Denník N

Newsfilter: Môže byť Kotleba taký hlúpy?

Kotlebovci rozdávali symbolickú sumu 1488 eur. V amnestiách sa koalícia s opozíciou pomaly približujú. Gašpar nemá odpovede na Kaliňákovu kauzu + krátke správy, citát dňa a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti víkendu vybral a komentoval zástupca šéfredaktora Juraj Javorský

1. Kotlebovci rozdávali symbolickú sumu 1488 eur

Kotleba - aj bez gardistickej uniformy sa rád predvedie ako fašista.
Kotleba – aj bez gardistickej uniformy – sa rád predvedie ako fašista.

Kotlebovci rozdávali peniaze postihnutým. Suma bola symbolická: 1488 eur. Odkazovala na dve náckovské insígnie – na 14-slovnú vetu, ktorú napísal americký extrémista David Lane (v preklade: „Musíme zabezpečiť existenciu nášho ľudu a budúcnosť pre naše biele deti“) a na pozdrav „Heil Hitler“, v skratke HH, ktorý si náckovia kódujú do dvoch číslic 88, podľa poradia písmena H v abecede. Nie je to žiadna náhoda ani slniečkarská interpretácia. Kombinácia 14/88 je ustálený neonacistický symbol.

Postihnutí ľudia prišli v nacistickom Nemecku na rad ešte skôr ako Židia. Už pred vojnou ich Hitler systematicky vyhladzoval, obrázky postihnutých ukazovali v kinách v propagandistických filmoch o čistote nemeckej rasy. Postihnutí chlapci mali v Nemecku od 30. rokov slušnú šancu na eutanáziu.

Je tu vysoká pravdepodobnosť, že kotlebovci postihnutých len využívajú na marketing a v skutočnosti ich vidia ako parazitov, podobne ako Hitler. A v hĺbke duše by s nimi radi spravili to isté, čo vodca.

A práve tento marketing dokazuje, že inteligenčný potenciál kotlebovcov má svoj strop prekliato nízko. Vzdajú sa bratislavského pochodu na výročie Slovenského štátu, vyzlečú si gardistické uniformy a zatvoria si facebookové profily, nech z nich ten Hitler až tak netrčí. A potom urobia takéto hlúpe, detinské gesto. Cez postihnutých ľudí ukážu svetu, akí sú pravoverní náckovia.

Tak nech ich akcia nevyjde nazmar, povedzme si jej posolstvo po lopate: kotlebovci sú náckovia. Obdivujú Hitlera. Demokraciu by nahradili fašizmom hneď zajtra. A to platí aj vtedy, keď práve nemajú vztýčenú pravicu.

2. V amnestiách sa koalícia s opozíciou pomaly približujú

Koalícia aj opozícia sa v otázke rušenia Mečiarových amnestií dnes správali celkom pragmaticky. Opozícia opustila prísne „nie“ vládnemu návrhu. Skupina okolo Beblavého vyhlásila, že bude s podmienkami hlasovať za koaličnú verziu. Považujú ju síce za zbytočne komplikovanú, no v mene zrušenia amnestií by ju podporili. Chcú však, aby ústavní sudcovia ako Macejková či Brňák, ktorí mali v minulosti blízko k HZDS, boli z rozhodovania o amnestiách vylúčení. S Beblavého skupinou a s odídencami od Borisa Kollára by koalícia mohla dosiahnuť potrebných 90 hlasov aj bez kotlebovcov.

Zvyšok opozície aspoň váha, podporu vládneho návrhu už nevylučujú SaS ani OĽaNO. V utorok budú opäť rokovať s koalíciou. Kollárovci chcú tiež ešte rokovať s tým, že ich prioritou je amnestie zrušiť.

Na druhej strane aj koalícia zmiernila svoju rozhodnosť pretlačiť svoj návrh v skrátenom konaní. Namiesto potupného počítania s hlasmi kotlebovcov budú radšej ďalej rokovať s opozíciou.

O čas hrá aj prezident. V ôsmich pripomienkach, ktoré k amnestiám poslal parlamentu, viackrát zopakoval, že nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie a že, naopak, treba, aby k takej dôležitej zmene prebehla odborná diskusia. Okrem toho sa prezident pýta, prečo vládny návrh rieši len milosť prezidenta Kováča svojmu synovi, hoci Kováč omilostil viacerých. Andrej Kiska ďalej zdôraznil, že amnestie toho druhu už prezident nemá možnosť udeliť, no spôsob rušenia Mečiarových amnestií sa dotkne aj všetkých budúcich amnestií, čo môže priniesť ďalšie problémy a otázky.

3. Gašpar nemá odpovede na Kaliňákovu kauzu

Policajný prezident Tibor Gašpar obvinil Denník N z manipulatívneho písania článku o expolicajtovi, ktorý podozrieva Kaliňáka, že zabrzdil prepadovku v Bašternákovej firme. Podľa Gašpara sme otázky k téme poslali zámerne až v piatok, aby nestihli odpovedať a aby sme mohli v nedeľu popoludní publikovať tendenčný článok.

Na jednej strane môžeme pripustiť, že ministerstvu i polícii príde Kaliňákova kauza natoľko banálna, že si chceli odpovede na otázky k závažnému obvineniu nechať až na najbližší pracovný deň. Môžeme si však predstaviť aj oveľa realistickejší scenár:

  • Od momentu prijatia otázok sa telefóny medzi ministrom, Gašparom a ďalšími zainteresovanými nezastavia. Vedia, že obvinenie od ich bývalého kolegu je vážne, potrebujú riešenie.
  • Tlačovka. Gašpar vytiahne korupciu, potom prepustených policajtov. A v závere príde aj na Kaliňákovo obvinenie. V skratke povie, že vyšetrovanie je komplikované, ale v poriadku a médiá im robia opäť zle.
  • Po otázke, prečo trvá mesiace, kým vypočujú svojho bývalého kolegu, keď inokedy konajú zo dňa na deň, Gašpar odchádza bez odpovede. Koniec tlačovky.

Akokoľvek je tento scenár fiktívny, jeho vernosti nahráva fakt, že Gašpar nemá odpovede ani po víkende. A je úplne jedno, v akej časti týždňa padnú otázky.

a jednou vetou:

4. Okresný súd Bratislava I začal konkurzné konanie voči spoločnosti Dúha, ktorá stavia aj tunel Višňové; dôvodom je, že nezaplatila subdodávateľom za rekonštrukciu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

5. Akreditačná komisia ministerstva práce sa bude opäť zaoberať situáciou v zariadení Čistý deň, ministrovi práce Jánovi Richterovi sa nepozdáva, ako sa o situácii v resocializačnom zariadení hovorí.

6. Slovensko sa v rebríčku Bloomberg Global Health Index umiestnilo na 46. mieste zo 163 krajín.

7. Americká diplomacia si v správe o ľudských právach všimla aj kauzu Bašternák, píše o podozreniach, že Robert Kaliňák „využil svoj vplyv na zastavenie vyšetrovania naňho prepojeného realitného investora Ladislava Bašternáka za daňové podvody“.

8. Proces s bývalým riaditeľom Vojenskej spravodajskej služby (VSS) z čias Radičovej vlády Romanom Mikulcom opäť odročili; Mikulca, ktorý nechal vypracovať správu o údajnom tunelovaní VSS, vinia z toho, že mal v aute utajované materiály.

9. Polícia pre podozrenie z korupcie vyšetruje starostu bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milana Jambora.

10. Kým Bašternáka vyšetrujú, on strieľa na jelene v revíre od štátu.

FB status dňa:

New York Times urobil reportáž o slovenskej neonacistickej scéne. Na Facebooku ju ponúkal citátom Michala Havrana: „Čosi veľmi temné a znepokojujúce z minulosti sa vracia.“

Zaujímavé texty:

Citát dňa:

(Robert Remiáš) si ublížil sám svojou neopatrnosťou.

pedagóg Právnickej fakulty Univerzity Komenského Ján Cuper včera diskutoval so študentmi o amnestiách tak, že na konci po ňom kričali „Hanba!“.

Nový Shooty:

2017-03-20-nerusit

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie