Denník N

Kaliňák: Ani neviem, z čoho je Bašternák obvinený

Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka spravuje výzvu pre mimovládky. foto – TASR
Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka spravuje výzvu pre mimovládky. foto – TASR

Zástupca šéfa finančnej polície podozrieva Kaliňáka, že blokoval raziu u Bašternáka. Minister vnútra hovorí, že to je nezmysel a kategoricky to odmieta.

„Je to nezmysel a kategoricky to odmietam,“ reagoval dnes minister vnútra Robert Kaliňák na obvinenie bývalého zástupcu riaditeľa expozitúry Bratislava finančnej polície Jozefa Luttera. Ten podal v januári na generálnu prokuratúru trestné oznámenie. Niekto podľa neho zabránil vykonaniu prehliadky vo firme podnikateľa Bašternáka a advokáta Mareka Turčana.

Minister tvrdí, že ide o „vymyslené obvinenia, ktoré prišli pol roka potom, čo sa niečo stane, čo niekto odíde do civilu. Je to štandardný scenár, ktorý opakujete pravidelne. Každý, kto povie niečo smerom k tomuto vedeniu rezortu alebo vlády, je automaticky chránený, je to hneď najdôveryhodnejší svedok. Myslím, že vám to prezident policajného zboru vysvetlil a viac sa k tomu dodať nedá“, povedal Kaliňák.

Verí polícii

O čo išlo? V dome a firmách Ladislava Bašternáka, s ktorým mal Kaliňák obchodný vzťah a ktorý je od utorka obvinený z daňových trestných činov, robila polícia raziu.

Razia, ktorej úlohou bolo zaistiť účtovníctvo, mala podľa príkazu prokurátora prebehnúť aj v Bašternákovej firme Vega plus na Karadžičovej ulici 10. Keď tam ráno prišli príslušníci NAKA, policajtke, ktorá tomu velila, vraj niekto zavolal a povedal jej, aby sa aj s kolegami otočili a žiadnu prehliadku nerobili.

Bola razia podľa ministra v poriadku? „Áno. Nemôžem hodnotiť, pretože sa do spisov nepozerám, nekontrolujem, nevyšetrujem. Vždy to tak bolo,“ dodal Kaliňák. 

Policajný prezident Tibor Gašpar obvinenie označil za ďalší pokus o spochybňovanie práce polície a snahu vytvárať dojem, že Kaliňák ovplyvňuje vyšetrovanie, hoci to nie je pravda.

A je podľa ministra vnútra bežné, že polícia príde na raziu a potom sa otočí a príde neskôr? „Prezident policajného zboru povedal úplne jasne, aký je tam problém a ako vznikol. Opísal to detailne. Ak nemáte dobrý príkaz, nemôžete ho vykonať,“ hovorí minister. Má Gašpar stále jeho dôveru? „Pán prezident nevykonáva prehliadku a podľa toho, čo povedal, je to úplne zákonné. To sú výmysly.“

Neviem, z čoho ho obvinili

Obvinenie Bašternáka za pravdepodobne fiktívny obchod s bytmi podľa ministra nie je výsledkom mediálneho tlaku v kauze a polícia len koná tak, ako má. „Polícia sa tak nikdy nesprávala a myslím, že sa nespráva. Mali by ste nechať na polícii a prokuratúre, aby sa venovali trestnému konaniu, nikto iný za to zodpovedný nie je. Ani vy ako novinári, ani ja ako politik.“

Bašternák, s ktorým sa Kaliňák pozná už dlhšie, je od utorka obvinený zo zločinu „neodvedenia dane a poistného“. Stačí, ak by sumu zaplatil, a obvinenie zrušia. „Vy viete viac ako ja, videli ste uznesenie? Ja naozaj netuším. Neviem, z čoho je obvinený,“ hovorí minister. V byte tohto podnikateľa stále býva premiér Robert Fico.

Kaliňák mal v minulosti s Bašternákom obchodný vzťah. Kupoval od neho akcie. To, akú mal Bašternák povesť a ako podnikal, neskúmal. „Kúpil som si akcie Volkswagenu, teraz sú predstavitelia stíhaní, neviem, či som dobre urobil. Ale som rád, že som ich aj dobre predal,“ odpovedal minister vnútra.

Opäť zopakoval, že mal záujem získať kontrolu nad dvoma bytmi  v dome, v ktorom býva, aby tam neprišiel nájomník, ktorý by tam rozvrátil pomery. „Urobil som rozhodnutie, obchodný prípad, na ktorý nie som hrdý z pohľadu toho, čo sa teraz vyvinulo,“ dodal Kaliňák. 

Obchod však podľa neho nie je vec, ktorú treba vnímať ako osobnú vec. „Môžeme sa baviť, či z mediálneho hľadiska by nebolo lepšie, keby som to nekúpil, možno áno, ale, naopak, by som mohol mať neprispôsobivých nájomníkov, ktorí by znižovali aj hodnotu nehnuteľnosti, v ktorej bývam. V tom čase a priestore som urobil rozhodnutie, ktoré som považoval za správne,“ hovorí minister. 

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie