Denník N

U lekára Liptáka prebehla policajná razia, zaisťovali údaje z jeho počítača

Aktualizované 12:25. Hľadali zoznamy pacientov, od ktorých lekár berie dary. Polícia začína trestné stíhanie pre trestný čin podplácania.

Pre kontrolu Národnej kriminálnej agentúry dnes musel zavrieť ambulanciu všeobecný lekár Peter Lipták.

Ten sa vo februári priznal k braniu darov od pacientov. V rozhovore pre televíziu Markíza otvorene povedal, že ročne vezme od pacientov okolo päťtisíc eur.

Policajný prezident Tibor Gašpar pre Denník N uviedol, že v ambulancii „prebiehajú zaisťovacie úkony.“

Policajti si na svoje nosiče kopírovali údaje z lekárovho počítača, keďže sa vyjadril, že si o všetkých prijatých peniazoch od pacientov viedol podrobné záznamy.

Lipták: Prijímanie darov je legálne

„Prišli za mnou dnes ráno, začali kriminálnu expertízu počítačov. Hľadajú zoznamy pacientov, od ktorých beriem dary. Ambulanciu budem mať zatvorenú celý deň, kontrola by mala trvať asi štyri hodiny,“ povedal Lipták pre agentúru TASR.

Kontrola je podľa neho neopodstatnená, pretože si nie je vedomý, že by spáchal nejaký trestný čin. „Prijímanie darov je legálna činnosť,“ konštatoval.

Lipták tvrdí, že polícia ho na úkon dopredu neupozornila. „Normálne sme ošetrovali pacientov, ráno je najviac práce. Sestrička odoberala krv, ja som ošetroval. Do tohto zrazu prišli. Zaklopali, nevykopli dvere,“ poznamenal.

Zatiaľ nejdú nikoho obviniť

Národná kriminálna agentúra zakročila u lekára na základe príkazu na vydanie počítačových údajov, ktorý 9. marca vyhotovil Úrad špeciálnej prokuratúry. Polícia zároveň začína trestné stíhanie vo veci pre trestný čin podplácania. Zatiaľ však nikoho nejde obviniť, teda ani Liptáka.

„V rámci operatívnych previerok boli zistené také kriminálno-relevantné skutočnosti, že pacienti dávajú doktorovi Liptákovi dary, a to tým spôsobom, že keď prídu do jeho ambulancie, pred alebo po vyšetrení, podajú mu obálku alebo priamo peniaze, že to je dar na ambulanciu,“ konštatuje sa v príkaze.

Podľa dokumentu polícia disponuje informáciou, že každý takýto prijatý dar lekár eviduje do svojho služobného počítača, ktorý sa nachádza na stole v ambulancii, kde vyšetruje pacientov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie