Denník N

Debata o amnestiách: Lexa neprišiel, Cuper sa vypol a nechali v tom Otta Weitera

Mečiar, Fegyveres, Lexa, Cuper, Weiter, Vačok. Foto – TASR; reprofoto – TV Markíza
Mečiar, Fegyveres, Lexa, Cuper, Weiter, Vačok. Foto – TASR; reprofoto – TV Markíza

Mečiarove amnestie ešte neboli tak blízko k zrušeniu. Vláda predloží návrh, podľa ktorého by zákon preveril aj Ústavný súd.

V špeciálnej nedeľnej relácii televízie Markíza sa stretli ľudia, ktorých sa priamo dotkli únos Michala Kováča mladšieho a Mečiarove amnestie. Okrem korunného svedka Oskara Fegyveresa prišiel aj vyšetrovateľ únosu Peter Vačok, novinárka Ľuba Lesná či zabávač Milan Markovič, ktorého v dobe mečiarizmu zakazovali.

Vladimír Mečiar či vtedajší šéf Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa prísť odmietli. Najskôr účasť prisľúbil bývalý poslanec HZDS a Lexov právnik Ján Cuper, nakoniec však do štúdia neprišiel. „Pán Cuper nedvíha telefón,“ povedal počas relácie moderátor Michal Kovačič. Neskôr si telefón podľa neho vypol.

Fegyveres: Bál som sa o život

Fegyveres v nedeľu v Markíze opísal, ako sa únos prezidentovho syna stal. Bol priamo pri tom a mal na starosti aj sledovanie prezidentovho syna. „Nevedel som, že ide o prezidentovho syna,“ hovoril o tom, ako na sledovačke začínal. Je presvedčený, že za únosom bola SIS. „Bola výpoveď, čakal som, že sa rozbehne mašinéria,“ hovoril o tom, čo sa dialo bezprostredne po únose.

Po výpovedi sa skrýval za hranicami, lebo sa bál o život. V Maďarsku sledoval slovenské médiá a čakal, že sa niečo bude diať. „Predpokladal som, že padne vláda.“

Dnes sa už nebojí.

Dúfa, že politici už amnestie konečne zrušia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie