Denník N

Úradník z kauzy nástenkový tender sa chce priznať, môže ísť proti exministrom SNS

Marián Janušek a Igor Štefanov. Foto N – Vladimír Šimíček
Marián Janušek a Igor Štefanov. Foto N – Vladimír Šimíček

Bývalí ministri Marián Janušek a Igor Štefanov sa na vine a treste dohodnúť nechcú.

Súd s niekdajšími ministrami výstavby za SNS Mariánom Janušekom a Igorom Štefanovom v prípade nástenkového tendra môže nabrať rýchlejší spád. Ich spoluobvinený Radoslav Behul chce pred prokurátorkou a so sudcami uzavrieť dohodu o vine a treste. V praxi je to priznanie viny, a tým potvrdenie obžaloby výmenou za výrazné skrátenie trestu.

Behul bol v čase tendra riaditeľom štátnej Agentúry na podporu regionálneho rozvoja a sedel aj v komisii, ktorá vybrala víťaza tendra – konzorcium firiem blízkych SNS Zamedia a Avocat. Mal teda o vypísaní tendra a jeho uskutočnení mnoho informácií.

Doteraz mu hrozilo väzenie v dĺžke sedem až dvanásť rokov, a keďže v tendri išlo o značnú škodu (viac ako tri milióny eur), mohol by dostať aj trest v hornej polovici sadzby. Pokiaľ sa dohodne na vine a treste, súd by mu mohol dať o tretinu nižší trest, ako je dolná hranica, teda len niečo vyše štyri a pol roka. A pokiaľ sa bude vo väzbe správať slušne, trest mu môžu znížiť o ďalšiu tretinu. Po troch rokoch by tak mohol byť na slobode.

Exministri mlčia

Bývalí ministri Marián Janušek ani Igor Štefanov ponuku na dohodu neprijali.

Po tom, ako súd prerušil pojednávanie do 24. apríla, odišli z budovy bez odpovedí na novinárskej otázky. Kým Štefanovovi hrozí sedem až 12 rokov za machinácie pri verejnom obstarávaní, Janušek je obžalovaný aj za zneužitie právomocí verejného činiteľa a do väzenia by mohol ísť dokonca na desať až 20 rokov.

Či po prípadnej dohode s prokurátorom začne bývalý vysoký úradník ministerstva Behul vypovedať v neprospech exministrov a či prizná, že bol nástenkový tender vopred „našitý“ na konzorcium Zamedia – Avocat, nie je zatiaľ jasné. On sám len povedal, že viac bude hovoriť po dohode s prokuratúrou. Po prípadnom uzavretí dohody by mohol na súde hovoriť opäť – tentokrát v pozícii svedka.

Radoslav Behul s rozhodol priznať. Foto N - Miro Kern
Radoslav Behul sa rozhodol priznať. Foto N – Miro Kern

Nie je jasné, či pôjde proti šéfom

Rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská vraví, že uzavrieť dohodu o vine a treste automaticky neznamená výpoveď proti ďalším obžalovaným. „V trestnom poriadku je presne stanovených desať otázok, ktoré mu predseda senátu položí a na ktoré musí odpovedať áno. Keď odpovie áno, dohoda je uzavretá,“ povedala.

Dohoda má účinok právoplatného rozsudku a nie je možné sa voči nemu odvolať. Nie je teda podľa Kurilovskej jasné, či by priznanie jedného obvineného mohlo automaticky uškodiť ostatným. Kurilovská pozná aj prípady, keď jeden z obžalovaných takúto dohodu prijal a ostatní nie, a tí boli na rozdiel od neho oslobodení.

Video: Exministri SNS Igor Štefanov a Marián Janušek pred dvomi týždňami pred súdom (autorka: Martina Koník)

Na Špecializovanom trestnom súde okrem spomínanej trojice súdia bývalého riaditeľa odboru realizácie programov regionálneho rozvoja Tomáš Labaya a Zdenku Kudláčovú, ktorá zodpovedala za proces verejného obstarávania. Kudláčová na prvom pojednávaní nebola a pre chorobu sa ospravedlnila aj z druhého. Aby sa proces kvôli nej nenaťahoval, vylúčili ju na samostatné konanie.

Nástenkový tender je kauzou z čias prvej vlády Roberta Fica a týka sa nominantov Jána Slotu. Ministerstvo výstavby vtedy zverejnilo oznam o začatí tendra len na nástenke ministerstva, ktorá bola za vchodovými dverami. Súťaž údajne mala hodnotu až 120 miliónov eur. Po prevalení škandálu síce zákazku stopli, aj tak z tejto sumy odtieklo do súkromných firiem zhruba 12 miliónov eur a časť prác ani nebola vykonaná.

Slovensko

Teraz najčítanejšie