Denník N

Prečo polícia obvinila Bašternáka z nezaplatenia dane a nie z podvodu s DPH

Ladislav Bašternák – Foto N
Ladislav Bašternák – Foto N

Polícia obvinila Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného, na ktorý sa vzťahuje účinná ľútosť.

Ladislav Bašternák nebol formálne obvinený z trestného činu podvodu s DPH, ale zo zločinu neodvedenia dane. Potvrdil to hovorca policajtov Martin Wäldl.

Bašternákovi tak môže pomôcť inštitút účinnej ľútosti, ktorý sa vzťahuje aj na zločin neodvedenia dane a poistného.

Neodvedenú daň môže páchateľ oľutovať, a to tak, že zaplatí daň aj deň po skončení vyšetrovania a zaplatí nízku pokutu. V takom prípade ho už nemožno stíhať. Vyšetrovanie môže trvať aj niekoľko mesiacov.

„V predmetnej trestnej veci prebieha intenzívne vyšetrovanie po vznesení obvinenia a vzhľadom na uvedené poskytneme bližšie informácie, keď to proces vyšetrovania umožní,“ povedal Wäldl.

Ak by však bol Bašternák obvinený z podvodu s DPH, účinná ľútosť by mu nepomohla.

Prečo nejde o podvod s DPH

Národná kriminálna agentúra obvinila Bašternáka z trestného činu päť rokov po tom, ako si vypýtal od štátu dvojmiliónovú vratku DPH za pravdepodobne fiktívny obchod s bytmi. Prečo ho teda neobvinila priamo z podvodu s DPH?

Môže to byť preto, že do 1. októbra 2012 bolo možné neoprávnenú vratku DPH kvalifikovať ako trestný čin neodvedenia dane a poistného. Trestný zákon, ktorý v tom čase platil, zároveň umožňoval zánik trestnosti v dôsledku účinnej ľútosti aj v prípade trestného činu neodvedenia dane a poistného.

To platí aj doteraz, len sa zmenila skutková podstata tohto trestného činu.

Od 1. októbra 2012 už podeň nespadá neoprávnený nadmerný odpočet DPH. Zároveň štát zaviedol samostatný trestný čin daňového podvodu, pod ktorý spadá aj neoprávnená vratka DPH.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Ladislav Bašternák

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie