Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Sú v oblekoch, no nezmenili sa. New York Times si všíma nástup našich neofašistov

Slovenské hnutie obrody pri Tisovej soche v Čakajovciach. Foto – TASR
Slovenské hnutie obrody pri Tisovej soche v Čakajovciach. Foto – TASR

Prestížny americký denník priniesol reportáž zo spomienky na vojnový Slovenský štát v Čakajovciach. Píše nielen o Kotlebovi, ale aj Slovenskom hnutí obrody Roberta Šveca.

Rastúcu silu neofašistov na Slovensku si všimol aj známy americký denník New York Times. V najnovšom vydaní prináša reportáž zo spomienky na vznik vojnového Slovenského štátu pri soche Jozefa Tisa v Čakajovciach. Tam sa zišli najmä priaznivci Slovenského hnutia obrody, možného budúceho konkurenta Kotlebovej ĽSNS.

Na čele hnutia stojí už dlhé roky Robert Švec. Slovenské hnutie obrody (SHO) funguje zatiaľ ako občianske združenie, vlani v júni však Švec oznámil, že ho chce premeniť na politické hnutie. SHO malo pred rokmi konflikty so Slovenskou pospolitosťou. Bolo to ešte v časoch, keď v pospolitosti pôsobil Marian Kotleba, jej členovia pochodovali po mestách s fakľami a v uniformách a v prieskumoch verejnej mienky táto strana získavala len minimálnu podporu.

Pre pospolitosť vtedy boli Švecovi nacionalisti málo radikálni. Dnes sa ich rétorika vyostrila. Švec napríklad ohlasuje „radikálnu optimalizáciu“ v médiách či treťom sektore a vyhráža sa, že v budúcnosti „nebudú kandelábre používať iba na svietenie“.

NY Times: Tmavé obleky, červené kravaty

„Ako nováčik na neofašistickej scéne chce pán Švec konkurovať Marianovi Kotlebovi ako potenciálny rival v boji o toho istého nahnevaného voliča,“ píšu New York Times. „Na spomienke na Jozefa Tisa sa lídri Švecovho hnutia zladili do čiernych oblekov s bielymi košeľami a s červenými kravatami.“

Denník si všíma, že Šveca prišiel podporiť historik Martin Lacko, ktorého vyhodili z Ústavu pamäti národa, ale aj spevácky zbor v ľudových kostýmoch. Hovorili aj s dvoma študentmi, ktorí sa akcie hnutia zúčastnili. „Obaja povedali, že sa považujú za zbožných konzervatívcov, a v žiadnom prípade neveria, že by pán Švec či pán Kotleba boli extrémistami. Zvolenie Donalda Trumpa považujú za dobrú vec.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Švec pre noviny odmietol, že by jeho skupina bola neonacistická. Ako povedal, keď si Američania berú svoje vlajky do parkov na verejné podujatia, nikto nič nepovie. „Keď si my vezmeme slovenské, sme automaticky neonacisti. Viete, nálepkovanie je tá najľahšia vec.“

Ako však píše New York Times, Švecovi priaznivci nemali len vlajky. „Po roky bolo Švecovo neofašistické združenie maličkou organizáciou. Teraz okruh jeho priaznivcov rastie – zhromaždilo sa tu 200 ľudí, aby si zaspomínali na fašistickú minulosť krajiny a zdravili sa pozdravmi z fašistickej éry: ‚Na stráž!‘“

Kuriózne: fašisti vyhrali v centre SNP

New York Times americkým čitateľom vysvetľuje, že slovenskí neofašisti v súčasnosti obsadzujú regionálne úrady, paradoxne v meste SNP, teda v Banskej Bystrici, aj miesta v parlamente, ktorý by najradšej premenili na autoritársku inštitúciu.

Kotlebovu ĽSNS prirovnáva k najradikálnejším európskym zoskupeniam – gréckemu Zlatému úsvitu a nemeckej NPD. Dokonca aj maďarský Jobbik je podľa New York Times umiernenejší.

Denník pripomína Kotlebovu minulosť a pochody v uniformách, ale aj to, že ich do parlamentu už nenosia. „Ale podprahovo sa Kotlebov či Švecov odkaz nezmenil – Slovensku bolo lepšie za fašistického režimu.“

Kotleba. Foto - TASR
Kotleba. Foto – TASR

„Čosi veľmi temné z minulosti sa vracia,“ komentuje pre americký denník aktuálny vývoj publicista Michal Havran. „Oni sa cítia, akoby bojovali za niečo pravé, niečo veľmi staré a posvätné. Pár rokov dozadu sa hanbili o tom hovoriť. Teraz sú na to hrdí.“

Pre dotvorenie obrazu: publicista Samo Marec si všimol, že kotlebovci v rámci svojho sociálneho programu odovzdávali dary v hodnote 1488 eur. Číslo príznačné pre neonacistickú symboliku.

Štrnástka odkazuje na takzvaných 14 slov – slogan zavedený americkým rasistickým lídrom Davidom Lanom, ktorý v preklade znamená: „Musíme zabezpečiť existenciu nášho ľudu a budúcnosť bielych detí.“ Číslo 88 zase odkazuje na ôsme písmeno abecedy, teda „HH“ vo význame „Heil, Hitler!“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie