. Kontaktovali sme ho e-mailom. Ide o účet firmy, ku ktorému mali jeho spoločníci dispozičné právo.

Na zozname je aj bývalý policajt Martin Lieskovský, ktorý bol podľa obžaloby Krajskej prokuratúry v Bratislave jedným z únoscov Michala Kováča mladšieho do cudziny. Neskôr podnikal s Michalom Hrbáčkom, ktorý bol podľa obžaloby spoluorganizátor únosu a dnes stojí pred súdom pre kauzu bytovej mafie.

Kauza Swiss Leaks

Otázky a odpovede: Ako banka HSBC pomáhala klientom k daňovým únikom
Čo sa píše o Grošaftovi v Gorile:
Už vtedy mal byť Haščákov človek

Kobra preverí príjmy

Samotné vlastníctvo účtu pritom nemusí znamenať nič podozrivé, polícia, ktorá si po zoznam išla osobne do Francúzska, však teraz preverí príjmy všetkých týchto ľudí.

Banku vyšetrujú z masového krytia daňových únikov. Niektorí z našich vlastníkov účtov mali podľa Finančnej správy na účte aj 3,5 milióna eur.

Zoznam bude preverovať Finančná správa v spolupráci s políciou a Generálnou prokuratúrou.

Prípad švajčiarskej pobočky HSBC je známy ako „Swiss Leaks“. V roku 2007 ukradol zamestnanec švajčiarskej banky HSBC Herve Falciani interné informácie o viac ako 100-tisíc bankových účtoch. Pred švajčiarskou políciou ušiel do Francúzska a dokumenty poskytol tamojšej vláde.

Každý účet posúdia individuálne

Dáta o slovenských klientoch HSBC pochádzajú z rokov 2005 až 2007. Väčšinu z kont si údajne otvorili koncom 90. rokov. Nemusí to však nič znamenať, zákon nezakazoval otvoriť si účet napríklad v banke vo Švajčiarsku.

„Každý prípad treba posudzovať individuálne. V 90. rokoch tu bol fenomén, keď ľudia neverili bankám na Slovensku, že ochránia dôvernosť bankových informácií. Boli obavy, že bankoví pracovníci s týmito informáciami obchodujú, dostanú sa do rúk mafie a niekto bude klientov vydierať alebo sa stanú cieľom inej kriminálnej aktivity. To znamená, že vo veľkej časti môže ísť o zdanené peniaze,“ povedal Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c.

Pri športovcoch ide podľa Leontieva zrejme o zdanené peniaze, keďže ich výhry sa automaticky zrážkovo zdaňujú v krajine turnaja.

„Pochopiteľne, na zozname môžu byť aj ľudia, ktorí tie peniaze na Slovensku nezdanili, alebo môže ísť o peniaze, ktoré pochádzajú z korupcie či z neoprávnene vyplatených provízií,“ hovorí Leontiev.

Ak by sa aj zistilo, že niekto daň nezaplatil, no potom ju doplatí, berie sa to tak, že prejavil takzvanú účinnú ľútosť, ktorou trestnosť zaniká. Sankcia je len 5 percent, aj keby daň dlžil 10 rokov. Zbaviť viny sa dá zaplatením dane až do záverečného štádia vyšetrovania.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Premiér Pellegrini so šéfom Európskej komisie Junckerom slávnostne otvorili novú agentúru Európsky orgán práce a odhalili jej logo. Agentúra bude mať sídlo v Bratislave, ide o prvú inštitúciu Únie, ktorá bude na Slovensku.

Juncker pripomenul, že keď pred dvoma rokmi navrhol zriadenie novej agentúry, tak to bolo aj preto, že v EÚ nastala citeľná potreba zaistiť spravodlivé, účinné a vymáhateľné pravidlá Únie v oblasti práce.

Ocenil, že jedným zo základných prvkov politiky budúcej exekutívy EÚ bude sociálny pilier, a poprial agentúre so sídlom v Bratislave, ako aj správnej rade ELA, veľa úspechov.

„Bolo to najlepšie rozhodnutie a druhé najlepšie bolo poskytnúť sídlo tejto agentúry Bratislave,“ poznamenal Pellegrini pred Junckerom v závere svojho prejavu.

Slovensko sa vlani uchádzalo o získanie inej významnej európskej inštitúcie, Európskej liekovej agentúry, tú však nedostalo. (tasr, n)

Zdieľať

Do čoho investovať v dobe nízkych úrokov? Do zdravia a vzdelania, radi ekonóm SAV Vladimír Baláž. „Zdravie a zručnosti sa na dôchodku veľmi zídu, pretože vzhľadom na demografickú zmenu budú musieť investori pracovať omnoho dlhšie ako ich rodičia.“

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Máme sa tešiť, alebo báť, ak sa ukáže, že nás čaká dlhý život v ére nízkych úrokových sadzieb?
Vladimír Baláž, predseda Vedeckej rady Prognostického ústavu SAV: 
Nie je racionálne snažiť sa predpovedať vývoj úrokových mier a cien investičných aktív na desaťročie dopredu. Je však možné, že najbližšie dva-tri roky zostanú úrokové miery na veľmi nízkych úrovniach. Investori môžu zvážiť niekoľko možností:

1.     Považovať súčasné ceny investičných aktív za vysoko nadhodnotené a preferovať investície s nízkym resp. nulovým výnosom, po odrátaní inflácie záporným.

2.     Snažiť sa dosiahnuť pozitívny výnos za každú cenu (hlavne zo psychologických príčin) a investovať do akcií, nehnuteľností, „alternatívnych aktív“ (staré vína, známky, zlato a pod.).

3.     Investovať do vlastného ľudského kapitálu v podobe vzdelania, nových zručností a zdravia, resp. do ľudského kapitálu svojich detí a/alebo životných partnerov.

Investori typu (1) musia vedome akceptovať zníženie časti hodnoty aktív infláciou. Investori typu (2) si môžu,, ale nemusia pripúšťať vymazanie hodnoty svojich investícií v dôsledku globálnych i lokálnych udalostí na trhoch aktív. Investori typu (3) musia pokladať náklady na vzdelanie a zdravie za investície. Čistá súčasná hodnota budúcich príjmov na základe vzdelania / zdravia je však spravidla omnoho vyššie ako náklady investovanie. Zdravie a zručnosti sa im na dôchodku veľmi zídu, pretože vzhľadom na demografickú zmenu budú musieť pracovať omnoho dlhšie ako ich rodičia. Hodnotu aktív typu (1) znižuje inflácie, typu (2) krachy a politické udalosti, typu (3) až smrť.

Prečítajte si všetky odpovede ekonómov v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Vďaka nízkym úrokom platia Slováci na úrokoch ročne o miliardu menej, ako by platili pred piatimi rokmi, hovorí špecialista na investovanie Maroš Ovčarik. Na druhej strane, na vkladoch prerábame o 400 miliónov eur ročne viac, ako reálne zarábame dnes, píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Máme sa tešiť alebo báť, ak sa ukáže, že nás čaká dlhý život v ére nízkych úrokových sadzieb?

Maroš Ovčarik, špecialista na osobné financie a investovanie, Partners Investments:

Nízke úrokové sadzby odmeňujú dlžníkov a trestajú tých, ktorí majú úspory.

Pre ilustráciu, znamená to napríklad, že pokiaľ by mali Slováci súčasný objem všetkých úverov, ktoré majú v bankách, pri úrokových sadzbách, ktoré tu boli pred piatimi rokmi, na úrokoch by ročne bankám zaplatili o 1,07 miliardy eur viac, ako im zaplatia dnes. Úrokové sadzby úverov boli vtedy dvakrát také vysoké. Ak by sme šli ešte pár rokov dozadu, rozdiel by vzrástol výraznejšie.

Na druhej strane, keby bol súčasný objem všetkých vkladov slovenských domácností v bankách úročený úrokovými sadzbami spred piatich rokov, aj po započítaní inflácie, na vkladoch by sme zarábali o 395 miliónov eur ročne viac, ako reálne zarábame dnes.

Okrem toho, keďže patríme v rámci EÚ k tým najkonzervatívnejším v podiele úspor, ktoré držíme na vkladoch v bankách, vďaka veľmi nízkym úrokovým sadzbám aj vďaka inflácii úspory domácností (v objeme 36 miliárd eur) reálne strácajú na kúpnej sile.

To na objasnenie, komu nízke úrokové sadzby pomáhajú z pohľadu ľudí.

A čo spôsobujú nízke úrokové sadzby v makroekonomike? 

V Európe je pozitívny vplyv nízkych úrokových sadzieb na ekonomiku stále viac diskutabilný. Za normálnych okolností platí, že pokles úrokových sadzieb znižuje náklady na kapitál, inými slovami, firmy, štáty aj ľudia si vedia požičiavať lacnejšie, viac investujú, spotrebujú a to naštartuje hospodársky rast.

To však nemusí platiť v situáciách, keď sa úrokové sadzby zmenia na nulu alebo spadnú do záporných hodnôt. Pretože do rozhodovania o ochote investovať vstupujú aj obavy a pochybnosti z budúcnosti. Ak tento stav trvá príliš dlho, stále častejšie sa objavujú obavy z možnej recesie. A to sa aj podľa NBS už pomaly prejavuje na štruktúre nášho HDP, keď za posledné obdobie jedinou položkou, ktorá pozitívne vplývala na rast HDP, boli verejné výdavky. Stagnuje investičná aktivita firiem, export a spomaľuje sa aj domáca spotreba.

Nemôžem opomenúť ešte jeden mimoriadne dôležitý následok nízkych úrokových sadzieb. Tým je rýchle tempo zadlžovania sa. Čím je dlh vyšší, tým viac rastie riziko potencionálneho nesplácania úverov pri náraste úrokových sadzieb na všetkých úrovniach, vrátane najviac zadlžených štátov. A to si páni v ECB určite uvedomujú. O to väčšie je riziko, že úrokové sadzby budú nezdravo nízke ešte dlho.

Prečítajte si všetky odpovede ekonómov v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Nemecko v reakcii na klimatické zmeny zdraží letenky a zlacní lístky na vlak. Vláda schválila viaceré návrhy, napríklad zdanenie leteniek a zníženie DPH na lístky na diaľkové spoje, ktoré by ešte do Vianoc mal potvrdiť parlament. (dpa, čtk)

Zdieľať

Neurochirurgovia Juraj a Andrej Šteňovci odmietajú, že by v prípade kauzy týkajúcej sa operácie 15-ročného chlapca s nádorom pochybili. Juraj Šteňo navyše zdôraznil, že ministerka zdravotníctva nebrala do úvahy jeho názor ako hlavného odborníka ministerstva pre neurochirurgiu.

„Samozrejme, že sa mala riadiť mojimi odporúčaniami,“ komentoval Šteňo. Ako ďalej uviedol, ministerka „bola povinná“ tak urobiť, keďže Šteňa do funkcie vymenovala opakovane. „Ja som tam bol od roku 1993. Až na to, že ona ma nepotrebovala, ani keď robila stratifikáciu, ani to, čo teraz robí v neurochirurgii – anti-stratifikáciu. Ona ma nepotrebovala vôbec ani vtedy, keď som sa ozval o toho pacienta. Ona ma úplne ignorovala, taká je prax u pani ministerky Kalavskej,“ povedal Juraj Šteňo.

Ministerstvo zdravotníctva reagovalo tým, že jeho šéfka berie na vedomie všetky názory. „Veľmi dôsledne a veľmi detailne ich vyhodnocuje a na základe toho sa rozhoduje,“ reagovala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Andrej Šteňo povedal, že nemá k dispozícii štatistiky, ktoré by poukazovali na to, že neurochirurgické oddelenie na bratislavských Kramároch by malo priveľkú spotrebu krvi a liekov, čo v minulosti uviedla šéfka rezortu zdravotníctva.

„Ministerka vychádzala z podkladov od nášho Úradu pre riadenie podriadených organizácií a takisto od Inštitútu zdravotnej politiky. Naše organizácie čerpali dáta tak z univerzitných a fakultných nemocníc, ako aj z dát zdravotných poisťovní,“ konštatovala Eliášová. (tasr)

Zdieľať

Baníci, ktorých zasiahne útlm baníctva na Hornej Nitre a prepúšťanie, budú môcť získať kompenzačný príspevok, schválil to dnes parlament. Príspevok nebude podmienený zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Príspevok by mal byť odstupňovaný podľa počtu odpracovaných rokov a dĺžky jeho poberania. Baníci na jeho získanie budú musieť odpracovať minimálne tri roky a jeho najnižšia suma bude 200 eur mesačne počas jedného roka.

Kompenzačný príspevok nebude pre osoby, ktoré poberajú osobitný príspevok baníkom alebo dávky výsluhového zabezpečenia. „Podmienky vzniku nároku na poberanie zníženého kompenzačného príspevku vylučujú možnosti súbehu kompenzačného príspevku s invalidným dôchodkom a úrazovou rentou, ak je vyššia ako suma kompenzačného príspevku,“ píše dôvodová správa.

Novela zákona zároveň zabezpečí garanciu poistenia na úhradu povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. „Oprávnená osoba, ktorá má priznaný kompenzačný príspevok baníkom, bude dôchodkovo poistená ako poistenec štátu, ak nebude dôchodkovo poistená ako zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba alebo poistenec štátu z iného dôvodu. Štát bude za takéhoto poistenca štátu mesačne platiť Sociálnej poisťovni poistné na dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity,“ konštatuje sa v materiáli. (tasr)

Zdieľať

Koaličná rada chce predĺžiť platnosť bankového odvodu, žiada ministra financií, aby na najbližšiu schôdzu parlamentu prišiel s takým riešením. Tvrdí, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie v oblasti bankových poplatkov oprávňuje koalíciu prijať kroky, ktoré zabezpečia príjmy do rozpočtu v roku 2021 nad rámec plánu.

Osobitný bankový odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Ročne na ňom štát zinkasuje asi 120 miliónov eur.

Podľa pôvodného plánu ho mali uhradiť naposledy za rok 2020. Rozpočet na ďalšie roky už s príjmom od bánk z tohto odvodu nepočíta.

Zdieľať

Lacné peniaze by mali podporiť aj riskantnejšiu ekonomickú aktivitu, zdôrazňuje Martin Haluš z Inštitútu environmentálnej politiky. Dlhodobo príliš nízke úroky však podľa neho môžu prilákať aj prehnane rizikové investície.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Máme sa tešiť alebo báť, ak sa ukáže, že nás čaká dlhý život v ére nízkych úrokových sadzieb?

Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky na ministerstve životného prostredia:
Nízke úrokové miery síce môžu podporiť ekonomiku, majú však aj svoje tienisté stránky.
Napríklad ľuďom, ktorí žijú z výnosov (aj budúci dôchodcovia z druhého piliera), dlhodobo nízke úroky spravia škrt cez rozpočet. V niektorých krajinách sa už začali ozývať a hlasno kritizujú centrálne banky.
Lacné peniaze by mali podporiť aj riskantnejšiu ekonomickú aktivitu, dlhodobo príliš nízke úroky však môžu prilákať prehnané, až absurdne rizikové investície. Nehovoriac o fenoméne tzv. zombie podnikov, ktorých pri živote drží len lacné financovanie.
Prečítajte si všetky odpovede ekonómov v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

MMF prognózuje Slovensku vyššie schodky verejných financií

Medzinárodný menový fond zhoršil prognózu vývoja schodku verejných financií Slovenska. Na tento rok počíta s deficitom 0,8 percenta HDP, na budúci rok má stúpnuť na 0,9 percenta výkonu ekonomiky.

Na novú októbrovú prognózu MMF upozorňujú v rýchlom komentári (pdf) analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

V porovnaní s jarným odhadom menový fond zhoršil odhad tohtoročnej bilancie slovenského schodku o 0,8 bodu a na rok 2020 o 1,3 bodu.

MMF je pesimistickejší než slovenská vláda, ktorá počíta v tomto roku s deficitom 0,7 percenta. Pôvodne mala hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.

V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2020 ho ukotvuje na 0,5 percenta HDP. Je pravdepodobné, že ho opäť nedodrží.

Ešte horší vývoj schodku prognózuje NBS. Na tento rok ho predpokladá vo výške 0,9 percenta výkonu hospodárstva a na budúci rok 1,5 percenta.

Oproti aprílovej prognóze zhoršil MMF prognózu slovenského schodku na každý rok až do roku 2024.

Zdieľať

Prvým zasadnutím správnej rady začal fungovať Európsky orgán práce (ELA), ktorý bude sídliť v Bratislave. Do roku 2024 by mal mať 140 zamestnancov a jeho ročný rozpočet by mal byť 50 miliónov eur.

Zdieľať

Érsek chce južnú trasu. Chaos na diaľniciach by nechal ďalšej vláde

Minister dopravy Árpád Érsek Foto - Tasr
Minister dopravy Árpád Érsek Foto – Tasr

Minister dopravy tají, ktoré diaľnice sú potrebné viac a ktoré menej.  Snaží sa odložiť vládnu úlohu, ktorá mu káže, aby takzvanú prioritizáciu ukázal do konca októbra. Ak sa mu to podarí, môže do volieb pretlačiť menej potrebné úseky.

Zdieľať

Zdravotníctvo sa v tomto roku dofinancuje sumou 90 miliónov eur. Parlament odsúhlasil pozmeňovací návrh k novele zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Na kroku sa dohodli ministerstvá zdravotníctva a financií. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať