Debata o amnestiách: Lexa neprišiel, Cuper sa vypol a nechali v tom Otta Weitera

Mečiarove amnestie ešte neboli tak blízko k zrušeniu. Vláda predloží návrh, podľa ktorého by zákon preveril aj Ústavný súd.

Mečiar, Fegyveres, Lexa, Cuper, Weiter, Vačok. Foto – TASR; reprofoto – TV Markíza

V špeciálnej nedeľnej relácii televízie Markíza sa stretli ľudia, ktorých sa priamo dotkli únos Michala Kováča mladšieho a Mečiarove amnestie. Okrem korunného svedka Oskara Fegyveresa prišiel aj vyšetrovateľ únosu Peter Vačok, novinárka Ľuba Lesná či zabávač Milan Markovič, ktorého v dobe mečiarizmu zakazovali.

Vladimír Mečiar či vtedajší šéf Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa prísť odmietli. Najskôr účasť prisľúbil bývalý poslanec HZDS a Lexov právnik Ján Cuper, nakoniec však do štúdia neprišiel. „Pán Cuper nedvíha telefón,“ povedal počas relácie moderátor Michal Kovačič. Neskôr si telefón podľa neho vypol.

Fegyveres: Bál som sa o život

Fegyveres v nedeľu v Markíze opísal, ako sa únos prezidentovho syna stal. Bol priamo pri tom a mal na starosti aj sledovanie prezidentovho syna. „Nevedel som, že ide o prezidentovho syna,“ hovoril o tom, ako na sledovačke začínal. Je presvedčený, že za únosom bola SIS. „Bola výpoveď, čakal som, že sa rozbehne mašinéria,“ hovoril o tom, čo sa dialo bezprostredne po únose.

Po výpovedi sa skrýval za hranicami, lebo sa bál o život. V Maďarsku sledoval slovenské médiá a čakal, že sa niečo bude diať. „Predpokladal som, že padne vláda.“

Dnes sa už nebojí.

Dúfa, že politici už amnestie konečne zrušia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Mečiarove amnestie

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |