Gašpar: Bez Bašternáka sme raziu robiť nemohli. Lutter: Odchod z miesta je neprijateľný

Bývalý zástupca finančnej polície za 24 rokov v polícii nezažil, že by polícia opustila miesto prehliadky. Pri razii vo firme Bašternáka a Turčana sa to stalo. Prípad vyšetruje inšpekcia, ktorá je podriadená priamo Kaliňákovi.

Foto – TASR

Ďalší pokus o spochybňovanie práce polície a snaha vytvárať dojem, že minister vnútra Robert Kaliňák ovplyvňuje vyšetrovanie, hoci to nie je pravda. Tak vníma policajný prezident Tibor Gašpar trestné oznámenie, ktoré v januári na ministra vnútra a policajných funkcionárov podal bývalý zástupca riaditeľa bratislavskej finančnej polície Jozef Lutter.

V trestnom oznámení Lutter tvrdí, že 29. júna 2016 niekto telefonicky odvolal policajtov spred budovy na Karadžičovej 10, kde má sídlo firma Vega plus. Jej konateľmi sú Ladislav Bašternák a advokát Marek Turčan, Kaliňákov spoločník vo firmách.

 

Video TB Tibora Gašpara: Neviem odpovedať na všetky otázky

Autorka: Martina Koník

Policajti mali príkaz na prehliadku od prokurátora, ale po tom, čo ich niekto odvolal, ju urobila až samotná vyšetrovateľka prípadu neskôr popoludní. Policajti sa tak pripravili o moment prekvapenia a konatelia firmy tak mohli získať čas na prípadné odstránenie dokumentov z miesta prehliadky. Na Karadžičovej 10 sídli aj Turčanova advokátska kancelária METIS Legal.

Gašpar policajtom verí

Gašpar presviedčal, že policajti postupovali tak, ako mali. „V predmetnej veci bol vydaný príkaz na prehliadku iných priestorov na Karadžičovej ulici a príkaz sa týkal prevádzky spoločnosti Vega Plus. V tejto prevádzke sa mali zaisťovať dokumenty spoločnosti BL 202 a Rent and Wash, pokiaľ by sa na tej prevádzke nachádzali.“

Vyšetrovatelia podľa neho po príchode na miesto zistili, „že na uvedenej adrese sú predovšetkým priestory advokátskej kancelárie, na ktorú sa príkaz nevzťahoval, a spoločnosť Vega plus tam mala len administratívne sídlo, prevádzku má spoločnosť niekde inde, išlo teda o nie celkom presné vymedzenie objektu v príkaze“.

Každá prehliadka sa podľa policajného prezidenta môže uskutočniť len vtedy, ak sa o tom doručí príkaz vlastníkovi objektu, užívateľovi alebo zamestnancovi. Vysvetľoval tiež, že polícia musí umožniť vlastníkovi, užívateľovi alebo zamestnancovi objektu, aby sa prehliadky zúčastnil. „Bez toho nie je možné ďalej postupovať a vykonávať prehliadku.“

Preskúmanie priestorov podľa neho vykonali „ihneď po tom, čo sa podarilo skontaktovať dotknutú osobu tak, ako predpokladá zákon“.

Gašpar kritizoval načasovanie článku v Denníku N. „Tak ako obyčajne sa zopakoval scenár: Denník N poslal otázky v piatok neskoro poobede na komunikačný odbor vediac, že nie je možné pripraviť kvalifikovanú odpoveď, a cez víkend bol zverejnený účelový článok,“ vyhlásil. „Je to podobný scenár ako v prípade, keď odchádzal šéf tímu Gorila, keď sa medializovala kauza dopravného priestupku pána Bašternáka. Zvyčajne odznie množstvo nepresností a na základe toho sa robia závery a súdy, tvrdenia o tom, ako sa to stalo,“ sťažoval sa policajný prezident, ktorý neskôr z tlačovej besedy odišiel, hoci novinári mali ešte otázky.

Lutter: robí sa to ináč

Lutter hovorí, že Gašpar sa iba vyhovára. Podľa neho je vylúčené prísť na miesto prehliadky, potom odísť a znovu sa vrátiť. „Takýto postup vôbec nie je v zmysle policajnej taktiky. Keď sa z akéhokoľvek dôvodu nemôže vykonať prehliadka objektu hneď, tak sa musí zabezpečiť jeho ostraha, aby nedošlo k mareniu úkonu.“

Bývalý zástupca riaditeľa bratislavskej finančnej polície nechce hovoriť o podrobnostiach a dôkazoch, ktoré o zmarenej prehliadke má, a chce ich odovzdať vyšetrovateľovi. „Ale predstavte si, že by tam naozaj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Robert Kaliňák

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |