Denník N

Čečenská stopa, kam sa pozrieš

Foto - TASR
Foto – TASR

Kým Kadyrov pre Putina riadi Čečensko, ruský líder bude mať k dispozícii bezodnú zásobu lojálnych hrdlorezov

Kremeľská verzia vraždy Borisa Nemcova, dlhoročného kritika prezidenta Putina, má svoju pointu. Hlavným podozrivým je Čečenec, ktorý sa zrejme rozhodol potrestať Nemcova za jeho obranu karikatúr proroka Mohameda, ktoré publikoval Charlie Hedbo.

Verzia však má zjavné slabiny. Opozičný politik totiž nebol žiadnym antiislamským radikálom. Ak niečo, tak ukazuje viac a nie menej na to, že do veci bol zainteresovaný Kremeľ a jeho spojenci z Čečenska.

Prečo Čečensko

Uplynulý víkend zadržali pre podozrenie z vraždy piatich ľudí. Všetci pochádzajú z Čečenska, v minulosti separatistického ruského regiónu, ktorý v súčasnosti ako svoje léno spravuje Ramzan Kadyrov, bývalý separatistický veliteľ, ktorý v roku 1999 sľúbil lojalitu Putinovi. Jeden zo zadržaných, Zaur Dadajev, priznal, že hral pri zavraždení Nemcova kľúčovú úlohu. (Neskôr vzal výpoveď späť – pozn. red.)

Za Putinovej vlády ruskí vyšetrovatelia v prípadoch ostro sledovaných vrážd často sledujú čečenskú stopu: pre vládu je totiž pohodlné, keď zločin prišijú obyvateľom najnepokojnejšieho regiónu krajiny. Od dvoch čečenských vojen za nezávislosť, v ktorých zahynuli tisíce vojakov, sú Čečenci v Rusku veľmi nepopulárni.

Aj ja som v roku 2006 svedčil v procese s tromi Čečencami, ktorí boli obvinení z vraždy Pavla Chlebnikova z roku 2004. Chlebnikov bol šéfredaktorom ruskej verzie časopisu Forbes, ktorú som vtedy vydával. Prokurátor trval na tom, že mužov najal bývalý čečenský poľný veliteľ, o ktorom Chlebnikov napísal nelichotivú knihu. Pretože však kniha vyšla v roku 2003 a Chlebnikov nikdy neurobil žiadne bezpečnostné opatrenia, povedal som pred súdom, že takéto spojenie považujem za nepravdepodobné. Porota neskôr troch mužov oslobodila.

Iných Čečencov odsúdili za vraždu novinárky Anny Politkovskej z roku 2006. Písala o Čečensku, bola kontroverznou postavou, ale nie viac ako mnohí iní novinári. Dodnes nerozumiem, aký motív mohol odsúdených viesť.

Ani v prvej stovke

Zdroj blízky vyšetrovateľom povedal tlačovej agentúre Rosbalt, že Dadajevovo svedectvo sa dotýkalo údajnej antiislamskej politiky bývalého vicepremiéra. Na to naráža aj Kadyrov, ktorý Dadajeva poznal osobne. „Každý, kto pozná Zaura, hovorí, že je hlboko veriaci človek,“ napísal Kadyrov, „a tiež to, že tak ako každý moslim, bol otrasený činnosťou Charlie Hebdo a komentármi, ktoré podporovali publikovanie karikatúr.“

Nemcovovi priatelia, naopak, hovoria, že tomuto vysvetleniu je ťažké veriť. „Nemcov nikdy nepovedal zlého slova o islame,“ tvrdí Iľja Jašin, protiputinovský politický aktivista. „Samozrejme, že kritizoval teroristov, ktorí redakciu vystrieľali, ale mnoho iných známych osobností to urobilo hlasnejšie a tvrdšie.“ Vladimir Milov, blízky Nemcovov spolupracovník, bol tiež skeptický. „Nemcov hovoril o islame vždy opatrne. Keď sme my, jeho priatelia z opozičných organizácií, používali ostrejšie slová, vždy nás zahriakol a povedal, že musíme byť tolerantní…. Čečenci nemali vážny dôvod zabiť ho.“

Ja sám som zažil len raz, že sa Nemcov vyjadril k útoku na Charlie Hebdo – bolo to na stránke rádia Echo Moskvy. „Keď niekto píše, že karikaturisti urazili proroka Mohameda a preto sú zodpovední za to, že ich zavraždili, schvaľuje vraždu,“ napísal. „Ako mladé náboženstvo je islam stále v stredoveku a poraziť islamskú inkvizíciu bude ešte dlhý boj.“

Fanatika to mohlo urážať, ale vzhľadom k tomu, že v ruských médiách totálne absentuje politická korektnosť, takéto poznámky by Nemcova nedostali ani do prvej stovky džihádistických terčov.

Spoločné záujmy

Je dôležité podotknúť, že až donedávna Dadajev Kadyrovovi lojálne slúžil. A tak by sme možno mali obviňovať jeho. Kadyrov v skutočnosti vyjadril názor, že karikaturisti Charlie Hebdo si tým, že znevažovali Proroka, o masaker koledovali. Ako hlavný poberateľ podpory z Moskvy by však pravdepodobne neriskoval objednávku útoku na politika len niekoľko stoviek metrov od Kremľa. Jedine, že by vedel, že sa nemusí báť trestu. Možno je to náhoda, ale Putin podpísal pred niekoľkými dňami dekrét, ktorým udelil Kadyrovovi vyznamenanie za „vynikajúce výsledky, sociálne aktivity a dlhoročnú poctivú prácu“.

Putinovi, zdá sa, neprekáža, že vyznamenal človeka, ktorý vyzdvihoval podozrivého z Nemcovovej vraždy už po jeho zatknutí ako „nebojácneho a odvážneho vojaka“. Zdá sa byť isté, že kým Kadyrov pre Putina riadi Čečensko, ruský líder bude mať k dispozícii bezodnú zásobu lojálnych hrdlorezov, schopných bojovať tam, kde Rusko oficiálne nebojuje, či už ide o ruské hlavné mesto alebo o východnú Ukrajinu. (Kadyrovovi bojovníci pomáhajú protikyjevským rebelom.)

Ak vraždu Putinovho oponenta spáchal Kadyrovov poskok, suveréna a vazala to ešte viac zblížilo. Nakoniec, Putinovi nepriatelia sú aj Kadyrovovi nepriatelia. Len nenaznačujte, že spolu koordinujú hybridnú vojnu na uliciach Moskvy. Ich podporovatelia vám vysvetlia, že všetko je to len náhoda. Veď viete, akí sú Čečenci horkokrvní.

Komentáre

Teraz najčítanejšie