Denník N

Únia zrejme Maďarsku dovolí, aby im Rusko postavilo jadrovú elektráreň

Proti dostavbe elektrárne v Paksi protestovalo vlani aj hnutie Greenpeace. FOTO - TASR/AP
Proti dostavbe elektrárne v Paksi protestovalo vlani aj hnutie Greenpeace. FOTO – TASR/AP

Dohoda Maďarska a Európskej únie o dostavbe jadrovej elektrárne ruskou agentúrou Rosatom je na dobrej ceste, povedal šéf kancelárie Viktora Orbána.

Maďarská vláda rokuje s Európskou úniou o dostavbe svoje jadrovej elektrárne v Paksi a o zabezpečení dodávok jadrového paliva, dohoda o sporných záležitostiach je na dobrej ceste. Podľa agentúry MTI to v piatok vyhlásil János Lázár, ktorý riadi kancelária maďarského premiéra Viktora Orbána.

Reagoval tak na štvrtkovú správu denníka Financial Times, podľa ktorej Európska komisia zablokovala maďarskú dohodu s ruskou štátnou spoločnosťou Rosatom o rozšírení elektrárne. Rosatom včera vo vyhlásení uviedol, že dohoda má podporu Únie.

Únia dostavbu blokovať nechce

„Pracuje sa na riešení, ktoré je prijateľné pre Európsku komisiu, Rusko a Maďarsko,“ povedal Lázár. V rozhovore s maďarskou verejnou rozhlasovou stanicou Kossuth zároveň vyhlásil, že v záujme EÚ nie je zablokovať dostavbu Paksi, pretože Maďarsko jadro potrebuje k zníženiu cien elektrickej energie a na zníženie škodlivých emisií.

Lázár dodal, že časť projektu Euratom a Európska únia schvaľuje a časť je sporná. Euratom by vraj chcel, aby palivo do elektrárne mohli poskytovať aj iní dodávatelia, nielen Rusko. S ohľadom na najnovšie rokovania s Euratomom je vraj dobrá šanca na vyriešenie sporných záležitostí.

FT: Komisia zablokovala

Financial Times vo štvrtok s odvolaním na bruselské nemenované zdroje napísal, že Európska komisia minulý týždeň kontrakt v hodnote 12 miliárd eur s Rosatomom zablokovala. Maďarský štátny tajomník pre vládnu komunikáciu András Giro-Szász obratom správu ekonomického denníka poprel a povedal, že vláda už požiadala Financial Times o opravu.

Financial Times už v februári napísal, že kontrakt skúmajú dve agentúry EÚ: Euratom, ktorý schvaľuje dodávky jadrového paliva, ako aj vyšetrovatelia Európskej komisie pre hospodársku súťaž, ktorí preverujú štátne dotácie a kontrakty uzavreté s Rosatomom bez verejnej súťaže.

Euratom nesúhlasí s maďarským zámerom odoberať jadrové palivo len z Ruska, Budapešť sa ale proti rozhodnutiu Euratomu odvolala. Teraz má svoje výhrady podľa bruselských zdrojov Financial Times aj Európska komisia.

Budapešť vlani v decembri uzavrela s Rosatomom kontrakt na konštrukciu, výstavbu a údržbu dvoch reaktorov s výkonom 1200 megawattov v meste Paks, ležiacom asi 110 kilometrov južne od Budapešti, kde sa nachádza jediná maďarská jadrová elektráreň.

Dostavbu má Moskva financovať z 80 percent. Kritici však poukazujú na fakt, že dohoda ešte zvýši už tak silnú energetickú závislosť Maďarska na Rusku. Tento rok vo februári kontrakt posvätil maďarský parlament.

[Pochopte vojnu na Ukrajine vďaka knihám Petra Koubského Stručné dejiny Ukrajiny a Stručné dejiny Ruska]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie