Denník N

Kiska sa pýta parlamentu: Prečo Kováč mladší a nie Kočner? Bude aj obžaloba prezidenta?

Andrej Danko a Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Danko a Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident sa vo svojich pripomienkach pýta aj na to, prečo koalícia rieši milosť prezidenta Michala Kováča len pre svojho syna a nie aj pre ďalších aktérov kauzy Technopol. Bol tam aj človek z mafiánskych zoznamov Marián Kočner.

Prezident Andrej Kiska v pondelok listom požiadal predsedu parlamentu Andreja Danka, ale aj všetkých predsedov poslaneckých klubov, aby zvážili odloženie prerokúvania vládneho návrhu na zmenu ústavy, ktorá súvisí s riešením zrušenia Mečiarových amnestií. Chce získať čas na ďalšiu diskusiu právnych odborníkov a ústavných autorít, ako aj na riadnu diskusiu v Legislatívnej rade vlády. Zároveň poslal do parlamentu aj osem pripomienok k navrhnutému riešeniu. (Celý list a pripomienky na konci článku.)

„Prikladám ich k svojmu listu predovšetkým preto, aby som potvrdil, že oprávnených a otvorených otázok aj nejasností je a bude dosť na to, aby ste sa o ne primerane zaujímali a rozptýlili prípadne svoje pochybnosti, ako aj otázniky, ktoré v tejto súvislosti kladie širšia verejnosť,“ napísal v liste Kiska.

Video: Za zrušenie amnestií vyzbierali rekordne veľa podpisov
autor: Martina Koník

„Rozumiem, že pre niektorých môže ísť o vážnu dilemu, ku ktorej z dvoch možností – ako ich máte navrhnuté – sa prikloniť,“ dodal s tým, že vládny návrh sa týka zásadných ústavných zmien, ktoré sa týkajú aj postavenia prezidenta a rozdelenia moci. Neprebehlo k nim však riadne pripomienkové konanie. Jeho osem pripomienok majú preto poslanci a vedenie parlamentu zvážiť ako prípadný príspevok „k riešeniu neľahkej ústavnej a politicky citlivej otázky“.

Na rovnakej váhe Mečiarove amnestie a Kováčova milosť

Prezident zapochyboval aj o tom, aby sa na rovnakú úroveň dávali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie