Denník N

Bývalá ústavná sudkyňa: Kontrolnú páku na Ústavnom súde nevidím

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Viera Mrázová bola ústavnou sudkyňou v rokoch 1993 až 2000. Bola sudkyňou spravodajkyňou v kauze zmarené referendum, pri ktorom Ústavný súd skonštatoval porušenie práv občanov. Patrí k vyše dvadsiatke právnikov, ktorí vyzvali na zrušenie Mečiarových amnestií.

Bývalá ústavná sudkyňa Viera Mrázová dnes prišla spolu s ďalšími kolegami diskutovať k prezidentovi Andrejovi Kiskovi o tom, čo si myslia o aktuálnom vládnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií.

Čo si myslíte o tom, že Ústavný súd má byť podľa koaličného návrhu ten posledný, kto posúdi zrušenie Mečiarových amnestií?

Prečo rozširovať kompetencie Ústavného súdu, keď všetci vieme, že prvou časťou vládneho návrhu je dať do ústavy možnosť zrušenia amnestií parlamentom. Potom je otázka kontroly vec názoru. Ten môj je, že to nie je potrebné. Nevidím dôvod na takýto komplikovaný postoj našej vlády.

Malo by sa o vládnom návrhu rokovať v skrátenom konaní, alebo súhlasíte s prezidentom, že s riešením sa netreba uponáhľať ?

Trvalo neskutočne dlho, kým sa „zlomili“ tí, čo nechceli zrušenie. A ak vieme, že Peter Kresák (poslanec Most-Híd), ako sám priznal, sa dve noci hádal s tými, čo to najskôr vôbec nechceli prijať, a teraz to zrejme ušili horúcou ihlou, tak platí to, čo povedal prezident, že tomu treba dať priestor a čas na debatu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie