Na diaľnici medzi Bratislavou a Brnom chce Pellegrini testovaciu dráhu pre autonómne autá

Slovensko chce byť lídrom v oblasti cezhraničnej testovacej dráhy pre autá budúcnosti.

Foto – autonomne-auta.ico

Diaľnica D2 medzi Bratislavou a Brnom sa možno už v budúcom roku stane testovacou dráhou pre inteligentné vozidlá.

Najprv by sa na nej mali testovať počítačmi prepojené autá, ktoré môžu odosielať a prijímať informácie z okolia. Môže to byť aj niekoľko kamiónov idúcich za sebou, ktoré komunikujú cez počítač.

Nešli by tam ešte autá bez vodičov, tie sa majú testovať na špeciálnych okruhoch.

„Ak nechceme byť pobočkovou ekonomikou, musíme rýchlo konať,“ povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer).

Krajiny medzi sebou súťažia

O projekte cezhraničnej testovacej dráhy dnes Pellegrini debatoval so zástupcami mobilných operátorov, automobiliek, IT firiem aj vysokých škôl. Spoločne vytvoria alianciu.

Zhodli sa na tom, že Slovensko by sa malo pripojiť k európskej iniciatíve, ktorá hovorí o potrebe pracovať na projektoch, ako sú autonómne autá alebo autá, ktoré počas jazdy navzájom komunikujú.

„Ide o súťaž medzi krajinami. Chceme byť lídrom v oblasti cezhraničnej testovacej dráhy,“ povedal vicepremiér. Zopár testovacích dráh v EÚ už je, no je ich stále málo. Testovacia dráha spájajúca Bratislavu s Brnom má byť len začiatkom, ďalšie majú spojiť Bratislavu s Rakúskom a Maďarskom.

Má to tiež motivovať automobilky, aby výskum a vývoj robili práve na Slovensku.

Treba najprv projekt aj rozpočet

Aby sa diaľnica využila aj ako testovacia dráha, treba ju pokryť najmodernejšími technológiami operátorov, inteligentného riadenia prevádzky, značkami či senzormi. V krátkej dobe sa má pripraviť projekt, z ktorého majú byť jasné technické špecifikácie aj finančné náklady.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |