Denník N

Prečo tentoraz Fico nemusí klamať

Karikatúra – Shooty
Karikatúra – Shooty

Ak by predseda Smeru naozaj chcel v Košiciach všetkých podviesť, riskoval by búrku.

Robert Fico tvrdí, že chce zrušiť Mečiarove amnestie. Lenže Robertovi Ficovi mnohí neveria, že to myslí vážne. Plným právom mu nedôverujú tí, čo to na rozdiel od neho chcú už dvadsať rokov. Pretože ho považujú za podvodníka, ktorý podľa nich počíta s tým, že Ústavný súd zaňho spraví špinavú robotu a prelomenie amnestií potopí.

Teraz, keď Ficovi sľúbili hlasy kotlebovci, opozíciu už na ústavnú väčšinu nepotrebuje. Tým veľmi stratil na význame najsilnejší argument pochybovačov, že ak sa teraz necháme Ficom v Košiciach podviesť, pripravíme sa o šancu na reparát. Je totiž takmer isté, že amnestie budú tak či onak zrušené podľa Fica. Predstavitelia opozície preto stoja už len pred voľbou, či si história zapamätá, že ich zrušil dlhoročný ochranca amnestií s pomocou fašistov a bez účasti demokratov.

Pri rozhodovaní sa treba zbaviť odmietania na základe poučky „lebo Fico“. Nápadne sa totiž podobá na jeho „lebo Dzurinda“ a „lebo Radičová“. Navyše, dnes sa naozaj dá reálne predstaviť, že Fico skutočne zmenil názor. No nie preto, že nečakane zatúžil po spravodlivosti. Ak sa to stane, tak skôr preto, lebo môže mať pocit, že tentoraz musí.

Po prvé, keby Fico pretlačil v parlamente zrušenie amnestií len naoko a Ústavný súd ho zastavil, spoločnosť by mu vybuchla do tváre. Podobne silná objednávka na zrušenie amnestií tu nebola minimálne 15 rokov, ak vôbec. Keby nádej umrela takto, nikto Ficovi neuverí, že to nie je jeho robota. Marketingový zisk z prípadného divadla v parlamente by bol nulový, škody obrovské.

Po druhé, Fico je naozaj v ťažkej defenzíve. Keby v nej nebol, na amnestie by sa s prehľadom vykašľal rovnako ako doteraz. Pokojne môže byť pravda, že zbytočnú okľuku cez Ústavný súd vymyslel nato, aby si zachoval tvár. Keď o niečom dve desaťročia vravíte, že sa to nedá, a potom za pár dní vymyslíte spôsob, ako sa to nakoniec dá, ten vymyslený proces musí byť okázalý a komplikovaný, aby vyvolal dojem, že to bolo naozaj ťažké.

Po tretie, Fico konečne pochopil, že sa musí vymedziť proti korupcii a klientelizmu v politike. Hovorí mu to každý prieskum verejnej mienky, návštevnosť filmu Únos, ako aj fašisti v parlamente. Zároveň ho určite nebaví každé ráno otvoriť noviny a čítať v nich o Kaliňákovi, Bašternákovi a svojom byte v Bonapartovi. No a ako by v takej situácii mohol najjednoduchšie a relatívne bezbolestne dokázať dobrú vôľu? Podhodil by verejnosti starú ohlodanú kosť (Lexa a spol.), aby aspoň na chvíľu odvrátil pozornosť od vlastných ľudí a káuz.

Povedzme to takto. Šanca, že tentoraz sa Robert Fico konečne rozhodol tú bandu z HZDS odpísať, nie je vôbec taká zúfalá, ako si myslia najväčší pesimisti.

Mečiarove amnestie

Komentáre

Teraz najčítanejšie