Sagan skončil druhý na prvom monumente sezóny Miláno – San Remo

Slovenský cyklista zaútočil v stúpaní na Poggio šesť kilometrov pred cieľom. V záverečnom špurte ho zdolal Michał Kwiatkowski.

Foto – Dario Belingheri/ANSA via AP

Sú to preteky, na ktorých nenájdete veľké stúpania, no napriek tomu na nich tento rok nepatrili medzi najväčších favoritov šprintéri.

Prvý monument sezóny Miláno – San Remo má nezvyčajných až takmer 300 kilometrov a víťaz prišiel do cieľa po viac ako siedmich hodinách.

Je ním Michał Kwiatkowski zo Sky, ktorý v záverečnom špurte o centimetre zdolal Petra Sagana. Slovák bol iniciátorom útoku na stúpaní na záverečný kopec Poggio.

Útok prišiel preto, aby v závere neprišlo k súboju typických šprintérov.

„Mohlo to byť tesnejšie? Môj tím spravil skvelú prácu, keď ma bezpečne doviezol pod Poggio,“ napísal Slovák na svojom oficiálnom Twitteri.

Sagan bol vlani na Miláno – San Remo dvanásty, druhé miesto obsadil aj v roku 2013. V tejto sezóne zvíťazil na klasike Kuurne – Brusel – Kuurne a na pretekoch Tirreno – Adriatico získal dve etapové prvenstvá.

Kwiatkowski dosiahol jeden z najväčších úspechov svojej kariéry, v roku 2014 sa stal majstrom sveta.

„Po ročníkoch 2013 a 2014, keď som nemal šťastie, je pocit z víťazstva na Miláno – San Remo neuveriteľný. Ďakujem svojim tímovým kolegom, odviedli neskutočnú robotu. Neočakával som, že Sagan zaútočí na Poggio, na čele udržal vysokú rýchlosť. Sústredil som sa výlučne na špurt, nedokážem uveriť, že som zdolal Sagana,“ citoval Poliaka portál cyclingnews.com.

Priebeh pretekov

  • Na čele 108. ročníka monumentálnej klasiky sa dlho držal desaťčlenný únik, nevypracoval si však dostatočný náskok; najprv z neho odpadli dvaja cyklisti a zvyšok dostihol pelotón približne 27 km pred cieľom.
  • Sagan sa takmer 100 km pred páskou nakrátko ocitol za hlavnou skupinou, ale pohodlne sa vrátil naspäť za pomoci troch tímových kolegov vrátane brata Juraja.
  • V klesaní z Cipressy mal nositeľ dúhového dresu dobrú pozíciu, ktorú si aj bez podpory Bora-Hansgrohe udržal v ďalšom dôležitom stúpaní na Poggio; zaútočil v jeho závere 6,3 km pred cieľom.
  • Blízko pred horizontom sa k Slovákovi pripojili Alaphilippe a Kwiatkowski a trojica sa od pelotónu odpútala natoľko, že o víťazovi sa rozhodovalo medzi ňou. Sagan nastúpil ako prvý, ale na páske ho predsunutím kolesa tesne zdolal Kwiatkowski.

Výsledky Miláno – San Remo (291 km):

1. Michał Kwiatkowski (Poľ./Sky) 7:08:39 h; 2. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe); 3. Julian Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors) obaja rovnaký čas ako víťaz; 4. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša-Alpecin); 5. Fernando Gaviria (Kol./Quick-Step Floors); 6. Arnaud Demare (Fr./FDJ); 7. John Degenkolb (Nem./Trek-Segafredo); 8. Nacer Bouhanni (Fr./Cofidis, Solutions Credits); 9. Elia Viviani (Tal./Sky); 10. Caleb Ewan (Aus./Orica-Scott) všetci +5 s… 113. Juraj SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +5:24 min

Peter Sagan

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |