Denník N

Poliačika zvolili do vedenia SaS, hlasoval zaňho aj Sulík

Predseda SaS Richard Sulík a poslanec Martin Poliačik. Foto N – Tomáš Benedikovič
Predseda SaS Richard Sulík a poslanec Martin Poliačik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Opravené 19. 3. – Strana zostáva po Mihálovom odchode bez tretieho podpredsedu.

Martin Poliačik sa stal členom Republikovej rady SaS, jedného z najvyšších orgánov strany. Za ďalších dvoch členov potvrdili doterajších členov strany Milana Laurenčíka a Vladimíra Slobodu.

Republiková rada je druhý najdôležitejší orgán strany po predsedníctve.

Poliačik nemá so Sulíkom práve najlepšie vzťahy. Pred pár mesiacmi ho stiahol z pozície tímlídra pre školstvo. Špekulovalo sa aj o Poliačikovom odchode zo strany, čo sám poprel.

„Po voľbe do Republikovej rady som mala potrebu povedať svojmu šéfovi, že som volila aj Martina Poliačika za člena. Jednoducho to tak cítim,“ napísala na Facebooku Janka Cigániková.

Pokračovala, že Richard Sulík si ju vypočul a po krátkom naťahovaní jej povedal, že tiež Poliačika volil. Pre Cigánikovú je Sulík je podľa vlastných slov veľký formát, lebo namiesto toho, aby sa svojho najväčšieho kritika a oponenta snažil zbaviť, zvolil ho do vedenia strany.

Do dozornej a rozhodcovskej komisie strany boli zvolení Radoslav Sloboda a Juraj Lenhardt.

Tretieho podpredsedu nemajú

Strana aj po kongrese zostáva bez tretieho podpredsedu. Miesto sa uvoľnilo po odchode Jozefa Mihála zo strany.

„Pre najväčšiu opozičnú stranu je primerané mať troch podpredsedov. Predpokladám, že v najbližšej dobe si ho zvolíme. Nechceme to uponáhľať,“ vysvetľoval novinárom predseda strany Richard Sulík.

Momentálne má SaS len dvoch podpredsedov – Ľubomíra Galka a Janu Kiššovú.

Mihál, ktorý SaS spoluzakladal, ako dôvod svojho odchodu uviedol postoje šéfa strany Richarda Sulíka. Priznal, že s ním mal dlhodobo spory. „Pána Sulíka viac zaujíma téma imigrantov, ako je to v Nemecku, ako je to s pádom eura, ako je to s hejtovaním a podobne,“ povedal Mihál v rozhovore pre Denník N.

Mihál sa však nevzdal poslaneckého mandátu. „Takí páni Richter, Drucker, Kažimír by sa zrejme hrozne potešili, keby stratili v parlamente kvalifikovaného oponenta. Im radosť neurobím a svojich voličov sklamať nechcem. Zostávam v parlamente na pozícii pravicového liberála,“ povedal.

V strane vraj už vyzreli

Členovia sa na 10. kongrese bavili aj o ďalšom fungovaní strany. „V našej strane nebudú rozhodovať žiadni oligarchovia, finančné skupiny, ale len členovia republikovej rady,“ povedal Sulík. Rada má 12 členov, každý má funkčné obdobie na 4 roky, každý rok volia troch nových.

Sulík povedal, že strana sa už pripravuje na ďalšie parlamentné voľby, že sú pripravení prevziať zodpovednosť a že vyzreli.

„Sú medzi nami vychádzajúce hviezdy s potenciálom do budúcna. Máme síce len 170 členov, ale každý jeden je starostlivo vybratý a v prípade prevzatia zodpovednosti vieme okamžite obsadiť rozhodujúce pozície,“ povedal šéf SaS.

Sulík, ktorý je aj europoslancom, pripravil tiež návrh reformy európskej strany, ktorý chce predstaviť tento mesiac.

Teraz najčítanejšie