Denník N

Mečiar už Lexu prirovnal aj ku Kristovi, ich vzťah pretrval všetky skúšky

Foto – TASR
Foto – TASR

Vladimír Mečiar sa ako politik rozišiel takmer so všetkými svojimi silnými spojencami. Jedno partnerstvo je však, zdá sa, nerozbitné. Pre Ivana Lexu bol ochotný sa vzdať aj svojho poslaneckého mandátu.

Kedysi to boli mocní a nebezpeční muži. Jeden z nich, Vladimír Mečiar, bol poslancom, ministrom vnútra a neskôr trojnásobným premiérom. Dnes trávi veľa času v Dolnej Porube v Strážovských vrchoch, kde rozširuje svoje pozemky. Keď sa objaví v médiách, je to buď v podobe spokojného dôchodcu, alebo notorického obhajcu svojich činov a činov tajnej služby, ktorú riadil jeho dlhoročný podriadený.

Aj Ivan Lexa, bývalý šéf úradu vlády i Slovenskej informačnej služby (SIS) a poslanec, opustil mesto, kde kedysi robil veľký rozruch, a uchýlil sa do lona prírody nad Pezinkom. I keď sa o ňom najmä v posledných týždňoch hovorí čoraz viac, napriek pozvaniam sa do médií obhajovať nechodí. Napokon, doteraz mohol poukázať na množstvo oslobodzujúcich rozsudkov.

Oboch ľudí však možno čaká nepríjemná vec, a to rušenie amnestií, ktoré má k úspechu zrejme bližšie než všetky predchádzajúce pokusy za uplynulých takmer dvadsať rokov. V nasledujúcich dňoch uvidíme, aká veľká časť z ich bývalej moci obom pánom zostala a nakoľko ich tieň ešte straší Slovensko a jeho zákonodarný zbor.

Z úradu vlády do HZDS

Ponovembrový príbeh Vladimíra Mečiara je dobre známy. Podnikový právnik z Nemšovej, ktorý „vedel všetko“, vyhral konkurz VPN na ministra vnútra a na tento post nastúpil ešte v januári 1990. Jeho popularita vyletela prudko nahor a keď VPN vyhrala v slovenskej časti federácie voľby, Mečiar sa stal slovenským premiérom.

Bratia Mečiarovci v roku 1992. foto - Andrej Bán
Bratia Mečiarovci v roku 1992. Foto – Andrej Bán

Konkurzom, tentokrát u Vladimíra Mečiara, prešiel aj jeho neskorší verný druh Ivan Lexa, ktorý sa stal od prvého januára 1991 šéfom úradu vlády. Vtedy dvadsaťdeväťročný absolvent chemicko-technologickej fakulty SVŠT bol synom podpredsedu poslednej komunistickej i prvej postkomunistickej slovenskej vlády Vladimíra Lexu.

Na svojom mieste sa neohrial dlho. Keď sa o niekoľko mesiacov začala Verejnosť proti násiliu rozpadať a predsedníctvo Slovenskej národnej rady odvolalo Vladimíra Mečiara z funkcie, Ivan Lexa odišiel s ním a zakladal odštiepenecké Hnutie za demokratické Slovensko.

Nepatril tu zrejme k najpopulárnejším postavám, o čom svedčí napríklad tlak podpredsedov hnutia na Mečiara, aby ho spolu s Annou Nagyovou pre intrigánstvo a pracovné chyby odstavil, či aspoň „upozadil“. Mečiar im to opakovane sľúbil – možno časom, určite po voľbách –, ale nikdy to nespravil. Naopak, v jednom momente sa tak ako v iných podobných situáciách dokonca vyhrážal, že odstúpi ako šéf HZDS a nebude ani kandidovať do parlamentu.

Na archívnej snímke z 15. septembra 1993 je riaditeľka sekretariátu predsedu vlády Anna Nagyová a vedúci Úradu vlády Ivan Lexa (vpravo) počas recepcie. foto - TASR
Na archívnej snímke z 15. septembra 1993 je riaditeľka sekretariátu predsedu vlády Anna Nagyová a vedúci úradu vlády Ivan Lexa (vpravo) počas recepcie. Foto – TASR

Musel to byť veľmi blízky vzťah, pretože v konfliktoch, kde bol sporným bodom Lexa, sa Mečiar vždy priklonil na jeho stranu, a to aj napriek tomu, že si tým odcudzil iných spoluzakladateľov hnutia, ktorí mu na rozdiel od verejnosti nie takého známeho Lexu mohli priniesť nejaké percento preferencií.

Odvolám, ale nevymenujem

Po voľbách v roku 1992, keď HZDS získalo viac ako 37 percent hlasov, sa Ivan Lexa vrátil na svoje pôsobisko na úrade vlády. Tentokrát ho však verejnosť mohla spoznať lepšie než len ako zákulisného hráča.

V televízii napríklad skritizoval vtedajšieho ministra hospodárstva a predsedu SNS Ľudovíta Černáka a ten sa o niekoľko dní z vlády porúčal. A do vtedy jedinej televízie tiež poslal neoprávnenú kontrolu, pretože vtedajší riaditeľ potrestal príliš promečiarovského redaktora.

Najviac však Ivan Lexa zaujal, keď sa ocitol v trojuholníku s Vladimírom Mečiarom a podpredsedom HZDS a neskorším prezidentom Michalom Kováčom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac od tohoto autora? Napísal knihu 2018: Rok protestov

Viac info

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie